Vila Tugendhat

Vila Tugendhat | foto: Radek Miča

Brno zřejmě nestíhá opravu nejpostiženějších částí vily Tugendhat

  • 2
Opravy vzácné prvorepublikové vily Tugendhat zase váznou. Tentokrát se pozdrží kvůli formalitám spojeným se žádostí o dotaci z evropských fondů. Město tak pravděpodobně nestihne termín, který památkáři stanovili pro opravu těch nejakutnějších závad.

První má na řadu přijít terasa, která by měla být opravena do konce března příštího roku.

Magistrát má velkou šanci získat na projekt s rozpočtem 160 milionů korun až stomilionovou dotaci z evropských fondů. Nechce ji promarnit i za cenu toho, že bude muset vyjednávat o posunutí termínu a hrozby případných sankcí.

"Do konce srpna by měly být vyřízené všechny formality spojené se žádostí o dotaci. V září by se dalo vypsat výběrové řízení. Šest týdnů potom obvykle trvá, než se vybere dodavatel na generální rekonstrukci. Pokud bychom takto pozdě podepsali smlouvu, tak se březnový termín stihnout nedá," připustil náměstek primátora Daniel Rychnovský.

Práce na opravách by se totiž v takovém případě mohly rozjet až koncem října.

Památkáři jsou nervózní

Památkáři i úředníci na krajském úřadě jsou už značně nervózní. Oprava vily, která je zapsaná na seznamu kulturního dědictví UNESCO, se oddaluje už několik let. Přitom chátrá a hrozí riziko, že si město trhne ostudu, kdyby třeba spadlo schodiště.

"Město musí udělat nezbytné opravy těch částí budovy, které jsou v havarijním stavu, a to bez ohledu na posunutí výběrového řízení," řekl nekompromisně vedoucí odboru kultury a památkové péče na krajském úřadě Tomáš Drobný.

V případě nedodržení daného termínu může kraj opravou těchto závad pověřit nějakou stavební firmu na své náklady a pak to magistrátu vyúčtovat. "Stává se to výjimečně jednou dvakrát do roka. Věřím tomu, že to za ten půlrok stihnou," dodal Drobný.

"I když s opravou začneme později, památkáři uvidí, že už jejich plány začínáme realizovat, tak budou ochotnější k posunu termínu," doufá náměstek primátora Daniel Rychnovský.

Pokuty se bát v tomto případě nemusí. "Vlastník památky může dostat pokutu pouze za to, že o historickou budovu nepečuje. Ne za to, že neplní rozhodnutí o opatření podle paragrafu deset zákona o státní památkové péči," uvedl Drobný.

Prasklé potrubí, děravá střecha, padající schodiště

Březnový termín, do kterého má být opravena terasa, je jedním ze čtyř, které na příští rok stanovil odbor kultury a památkové péče na krajském úřadě. Týkají se opravy závad, které nejvíce spěchají.

"Kromě terasy musí být urychleně opravena střecha, do které zatéká, prasklé kanalizační potrubí, které podmáčí stavbu a schodiště, na kterém už jsou viditelné trhliny a je narušena jeho statika," řekl architekt Národního památkového ústavu Miloš Solař, který se specializuje na obnovu historické architektury.

Opravy měly začít už po výběrovém řízení v roce 2004. Po pěti letech soudních pří rozhodl Nejvyšší správní soud, že výběrové řízení na projekt opravy vily bylo provedeno špatně.

Vyhrála ho společnost Omnia, jenže předtím, než výběrové řízení zpochybnil soud, vyplatilo město firmě Omnia za projekt deset milionů korun.

Skupina odborníků nedávno na brněnské konferenci o obnově vily rozhodla, že oprava bude nakonec provedena podle vítězného projektu společnosti Omnia.

S postupem města nesouhlasí sdružení kolem architekta Jana Sapáka, který výsledky původní soutěže před pěti lety napadl.