Vylučovací urografie je časově náročné vyšetření, které je třeba plánovat, říkají brněnští lékaři. Ilustrační foto

Vylučovací urografie je časově náročné vyšetření, které je třeba plánovat, říkají brněnští lékaři. Ilustrační foto | foto: iDNES.cz

Byl jsem bezmocný, říká pacient, jemuž v Brně odmítli vyšetření

  • 5
Miroslav Novák je pacientem Fakultní nemocnice Bohunice. Před několika týdny ho lékař poslal na vylučovací urografii. Rentgenové vyšetření ledvin, močovodů a močového měchýře se provádí pomocí jodové kontrastní látky. V Bohunicích však přístroj zrovna vyměňovali, pacient se proto obrátil jinam. Ale marně.

"Na ambulanci mi sdělili, že mě na dané vyšetření nemohu objednat, protože jsem z Bohunic. Vymlouvali se na to, že mají od vedení zákaz přijímat pacienty, kteří spadají jinam," uvádí Novák.

S nepořízenou pochodil jak v nemocnici u svaté Anny, tak i u Milosrdných Bratří.

Novákovi požadované vyšetření provedli až ve Vojenské nemocnici Brno. "Připadal jsem si jako kopací balón. Byl jsme úplně bezmocný," vzpomíná odmítnutý pacient.

A co na to vedení dotyčných nemocnic? Obě odmítají, že by pacienty z jiných brněnských nemocnic nepřijímali. To je totiž protizákonné.

"Nikdo z vedení Fakultní nemocnice u svaté Anny za poslední rok a půl, co jsem ve funkci, nezveřejnil žádný oficiální či neoficiální pokyn, aby nebyla prováděna vyžádaná péče pacientů z jiných zdravotnických zařízení," komentoval případ ředitel nemocnice u svaté Anny Petr Koška.

výzva

Napište, jaké jsou vaše zkušenosti s nemocnicemi v Brně? Odmítli vás v některé z nich vyšetřit? Své názory pište redaktorce Barboře Lukšové na adresu barbora.luksova@mfdnes.cz.

Stejná je i reakce z nemocnice Milosrdných Bratří. "Neochotu vůči pacientům z Bohunické nemocnice neprojevujeme ani nemáme žádné zákazy ohledně prováděných vyšetření ze strany vedení nemocnice," uvedla primářka radiodiagnostického oddělení, kde se vylučovací urografie provádí, Zdeňka Skripová.

Vyšetření je časově náročné

Obě pracoviště se shodují na tom, že vylučovací urografie je časově náročné vyšetření, které je třeba plánovat. Pacient se tak musí objednat a na vyšetření čekat.

"Pokud by se ošetřující lékař pacienta s požadavkem obrátil na naši kliniku, zajisté by dostal termín vyšetření, aniž by si ho musel jakkoliv zajišťovat sám," uvedl ředitel svatoanenské nemocnice.

Ze zákona má však každý pacient právo si svobodně zvolit nemocnici a lékaře. Brněnské městské části jsou ovšem rozděleny na sektory. A podle nich se brněnské nemocnice řídí.

Dohodlo se na nich město s vedením nemocnic. Sektory vymezují do jaké nemocnice pacient podle svého bydliště spadá. "To však neznamená, že pacienta v jeho nespádové nemocnici mají právo odmítnou," uvedla Zora Prošková, vedoucí odboru zdravotnictví magistrátu města Brna.

Odmítnutí jen písemně

Odmítnout pacienta mají zdravotnická zařízení pouze ve dvou případech. "Když dané pracoviště neprovádí požadované vyšetření, samozřejmě nemůže pacienta přijmout. Pak by měl lékař doporučit nemocnici, kde pacientovi vyšetření provedou ," vysvětlila Prošková.

Pacienta mohou odmítnout i v případě, že je v nemocnici plno a není ve své spádové nemocnici.
"V tomto případě musí zdravotník pacientovi sdělit, kam jinam má jít. A v jeho spádové nemocnici jej nesmí odmítnout," popsala vedoucí oddělení zdravotnictví Prošková.

Je li však pacient v nemocnici odmítnut, měl by toto vyjádření dostat písemně. "Pacient si pak může lehce u zdravotní pojišťovny zjistit, zda dané oddělení nemocnice bylo opravdu přeplněno a nemohlo jej přijmout," sdělil ředitel svazu pacientů ČR Luboš Olejár.

Podle něho se již několikrát ukázalo, že zdravotnické zařízení nebylo přeplněno, i když tím pacientovi argumentovalo.

Svaz pacientů však letos žádný případ podobný Novákovu doposud nemá. "Minulý rok jsme se odmítnutím pacienta zabývali ve třech případech, to se však jednalo o jiné kraje," sdělil Olejár. Lidé se podle něho často ani neozvou, protože jim argumentace o spádové nemocnici přijde logická.

Spádové sektory však nehrají žádnou roli u akutních případů. Lékaři rychlé záchranné služby se rozhodují podle jiných kritérií. "Řídíme se aktuálním zdravotním stavem, tipem zranění, ale i věkem pacienta," sdělil mluvčí jihomoravských záchranářů Roman Turin.