Šéf brněnského studia ČT Karel Burian

Šéf brněnského studia ČT Karel Burian | foto: Česká televize, Jakub Ludvík

Odstupte, vyzval student šéfa televize nařčeného z vazeb na Toflův gang

  • 1
Ze spolupráce s organizovaným zločinem nařknul tento týden u soudu několikrát stíhaný podnikatel Petr Michek ředitele brněnského studia České televize Karla Buriana. Pomáhat měl takzvanému Toflovu gangu vyděračů z řad policie. Nařčený Burian se ale brání a tvrdí, že je to lež. Někteří jej vyzývají k odstoupení.

Michek s členy Toflova gangu nějakou dobu spolupracoval a nyní proti nim svědčí. 

Burian na něj podal trestní oznámení za křivé svědectví. "Proti jeho nepravdivým a zcela manipulativním tvrzením se důrazně ohrazuji," vzkázal Burian.

Kdo je Karel Burian

Ředitel brněnského studia České televize je ve funkci od konce roku 2007. Působil zde však už dříve, a to například jako vedoucí redakce zpravodajství. 

Místo šéfa zpravodajství opustil s ostudou v roce 2001 poté, co se proti němu postavili zaměstnanci televize a kontrola odhalila, že manipuloval se zpravodajskými příspěvky.

V letech 2001 až 2006 pracoval jako výkonný ředitel rádia Petrov. Právě v tomto mezidobí, přesněji v roce 2004, zprostředkoval Burian schůzku, kde se podle několika svědectví sešli členové Toflova gangu policejních vyděračů s šéfem jihomoravské ODS Milanem Venclíkem a dalšími politiky.

Ačkoliv zatím není jasné, na čí straně je pravda, začaly se ozývat výzvy k Burianově odchodu. 

Tou nejkonkrétnější je otevřený dopis studenta Filmové a televizní fakulty Akademie múzických umění v Praze. Posluchač tamní katedry dokumentární tvorby Robin Kvapil ho adresoval předsedovi Rady České televize Milanu Uhdemu. 

"Existuje zde konkrétní obvinění, že současný ředitel ČT Brno Karel Burian je bývalým členem Toflova gangu. To je v kontextu ČT jako instituce veřejné služby samozřejmě zcela nepřijatelné a Rada ČT musí neprodleně zasáhnout. Je to stejně absurdní, jako kdyby byl členem vyděračského gangu ústavní soudce nebo poslanec," píše Kvapil ve svém dopise.

Vedení televize vyčkává

Burian totiž podle výpovědi podnikatele Michka fungoval jako spojka mezi členy gangu a politiky, které gang vydíral. 

"Zažil jsem, jak jindy sebevědomý a sebestředný funkcionář ODS Milan Venclík byl najednou jak malej kluk a řešil s nimi svoje prohřešky. Říkal jsem si, že jejich moc musí být skutečně velká, pokud takového člověka dokážou dostat do takové situace," konkretizoval Michek svoji výpověď u soudu v pořadu Na vlastní oči.

Podle Milana Uhdeho je ovšem celá situace komplikovanější, než se zvenčí může zdát Kvapilovi i dalším lidem, kteří se na něj s dotazy na Buriana obrací. 

"Také se domnívám, že není možné nechat tuto událost bez povšimnutí a nevyjadřovat se k ní. Na druhé straně není možné někoho odvolat z funkce jen proto, že ho někdo jiný očernil. Budeme muset počkat, až se s tím vypořádá soud. I když je nešťastné, že se celá situace povleče," konstatoval Uhde a slíbil, že na svém březnovém zasedání Rada České televize na studentovu výzvu odpoví oficiálně.

Na soudní verdikt chce počkat i generální ředitel televize Petr Dvořák, který má pravomoc navrhnout Burianovo odvolání. 

"Kroky Karla Buriana ve věci vyšetřování kauzy takzvaného Toflova gangu beru jako jeho osobní záležitost spojenou s událostmi, které se odehrály v době, kdy nebyl zaměstnancem České televize. Posouzení jeho role v této kauze přísluší v tuto chvíli především soudu," myslí si Dvořák.

Z vedení zpravodajství odešel s ostudou

Zmínka o Burianově údajné spolupráci s podsvětím a politiky ovšem připomněla pochybnosti, které se kolem tohoto muže točí od jeho jmenování do funkce na konci roku 2007. Nebo spíše od jeho odchodu z postu šéfa zpravodajství v Brně v roce 2001. 

Audit totiž tehdy prokázal, že pod Burianovým vedením bylo zpravodajství zmanipulované ve prospěch některých politiků a podnikatelů.

Podvodem tehdy také dopomohl jednateli firmy AZ Servis Aleši Pohankovi k tomu, aby získal licenci pro soukromé Rádio Petrov. Protislužbou pak po svém nuceném odchodu z televize dostal Burian křeslo šéfa tohoto rádia.

Výzvám k odstoupení kvůli své pověsti proto Burian čelil ihned poté, co se do televize po vítězství ve výběrovém řízení v roce 2007 vrátil. Čtyřiadvacet osobností brněnského kulturního života, jako například rektoři a děkani vysokých škol, šéfové zdejších institucí či brněnští umělci tehdy podepsalo výzvu k jeho odstoupení. "Škodíte pověsti České televize, odstupte," vzkázali mu lidé jako Václav Cejpek, Jiří Voráč či třeba Vladimír Morávek.

Ve funkci se však s podporou tehdejšího generálního ředitele Jiřího Janečka udržel. A jako manažer veřejnoprávní instituce je ve funkci dokonce nadstandardně odměňován. 

MF DNES před totiž časem upozornila, že například v prvním pololetí roku 2011 dostal i s odměnami 2,188 milionu korun. Plat, jehož výši televize potvrdila, měl tedy tehdy vyšší než prezident. Burian tyto informace nijak nekomentoval.