Diskuse z cyklu Izrael a my, vpravo syn rakouského nacisty Werner Oder.

Diskuse z cyklu Izrael a my, vpravo syn rakouského nacisty Werner Oder. | foto: Monika Hlaváčová, MF DNES

Byla to jedna velká noční můra, říká o svém dětství syn nacisty

  • 8
Od nacismu až k modlitbám pro Izrael. Tak dlouhou cestu ušel Rakušan Werner Oder, syn nacistického vraha a nynější pastor v anglickém Bournemouthu. V neděli se s ním mohli setkat ti Brňané, kteří přišli na akci k výročí holokaustu do sálu Břetislava Bakaly.

Otec pastora Odera se jmenoval Wilhelm Oder. Po anšlusu Rakouska vstoupil do jednotek Waffen-SS, prošel tréninkem v koncentračním táboře Dachau a školicím střediskem pro "Einsatzgruppen", jednotky smrti, které sídlilo v polské vesnici Rabka.

Otec vymyslel střílení do zátylku

"Chytali Židy a Poláky, stříleli je v lesích za školou a děti používali jako živé štíty pro nácvik střelby ze samopalu. Vyvinul metodu "Genickschuss", střílení obětí do zátylku, která se ukázala jako nejúčinnější způsob popravy mimo plynové komory," uvádí text pořadatelů vzpomínkové akce, kterou každý rok pořádá brněnská pobočka Mezinárodního křesťanského velvyslanectví Jeruzalém a Židovská obec v Brně.

Diskuse z cyklu Izrael a my, vpravo syn rakouského nacisty Werner Oder.Diskuse z cyklu Izrael a my, vpravo syn rakouského nacisty Werner Oder.

Simon Wiesenthal ve své knize "Vrahové mezi námi" zmiňuje Odera jako jednoho z prvních nacistů, kterým přišel na stopu.

Nenávist k Židům v něm pěstovali

"Pocházím ze dvou generací nacistů, narodil jsem se v kolébce antisemitismu, ve městě, kde chodil Hitler do školy," vyprávěl včera Oder o svém dětství, které nazval "jednou velkou noční můrou". Otce poprvé poznal, když mu byly tři roky.

"Když se můj otec vrátil z vězení, měl jsem pocit, jako by někdo zhasl světlo. Přesně si pamatuji, jak se na celou rodinu snesla temnota," vzpomíná muž, kterého v tu dobu trápily silné sklony k násilí, agresivitě a slepá nenávist vůči Židům, kterou v něm jeho rodina odmala pěstovala.

Diskuse z cyklu Izrael a my, vpravo syn rakouského nacisty Werner Oder.

"V domě nacisty nebyl žádný bůh," říká. Přesto si pro něj přišel. "Život v tom domě pod temným duchem z pekla mě vedl k šílenství. Jednoho dne jsem volal k Bohu o pomoc a učinil jsem neuvěřitelný objev," popisuje klíčový okamžik svého života Oder.

"Že bůh, který je, je bůh Izraele. A aby syn nacisty dospěl k takovému zjevení, to musí být zázrak," dodává.

Rodina ho zavrhla

Když Oder prohlásil svého otce za zločince, velká část jeho rodiny se od něj odvrátila. On se nakonec odstěhoval do Anglie, kde se oženil a pracuje tam jako křesťanský pastor. "Vídáte se někdy se svou rodinou? Dospěli i oni k podobnému pokání," zajímal se posluchač Tomáš Žáček.

"Nová generace ano, i oni podporují Izrael. Ta starší ne," odvětil Oder. "Jsou tak zatvrzelí nacisté, že už nedokáží žít mezi lidmi. Žijí v lese v loveckých chatkách. Říkáme tomu "hnědá oblast". Občas je navštěvuji a mluvím s nimi o jejich sebeklamu," řekl křesťanský pastor, pro nějž nejkrásnějším životním zážitkem bylo, vidět svou matku odvracet se od antisemitismu.

Diskuse z cyklu Izrael a my, vpravo syn rakouského nacisty Werner Oder.

"Pomyslete na matky dnešních neonacistů, jak mají zlomené srdce, jak pláčou ve svých kostelích. Když moje matka viděla, jak jsem se změnil a jak je mi to líto, přešla k víře, usmířila se a zemřela v pokoji," dodal Oder, který nakonec všechny přítomné Židy o odpuštění za zločiny jeho rodiny.

Oder stráví v Česku týden. Zúčastní se besed s žáky Německého gymnázia v Brně a gymnázia v Bučovicích. Na jižní Moravě ho lidé mohou potkat ještě v pondělí večer v sídle Apoštolské církve v Brně nebo v úterý v centru Fabrika ve Svitavách.