Kašna na náměstí Svobody v Brně, verše básníka Jana Skácela

Kašna na náměstí Svobody v Brně, verše básníka Jana Skácela | foto: Jiří Salik Sláma, MAFRA

Brno zažije první Noc literatury. Autory potkáte v šalině i ve výloze

  • 0
Dvanáct míst, dvanáct děl, dvanáct autorských čtení. V Lisabonu, Londýně, Paříži nebo v Sofii jsou na to zvyklí dávno, do Prahy přišel fenomén Noci literatury před pěti lety. Letos poprvé, už v sobotu večer, bude mít své knihy pod hvězdami i Brno.

Uvede jimi Měsíc autorského čtení, který pak poběží celý červenec a soustředí se na německou jazykovou oblast.

Dramaturgie brněnského programu Noci literatury může směle konkurovat literárním velmocím. Princip takové akce je jednoduchý: na několika zajímavých místech v centru města je v průběhu večera představováno několik zajímavých knih.

Obvykle se o to představení postarají sami autoři, popřípadě jejich přátelé či hosté, muzikanti nebo herci.

Podobně jako se při Muzejní noci otevřou brány galerií, zítra se otevřou stránky románů a básnických sbírek, jen víc veřejně, než je člověk u knih zvyklý. Za akcí v Brně stojí nakladatelství Větrné mlýny, které pořádá i Měsíc autorského čtení.

"Snažíme se o propojení lokálního a evropského obsahu," vysvětluje koncept Noci literatury Petr Minařík z Větrných mlýnů.

Dramaturgicky se to víc než povedlo - lokální rozhodně neznamená provinční, tuhle část reprezentuje třeba undergroundový Vítrholc nebo básník, ilustrátor a frontman kapely Krch-off band J. H. Krchovský.

A evropskou část zase litevská básnířka, francouzský spisovatel nebo landartový projekt Lettercamp, jenž spojuje chilskou a francouzskou skupinu umělců. Ti zkoumají vztah veřejného prostoru, času a jazyka, když umísťují slova vysekaná nebo "odlitá" z ledu do městských parků nebo na pobřeží.

"Je to postavené na stejném principu jako street art, jen nepotřebujeme zdi nákupních center," vysvětlují Lettercamp. Nejenom díky nim, ale i v souvislosti s projektem Sochy v ulicích je Noc literatury spojená s uměním ve veřejném prostoru. A to zas nabízí pohled do historie, autorka libreta k sochám Kateřina Tučková provede zájemce centrem přes ty nejzajímavější příběhy.

"Bude to magie slova v centru města. Ovšem pilířem je sborová recitace na náměstí Svobody," dodává Minařík, čímž zve všechny na hromadný přednes básně režiséra J. A. Pitínského. Dirigovat ho bude režisér Stanislav Moša.

1. Francouzský mág besedující v podzemí

KDO: Dimitri Vazemsky
KDE: Labyrint pod Zelným trhem, vstup z Divadla Reduta
KDY: ve 21.00
CO: Čtení a beseda francouzského básníka, kterého brněnští diváci znají už z pořadu Evropa jedna báseň. Je i autorem úspěšného detektivního románu, performerem, výtvarníkem, nakladatelem, cestovatelem. V češtině mu ve Větrných mlýnech a v překladu Marka Sečkaře vychází kniha Patamorf, která má být paralelou ke Kafkově Proměně. "Abych se přiznal, slov jsem měl už plné zuby, a tak jsem udělal obrázkovou knížku. Tři příběhy v daném pořádku," říká autor. A odkazuje ke Švankmajerovi. Za douškou "vždycky jsem věděl, že jednou vyjde česky" je cítit úsměv i láska k naší zemi. Copak je lepší místo, kde se s ním setkat, než podzemí?

2. Literární šalina fejetonisty Pavla Tomeše

KDO: Pavel Tomeš
KDE: v tramvaji číslo 10
KDY: nástup je v 17.30 nebo v 18.30 na Nových sadech
CO: Stand-up komik, bavič, spisovatel, otec dvou dětí – ovšem majitel jen jedněch nervů. Taky novinář a reklamní textař. Pavel Tomeš je muž mnoha tváří, jedna je vtipnější než druhá. Jeho fejetony můžete vidět každý týden v České televizi v pořadu Kultura v regionech, je součástí týmu show Na stojáka, vystupuje v klubu Metro v programu NaMikrofon. Už vloni na Měsíci autorského čtení byl jedním z nejvtipnějších, u málokoho vystoupení takhle rezonovalo s publikem. Teď si však pomyslnou laťku zvedá o něco výš: bude číst v tramvaji. Na trase historické linky číslo 10 ze smyčky na Nových sadech. A ze svých dvou sbírek fejetonů Facky z Marsu a Malý tyranosaurus.

3. Jiří Šimáček se usadí ve výloze knihovny

KDO: Jiří Šimáček
KDE: výloha Mahenovy knihovny, Kobližná 4, sezení před výlohou zabezpečeno
KDY: v 18.30
CO: Režisér, scenárista, dramaturg a spisovatel Jiří Šimáček debutoval v roce 2009 románem Snaživky, za který byl nominován na cenu Josefa Škvoreckého. Vloni vydal knihu Charakter, z níž bude číst. Odehrává se jen pár kroků od místa čtení, točí se kolem Jakubského náměstí. Hrdinovévypravěči jsou čtyři, každý má jiný zájem v příběhu a každý vládne jiným slovníkem. Ve střídání promluv je největší síla Šimáčkova příběhu. Je tu majitel domu (Charakter), dcera jedné nájemnice (Mädchen), podnikatel a podvodník v jedné osobě (Ničema) a Charakterův pes Oskar. Hraje se o hernu, která měla být původně čajovnou, ale teď hyzdí atmosféru kolem.

4. J. H. Krchovský rád metá verše po čtenářích

KDO: J. H. Krchovský
KDE: nádvoří kavárny v Paláci šlechtičen
KDY: v 19.00
CO: "Trefná rýmovaná poetika, která zasáhne i ty, kteří si na básně moc nepotrpí," hlásá anotace. Kdo to vlastně je, ten básník Krchovský? Vlastním jménem Jiří Hásek, který, když zrovna nepobývá v Praze, bydlí v brněnském Komíně na Ruském vrchu. Tady jsou údajně pohřbeny ostatky vojáků Rudé armády, to proto si básník vybral pseudonym Krchovský. Je frontmanem kapely Krch-off band a jedním z nejmladších a posledních samizdatových básníků. Některé své sbírky si sám ilustruje. Že bude v čítankách, předpověděl už Egon Bondy. Jeho básně jsou geniální v jednoduchosti vyjádření nejpodstatnějších lidských myšlenek: "Dnes jsem si koupil květináč / a zasadil si pažitku / Děkuji, Bože! "Není zač…" / dnešek byl plný zážitků." Je dekadentní, místy erotický a po čtenářích často metá sarkasmy.

5. Procházka nocí s Kateřinou Tučkovou

KDO: Kateřina Tučková
KDE: na místech, kde jsou rozmístěné Sochy v ulicích, sraz je u Knihovny Jiřího Mahena, Kobližná 4
KDY: jdou se dvě kola, první v 18.00 a druhé ve 20.30
CO: Kateřina Tučková to bude mít během Noci literatury asi nejnáročnější. Provede posluchače od sochy k soše a u každé bude číst její příběh, cestou bude možné diskutovat o tom, co se do příběhů nevešlo. Tučková totiž není jen mnohokrát oceněnou autorkou dvou románů (Vyhnání Gerty Schnirch a Žítkovské bohyně), ale i kurátorkou a autorkou textů k letošnímu projektu Sochy v ulicích. Každá z nich připomíná nějaké období v historii Brna a s ním spojený osud lidské síly, boje proti totalitě. Podle libreta této autorky pak přední čeští a evropští umělci vytvořili své instalace.

6. Jiří Kratochvil o svém Brně nerozlučném

KDO: Jiří Kratochvil
KDE: Český rozhlas, Beethovenova 4
KDY: sraz je před budovou rozhlasu po deváté hodině, čtení začíná ve 21.30
CO: Spisovatel Jiří Kratochvil je s Brnem spjatý nerozlučně, hluboce a trvale. Vloni mu vyšla v brněnském nakladatelství Druhé město kniha Dobrou noc, sladké sny, za niž byl nominovaný na Magnesii Literu. Je také autorem sbírky Brněnské povídky z roku 2007. Chystá se vydání druhého dílu a právě z připravovaného rukopisu bude spisovatel číst. Přesné datum jeho vyjití ještě není jasné, jistě však na podzim Kratochvilovi vyjde kniha nazvaná Alfa Centauri. Novela se bude odehrávat jednak v Paříži, kam hlavní hrdina v roce 1969 emigruje, ale zejména v Brně. Sem se po sametové revoluci vrátí a zrestituuje majetek po otci. Jeho součástí je i zvláštní nalezenec Jonáš. I z této knihy zazní ukázka.

7. Kazit básně hudbou? Inu, koncert bude

KDO: Krch-off band, Vítrholc
KDE: Dům pánů z Kunštátu, Dominikánská 9
KDY: ve 21.00
CO: „Zapalte Brno! Sere mne! Nebylo by to dojemné?“ I to se píše v devátém almanachu Vítrholce, který sestavil J. A. Pitínský. Ještě před Vítrholcem vystoupí soubor básníka Krchovského. Obojí bude dekadentní, nepočítejte s popovou vstřícností. Underground existenciálního rázu. Od půl dvanácté se pak hudební část noci přesune na Alžbětinskou scénu Divadla Husa na provázku, kde bude až do rána hrát DJ Martin Hrdina.

8. Milostná nelyrika pod Zelným trhem

KDO: Neringa Abrutyté
KDE: Labyrint pod Zelným trhem, vstup z Divadla Reduta
KDY: v 17.00
CO: Sbírka Nerinžina emka (Neringa je okres na kurském výběžku v Litvě, v němž se autorka narodila) se podobá deníku, v němž se objevuje hledání vlastního místa v labyrintu evropských měst. „Ze samotných básní je patrné, že autorka je jednou v Řecku, jednou v Dánsku, potom zase v Litvě. Básně pak vypadají jako deníkové fragmenty ženy-dívky, pro niž jsou důležité každodenní zkušenosti i živý jazyk, rytmus každého slova, věty, a dokonce každé slabiky,“ stojí v anotaci k jediné knize, která prozatím litevské básnířce u nás vyšla. Ona sama jí říká milostná nelyrika. Číst bude spolu s J. A. Pitínským, který je editorem sbírky.

9. Slam poetry je zkouška pro otrlé básníky

KDO: Jakub Foll, Pavel Oškrkaný, Metoděj Konstantine, Alois Kvádr
KDE: nádvoří Místodržitelského paláce (Podobrazy)
KDY: ve 22.00
CO: Exhibice ve Slam poetry, ta by neměla nikomu uniknout. Vlastní text, časový limit maximálně tři minuty, žádné rekvizity. Odvaha nutná. Publikum bývá nemilosrdné. Básně se rodí přímo na pódiu, z momentální atmosféry, z nálady, která se ustaví v nárazu energie z obecenstva a z umělce. Někdy oddělá jednu nebo druhou stranu. Někdy obě povznese do nebes. Těmi nebesy bude v tomhle případě hvězdná obloha nad Brnem.

10. Pomíjivá slova a stará hudba ovládnou terasy

KDO: Lettercamp a Ensemble Opera Diversa
KDE: terasy pod Petrovem
KDY: Lettercamp začne úderem páté, kolem desáté by měl mít hotovo. Opera Diversa hraje v 19.00 první představení a ve 20.00 druhé.
CO: Lettercamp je umělecký projekt, který posouvá hranice street artu. Nápisy neumísťuje na zdi, ale přímo do prostoru, vytváří samonosná slova z pomíjivých materiálů a ta potom v přímém přenosu mizí. Někdy jsou z ledu, jindy ze dřeva, vždycky však mění svoji strukturu a výchozí podobu. Není větší připomínka pomíjivé přítomnosti než slovo TEĎ, které se pozvolna rozpouští.

Ensemble Opera Diversa předvádí operní miniatury (dlouhé jen několik minut) inspirované starými a ověřenými postupy japonské komedie kjógen. Autory jsou Ondřej Kyas a Pavel Drábek. A co se bude hrát? Listonoš aneb Krytí plemenné něvské maškarády, což je opera pojednávající o diskriminaci kočičích plemen pro tři aktéry a čtyři muzikanty. Také Zpívající ženich – námluvy pro zpěváka, nezpěváka a exponovanou sopranistku podle kjógenů Fukitori a Iwahaši. Poslední operou je Loupežnická nevěsta, nokturnální výměnný obchod podle kjógenu Jasemacu.