Mistrovství v lékárenské komunikaci, vítěz Lukáš Smrtka

Mistrovství v lékárenské komunikaci, vítěz Lukáš Smrtka | foto: Otto Ballon Mierny, MAFRA

Budoucí lékárníci v Brně soutěžili, kdo nejlépe poradí nemocnému

  • 5
Mladá studentka farmacie stojí za pultem lékárny a snaží se poradit popletenému tatínkovi. Ten žádá o "něco na kašel pro dceru". Mezitím jej překřikuje netrpělivá dívka čekající ve frontě. Scéna, která by se mohla odehrávat v jakékoliv lékárně. Celé dění ovšem natáčí kamera a hodnotí tříčlenná porota

Na Veterinární a farmaceutické univerzitě v Brně totiž v úterý začal druhý ročník Mistrovství v lékárenské komunikaci.

"Pacient-herec předvádí jeden z pěti typů návštěvníků českých lékáren, v tomto případě se jedná o typ přátelský. Tatínek potřebuje poradit s kašlem. Cílem studenta je obsloužit pacienta a poradit mu po odborné, ale i komunikačně psychologické stránce," vysvětlil kritéria hodnocení Ivan Tučník z pořádající agentury Bison & Rose.

Mistrovství v lékárenské komunikaci v Brně

A porotci hodnotili opravdu přísně. Sledovali, zda soutěžící mluví plynule a spisovně, jak si poradí s netrpělivou zákaznicí nedodržujících diskrétní zónu před pultem, nebo jestli nabídnou pacientovi při odchodu tašku, aby nemusel koupený sirup tahat po kapsách.

Vyhrál student prvního ročníku, má praxi

Jako nejlepšího nakonec vybrali dvaadvacetiletého Lukáše Smrtku z Kolína. Student prvního ročníku brněnské farmacie dokázal svým vystupováním oslnit porotu a porazit zkušenější kolegy z vyšších ročníků univerzity.

Mistrovství v lékárenské komunikaci v Brně, vítěz Lukáš Smrtka"Vítězství mě samotného překvapilo. Myslím si, že hodně udělalo to, že mám už dvouletou praxi z lékárny, což někteří studenti ze čtvrtých ročníků ještě neprožili," říká Smrtka, který byl před studiem zaměstnán v kolínské lékárně. V jednání se zákazníky tak má bohaté zkušenosti.

Vítěz prvního kola postupuje do společného Česko-slovenského finále. To bude koncem dubna v Praze. Uspěje-li i tam, bude oba státy reprezentovat v celosvětové soutěži ve slovinské Lublani.

Čeští lékárníci mají znalosti, ale pokulhávají v komunikaci

Důvodem pořádání mistrovství je upozornit na skutečnost, že nedílnou součástí lékárnické profese je i komunikace s pacientem. Podle studie vzdělávacího projektu PACE 2010, v jehož rámci se soutěž konala, jsou odborné znalosti českých lékárníků na velmi vysoké úrovni.

Pokulhávají ovšem právě ve schopnosti komunikovat. Na farmaceutické univerzitě v Brně budou proto studenti od příštího ročníku mít možnost navštěvovat i přednášky o způsobu jednání s pacienty.

jednání s nemocným je důležitou částí léčby

Vilma Vránová z Farmaceutické fakulty v Brně jako členka poroty hodnotila komunikační výkony budoucích lékárníků při úterním mistrovství. "Nejenom odbornost, ale i způsob, jakým je lék pacientovi podán, rozhoduje o kvalitě léčby," vysvětluje význam správné komunikace mezi pacientem a lékárníkem Vránová.

Co je účelem Mistrovství lékárníků v komunikaci?
Mistrovství je mimo jiné snahou upozornit na problematiku komunikace s pacienty. Ta, ač je úhelným kamenem léčby, je velice podceňovaná a pokud vím, není zatím součástí výuky na žádné z českých farmaceutických fakult.

V čem spočívá důležitost správné komunikace při léčbě?
Lékárníci nemocným sice vydají léky, kvalita léčby ovšem závisí na tom, jak dobře pochopí způsob jejich užívání. I když je správně stanovená diagnóza, může tak jít celá léčba vniveč, protože pacient užívá lék nesprávně.

Existují náznaky, že by pacienti byli se způsobem komunikace lékárníků nespokojeni?
V dotaznících o hodnocení úrovně léčby, se pacienti soustředí především na úroveň komunikace. Z odpovědí vyplývá, že většina z nich v celé Evropě i za oceánem s ní spokojena není. A to jak v lékárnách, tak v nemocnicích. Naše snaha zlepšit komunikační schopnosti tak vychází především z potřeby pacientů.


Témata: kamera, Lublaň