Poplatky u lékařů a v nemocnicích

Poplatky u lékařů a v nemocnicích | foto: Anna Vavríková

Budete chtít platit?, začnou se ptát v nemocnicích

  • 5
"Přejete si přijmout dar od Jihomoravského kraje?" Tak se od 1. února budou ptát lékaři v osmi nemocnicích, v nichž bude za pacienty platit regulační poplatky kraj.

Informovat každého člověka o možnosti úhrady za zdravotní péči bude jednou z povinností personálu nemocnic ve Znojmě, Hodoníně, Tišnově, Ivančicích, Břeclavi, Letovicích, Kyjově a Vyškově. Vyplývá to z materiálů, které minulý týden schválila krajská rada.

"Pacient si může vybrat. Buď podpisem darovací smlouvy dar přijme, nebo třicetikorunový poplatek zaplatí," uvedl už v minulosti krajský radní pro zdravotnictví Oldřich Ryšavý.

Podpis po každém ošetření

Z usnesení radních také vyplývá, že pacient bude muset smlouvu podepsat při každém ošetření.

Každého desátého dne příštího měsíce pak nemocnice pošle krajskému úřadu zúčtování, tedy darovací smlouvy. Radní pak schválí mimořádné rozpočtové opatření: sumu, kterou by nemocnice vybrala na poplatcích, jí zpětně proplatí.

Podrobné pokyny už obdrželi také šéfové nemocnic. V nich je kromě "informační povinnosti" zakotveno také to, že personál musí projít kvůli rušení povinnosti platit poplatky instruktáží.

Materiál však ještě není oficiální, hejtman Michal Hašek chce podrobnosti rušení poplatků zveřejnit až koncem týdne.

Předzásobují se léky

Všech osm nemocnic, kterých se změna týká, už se na ni připravuje.

Nemocniční lékárna v Hodoníně nebude od února účtovat poplatky za recepty. Čekají nával lidí

"Děláme všechno pro to, aby byli pacienti dostatečně informováni. Chystáme u každého pracoviště, kde se vybíraly poplatky, vývěsku o možnostech postupu. U hlavního vchodu bude velká tabule. A lékárnu, ve které se nebude platit za položku na receptu, předzásobujeme léky," uvedl například Antonín Tesařík, pověřený vedením hodonínské nemocnice.

Automaty zůstanou

Automaty na vybírání poplatků v krajských nemocnicích ale zůstanou. Jen místo dokladů o zaplacení regulačního poplatku budou tiskárny od února tisknout darovací smlouvy. Možná přibude i pacientů na pohotovosti. A určitě bude víc "papírování".

Poplatky u lékařů a v nemocnicích

Šéfové krajských nemocnic mají jasnou představu o tom, jak to bude v jejich zařízeních v únoru vypadat. "Očekáváme víc pacientů na pohotovosti. Od doby, kdy se poplatky začaly vybírat, tam totiž výrazně klesla návštěvnost. Už nechodili ti, kteří jen neměli čas se stavit dopoledne," myslí si ředitel tišnovské nemocnice Bořek Semrád.

Zavaleni smlouvami

Naroste také administrativa. "O darovací smlouvy se bude starat centrální příjem, stejně jako o poplatky. Trochu naroste objem archivovaných papírů, ale nepovažuji to za nic zásadního," dodal Semrád.

Šéf nemocnice v Kyjově Igor Kalix tak optimistický není. "Bude to obrovská administrativní zátěž. Problém nastane ve chvíli, kdy si pacient bude číst relativně dlouhou darovací smlouvu, než ji podepíše. Bude docházet k prodlevám a frontám," uvedl Kalix.

Předejít se tomu ale dá. "Pokud budou lidé číst nástěnky v čekárnách a budou informovaní o tom, co znamená přijmutí daru. Tak, aby si to nemuseli nechávat dlouze vysvětlovat," řekl Kalix. Pacienty však uklidňuje. "Nemocnice vždycky zvládla každý nápor pacientů v historii. Poradíme si i teď," uvedl.

Největší problém bude s administrativou v lékárně, a to s pacienty, kteří přijdou s receptem vypsaným jinde než ve znojemské nemocnici.

"Ti, kteří budou ošetřeni u nás, totiž hned u lékaře podepíší jak smlouvu za ošetření, tak za recept. V lékárně ji jen předloží. Ale ti ostatní ji budou muset vyplňovat na místě, to bude časová zátěž," míní Jajtner.

Z automatu na poplatky automat na parkování

Ani v ivančické nemocnici nehodlají automat rušit. Ze stejného důvodu jako ve Znojmě. "Ale automat je univerzální. Časem ho můžeme přeprogramovat třeba na parkovací," podotkl ředitel Jaromír Hrubeš.