Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: Archiv MAFA, MF DNES

Byla to detektivka, tvrdí filmaři

  • 0
Milostný příběh jako z červené knihovny, v němž hlavní roli hraje anglický princ a žena, která žila v Blansku a málem se stala anglickou královnou? To není fikce, ale skutečnost. A málokdo ví, že kdyby nezasáhla přímo královská rodina, dějiny Anglie by nabraly úplně jiný směr.

Před více než dvěma sty lety si totiž baronesa Karolina z Linsingenu (1768 -1815) v Bad Pyrmonthu tajně vzala anglického prince Williama. A porodila mu i syna.

Příběh, který nabral nečekané zvraty a zní jako vymyšlený, teď na motivy knihy Vladimíra Poláka "Mohla být anglickou královnou" a ze střípků zaprášených archivů a antikvariátů znovu sestavil Jiří Kučera z Blansku, autor scénáře k novému filmu Královský portrét bez zlaceného rámu.

Milostné melodrama pak ještě do větší hloubky nechal rozeznít i Radek Popelka v obrazovém snímku Vzdušné zámky.

A diváci nyní mají možnost duo půlhodinových dokumentů z dílny blanenského studia Audiovisual poprvé vidět. Stejně jako znovuobjevený portrét Karoliny od dvorního malíře královského dvora, který ležel několik století v zapomnění.

Premiéra odstartuje v blanenském kině už tento pátek v osm hodin, přesně den po 240. výročí Karolinina narození.

"Díky internetu lze některé informace o dramatickém životě Karoliny z Linsingenu dohledat, stále se ale papouškují tytéž údaje a často jsou v nich i věcné chyby," vysvětluje Jiří Kučera, co stálo za nápadem příběh zfilmovat.

"Šli jsme do toho s tím, abychom příběh i její spojení s Blanskem dostali do povědomí lidí," říká vedoucí kanceláře blanenského tajemníka.

Na příběh baronesy chce radnice nalákat do Blanska turisty

Informovat místní, ale třeba i nalákat do města turisty právě na příběh baronesy, která je v Blansku pochovaná, se radnice snaží už delší dobu. O Karolině vydala brožuru, u kostela nechala opravit její pomník, kolem něj vyrostlo i nové rozárium.

Teď z městské kasy putovalo 80 tisíc právě na nový dokument. Filmaři vzali natáčení jako osobní výzvu. Namísto patnáctiminutového dokumentu vznikly hned dva dvojnásobně dlouhé filmy.

"Všichni zúčastnění na nich pracovali bez nároku na odměnu, rozpočet byl daný, ale my jsme to nechtěli dělat napůl," vysvětluje Jan Popelka, režisér popisnějšího dokumentu Královský portrét bez zlaceného rámu, v němž diváka provází vypravěč a záběry historických dokumentů střídají hrané scény ze života Karoliny, kterou Williamova matka donutila rok po utajovaném sňatku k rozvodu.

Neuvěřitelných zvratů v jejím životě bylo víc. Když ve čtyřiadvaceti letech snad i kvůli královninu nátlaku předčasně porodila Williamova syna, dítě jí odebrali a tvrdili, že zemřelo. Karolina pak chřadla a nakonec se zhroutila.

Lékaři potvrdili, že zemřela, a rodina už ji dokonce uložila do rakve. Mladý lékař Adolf Meineke ale poznal, že není mrtvá, a rozhodl se, že ji zachrání. To se mu skutečně podařilo a Karolina si jej pak z vděčnosti vzala a porodila mu dvě děti.

Právě s Meinekem se pak odstěhovala do Blanska na zámek ke starohraběti Salmovi, do jehož služeb Meineke vstoupil. Tam Karolina v roce 1815 zemřela.


Britská královská rodina