Ilustrační snímek.

Ilustrační snímek. | foto: Jan Strouhal, MAFRA

Byty v centru Brna obsazují studenti. Pro ostatní jsou drahé

  • 13
Jen co oslaví maturitu a udělají přijímačky na vysokou školu, čeká studenty přes léto další těžká zkouška - sehnat si v Brně bydlení. Nejdražší byty jsou ve středu města, přesto o ně mají vysokoškoláci největší zájem. Koleje jsou skoro passé.

Na vysokých školách v Brně studuje téměř 80 tisíc studentů. Univerzitní koleje nabízejí ubytování zhruba pro 14 tisíc z nich. To je pět a půl studenta na jedno lůžko. Vyplývá to ze statistik projektu UlovDomov. cz, jehož iniciátoři sami moc dobře vědí, jakou překážku může pro čerstvého maturanta představovat sehnat si studentské bydlení.

„ Pro mnohé z nich je to něco zcela nového, neví, kde hledat, na co si dát pozor a jak si nenaběhnout. Školy se této problematice moc nevěnují,“ říká Martin Březina z týmu UlovDomov.cz.

„Koleje nabízejí místa ani ne pro dvacet procent studentů. Tedy více než osmdesát procent si musí hledat nájem.“

Realitní kanceláře tak v tuto dobu o práci nouzi opravdu nemají. Semestr začíná v polovině září a do té doby chce většina mimobrněnských vysokoškoláků mít bydlení vyřešené. Nejraději by bydleli ve středu města. Tedy tam, kde jsou byty nejdražší.

Průměrná cena nájmu za jeden měsíc v městské části Brno-střed dosahuje skoro 9 tisíc korun za byt 1+1, 10 tisíc za 2+1. O dva až tři tisíce dráž vyjde dvoupokojový byt s kuchyňským koutem, byt 3+1 se dá sehnat v rozmezí 13 až 16 tisíc korun.

Jednou z vůbec nejoblíbenějších oblastí je Veveří. „Je to blízko do centra a z Konečného náměstí jsou dobré spoje na většinu fakult,“ vysvětluje Březina.

Starší zástavba nabízí i byty 4+1 o rozloze sto a více metrů čtverečních. „Měsíční nájem 20 tisíc korun by rodina jen těžko platila, ovšem skupina dvanácti studentů se na nájem hravě složí. Ano, i tolik se jich do bytu dokáže poskládat,“ usmívá se Březina.

Velkou roli při stanovování cen bytů hraje právě zmíněná poloha v blízkosti univerzit. Když se například před pěti lety otevřel univerzitní kampus v Bohunicích, v oblasti vyrostly stovky nových bytů, které se řadí také spíše k těm dražším.

Ideální nájemné: 3 tisíce

Levnější byty jsou pak v okrajových částech města, jako jsou Obřany, Zábrdovice nebo Slatina. Čtyři studenti tam dvoupokojový byt s kuchyní seženou klidně i za osm tisíc. Přesto si studenti raději připlatí za kratší cestu ze školy i z večírků domů.

Průměrné ceny nájmů

Nejdražší nájem

  • 1+1: Veveří 8 700 Kč 
  • 2+1: Brno-město, Královo Pole, Veveří 10 000 Kč
  • 2+kk: Stránice 12 990 Kč 
  • 3+1: Stránice, Pisárky 16 000 Kč

Nejlevnější nájem

  • 1+1: Obřany 5 000 Kč
  • 2+1: Obřany 7 990 Kč
  • 2+kk: Tuřany 7 000 Kč
  • 3+1: Zábrdovice 8 300 Kč Nejžádanější Brno-střed, Královo Pole, Žabovřesky

Zdroj: UlovDomov.cz

„Sháníme byt v centru města, tak aby nájem pro jednoho byl okolo tří tisíc za měsíc. Maximálně jsem ochotná platit i čtyři tisíce, ideálně však ty tři,“ popsala studentka Michaela Drápalová.

Na kolejích by bydlet nechtěla. Jednak cenově vyjdou skoro stejně, a navíc na bytě bude mít daleko větší soukromí. Právě zmenšující se zájem studentů je hlavní příčinou toho, proč koleje nenavyšují své kapacity.

„Máme k dispozici asi 4 100 lůžek, z toho 1 500 je vyhrazeno pro prváky, protože pro ně je shánění bydlení nejnáročnější. Zpočátku, v době zápisu, poptávka sice převyšuje nabídku, ale v průběhu roku si studenti bydlení na kolejích rozmyslí,“ sdělila mluvčí Masarykovy univerzity Tereza Fojtová.

Podobně je to také na Vysokém učení technickém. V nájemních domech nejsou studenti pod dohledem, a morálka je tady tak poněkud volnější. Pro nájemníky domů, které opanují studenti, tak může být takové sousedství někdy noční můrou.

„Studenti jsou hluční zpravidla v září a říjnu, když začíná semestr. Ale děje se v jednom případě z deseti, že potřebují opravdu uklidnit, protože si sousedi stěžují,“ tvrdí realitní makléř Tomáš Scheiner, který studentské pronájmy nabízí.

Pomůcka Tahák nájemníka ke stažení

Potíž je také v tom, že vysokoškoláci svými auty zabírají parkovací místa. „Máme statistiky, které to potvrzují. Nejvíce se to děje po prázdninách, kdy mají peníze z brigád na pohonné hmoty a auta parkují co nejblíže fakult,“ uvedl starosta Brna-střed Martin Landa (Žít Brno). Tisíce studentů se do Brna vrátí už za pár týdnů. A řada z nich bude opět hledat bydlení. Martin Březina studentům doporučuje, aby si před podpisem smlouvy byt pečlivě zkontrolovali.

K tomuto účelu si na stránkách UlovDomov.cz mohou stáhnout Tahák nájemníka, ve kterém jsou všechny důležité body vypsané. Určitě by neměli zapomenout zkontrolovat, zda funguje topení, teče teplá voda, neprotéká záchod a zámek je v pořádku.

„Než podepíšete smlouvu s pronajímatelem, nahlédněte do katastru nemovitostí, který najdete na internetu. Není nic horšího než řešit problémy s tím, že pronajímatel má nějaké dluhy a jeho nemovitost je v exekuci, případně ji vůbec nevlastní. Pořiďte si vlastní zámek. Nikdy nevíte, kdo všechno má od bytu klíče,“ radí.