ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Vizualizace Trigema a SBD Pokrok

Statisíce navíc, nebo nic. Jihomoravská bytová spirála pořád letí nahoru

  • 18
Byty na jižní Moravě stále zdražují. Může za to jejich nedostatek a také velký zájem lidí, kteří si byty často pořizují nejen na bydlení, ale i jako investici. Výrazně nahoru jdou potom i ceny pronájmů.

Až o tři sta tisíc víc než loni zaplatí lidé v kraji za byt. Na to, že zejména v Brně stále rostou ceny bytů a navíc jich není dost, upozorňují developeři už několikátý rok. Teď se stejná situace přenesla i na trh se staršími byty, a rostou dokonce i ceny nájmů.

Málo bytů na straně jedné a dostatek peněz mezi lidmi na straně druhé zapříčinily, že najít vhodné bydlení je už těžké prakticky na celé jižní Moravě. Poznala to třeba Zuzana Kaňová z Mikulčic na Hodonínsku, která s rodinou hledá nové bydlení.

„Vybíráme už půl roku a v podstatě je to o tom, jestli zaplatíme x milionů za byt v novostavbě, nebo vysokou částku za starší byt a přidáme pořádný balík na rekonstrukci. Je to zoufalé,“ posteskla si.

Od loňského jara zdražily v kraji byty k prodeji o 15 procent, nejvíce pak přímo v Brně, kde cena narostla téměř o 19 procent. Starší byt v Brně tak lidé koupí v průměru za částku kolem tří milionů korun, v novostavbě musí zájemce počítat s dalším půlmilionem navíc.

Jinde v kraji se ceny liší velmi výrazně podle jednotlivých okresů, ale obvyklá cena pro dispozici 1+kk je 1,5 milionu korun, 2+kk zájemce pořídí za 2,25 milionu, 3+kk za 2,7 milionu a do čtyřpokojového staršího bytu už musí kupec investovat skoro pět milionů korun.

Rychleji byty zdražují už jen v Praze

„Při prodeji bytu v Jihomoravském kraji očekávají prodávající cenu o 300 tisíc korun vyšší, než tomu bylo loni na jaře. Je to po Praze druhé nejrychlejší zdražování v Česku. Navíc se byty na jižní Moravě prodávají o 58 dní rychleji. Oproti loňsku je po bytech vyloženě hlad, to žene ceny vzhůru,“ přibližuje manažer serveru Sreality.cz Michal Zadák.

Jednatel brněnské Pegas Real říká, že některé byty v posledních dvaceti měsících vyletěly dokonce až o 25 procent nahoru. „K dispozici jsou levné peníze a kupující mají pocit jistoty stabilní práce a příjmu,“ míní Tomáš Kučera.

Podle dalších realitních makléřů se dal nemovitostní růst čekat. „Deštník koupím levněji v létě, když neprší, než na uplakaný podzim. To ovšem neplatí o nemovitostech, které v závislosti na hladu po nemovitostech logicky rostou, ať prší, či nikoliv,“ připodobňuje šéf břeclavských Orion realit Josef Madarász.

Jak říká, v tomhle městě je situace ještě o něco komplikovanější. Do roku 2008 bylo asi 400 bytů ve výstavbě, dalších 800 prodávalo město. Dnes, po osmi letech, už není co nabízet a trh stagnuje. Navíc získat peníze je momentálně velmi výhodné. „Banky slevily a stále slevují, úroková sazba je již pod 1,89 procenta,“ dodal Madarász.

Akutní nedostatek bytů hlásí i Vyškov. „U lidí, kteří byt koupili a pronajímají ho, dochází k jindy nebývalému stavu, kdy splátka hypotéky na nákup je ve většině případů nižší než příjem z pronájmu, takže generují zisk,“ popisuje praxi posledních měsíců majitel Multicont reality Karel Rozsypal.

Byty k pronájmu jsou hned obsazené

Vysoké ceny prodejních bytů se logicky zrcadlí i ve zvýšených nájmech. Osm z deseti pronajímaných bytů na jižní Moravě je v Brně. Už loni na jaře se zde cena pohybovala okolo 9,5 tisíce korun za měsíc.

Letos v zimě to už bylo bez stokoruny deset tisíc. I tak se volné pronájmy rychle obsazují – nalezení nového nájemníka pro starší byt v kraji zabere dvakrát méně času než před rokem a půl.

„Nezřídka se nám stává, že pronájmy ani nemá smysl inzerovat a raději si vybíráme z databáze poptávajících. Vesměs se stane, že byt pronajme hned první zájemce, kterého máme ve ‚frontě‘,“ popisuje makléř Rozsypal.

Nejrychleji se pronajímají menší byty, najít nájemníka do garsoniéry obvykle netrvá déle než 14 dní. Nejvíc si majitelé účtují v novostavbách.

„Počáteční investice je v takovém případě o několik set tisíc vyšší, ale pronajmout nový byt je možné v průměru o 20 procent dráž než byt starý. Řada lidí tak kupuje nové byty, které okamžitě pronajímá. I to je jeden z důvodů, proč tak rychle mizí z trhu,“ míní František Šudřich, analytik společnosti Trikaya, která se věnuje trendům na jihomoravském trhu s byty.

Zlaté časy kupujícím brzy skončí

V univerzitních městech jsou hitem malé byty – a Brno je toho příkladem. „Pronajímají si je hlavně studenti, absolventi pak mají zájem i o koupi, typicky se rozhodují mezi pořízením dispozice 1+kk či 2+kk. Druhou velmi silnou skupinou zájemců jsou senioři,“ upřesňuje šéf Trikayi Alexej Veselý.

Netypicky ve statistikách s cenami nájemného působí Blansko, kde se nájemné od loňského jara dokonce v průměru o tisícovku snížilo, ve Znojmě zase stagnuje.

Zlaté časy kupujícím navíc brzy skončí. Stoprocentní hypotéku si mohou vzít už jen do konce září. Podle odborníků pak v říjnu a listopadu vyvrcholí souboj o zákazníka a banky nabídnou nejnižší sazbu s dlouhou fixací v historii - až 1,29 procenta.

Od prosince pak vstoupí v účinnost nový zákon o spotřebitelském úvěru, jenž přinese možnosti předčasného splacení bez sankcí, ale podle očekávání zvedne úrokovou sazbu pravděpodobně až o procento.