Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Bývalého konzula podezírají, že vylákal od banky 30 milionů, hrozí mu 12 let

  • 4
Do podivného podnikání se podle vyšetřovatelů pustil osmatřicetiletý Petr Zeman z Břeclavska. Muže, který v minulosti působil i jako honorární konzul Lotyšské republiky v Brně, totiž obžaloba viní z úvěrového podvodu ve výši 30 milionů korun.

Za obžalobu, kterou se dnes zabýval čtyřčlenný senát Krajského soudu v Brně, hrozí Zemanovi až dvanáctileté vězení.

Podle informací MF DNES je někdejší konzul navíc podezřelý z dalšího úvěrového podvodu za 23 milionů korun, který už také řeší brněnský krajský soud v samostatném řízení. Nehledě na to ale osmatřicetiletému muži hrozí i za první z podvodů dlouholetý pobyt ve vězení.
 

revolvingový úvěr

Revolvingový lze přeložit jako obnovující se. Je určen podnikatelům a firmám k financování provozních potřeb. Ideální je pro podniky, které potřebují získat peníze ze svých obchodních činností ještě před splacením jimi vystavených faktur. Umožní jim totiž získat peněžní prostředky ještě předtím, než odběratelé faktury zaplatí. Pokud zákazník splatí sjednanou část z dlužné částky, může si znovu - za předpokladu dodržení podmínek daných uzavřenou úvěrovou smlouvou - půjčit opět až od výše daného úvěrového rámce.

Zdroj: dumfinanci.cz

"Obžalovaný jako jednatel společnosti ADZ Trading, s. r. o., uzavřel v lednu 2002 smlouvu o revolvingovém úvěru ve výši 30 milionů korun se splatností v dubnu 2004. Jako podklad ale předkládal také dokumenty k neexistujícím pohledávkám. A úvěr nesplatil," popsala soudkyně Jaroslava Bartošová.
 
Zemanova společnost, obchodující mimo jiné i s Lotyšskem a dalšími zeměmi bývalého Sovětského svazu, úvěr čerpala v měsíčních splátkách. Právě pohledávky u jiných firem jí měly pro banku sloužit jako zástava k čerpání úvěru. Podle státní zástupkyně byly fiktivní. Odběratelé, kteří na nich jsou uvedení, o nich ve svém účetnictví nemají záznamy.
 
Soud, který případ řeší už od dubna, proto dnes vyslýchal poslední ze série svědků: nezávislou auditorku Ilonu Heligrovou, která v Zemanově firmě dělala audit.

"Mým úkolem bylo ověřit, zda jsou všechny dostupné smlouvy v účetnictví zachyceny pravdivě, zda je správně zachycen úvěr, zda souhlasí dodací listy a faktury a jejich očíslování, namátkově jsem kontrolovala i skladové zásoby, což byly hlavně pracovní oděvy. S firmou jsem ale dlouhodobě nespolupracovala, nikdy jsem jí nedělala ani daňovou poradkyni. A auditorskou smlouvu jsem měla jen na rok 2001, možná ještě 2002, to bych se musela podívat," tvrdila u soudu Heligrová.

Obžalovaný se nedostavil

V době, kdy v ADZ Tradingu kontrolu prováděla, podle ní vše souhlasilo s platnými předpisy. "Pracovala jsem ale pouze s podklady od pana Zemana," dodala svědkyně.
 
Obžalovaný se k její výpovědi nijak nevyjádřil, k soudu totiž vůbec nedorazil, požádal jen, aby se hlavní líčení konalo v jeho nepřítomnosti. Bez jeho účasti tak mohl padnout i verdikt, to se však nestalo. Senát totiž čeká ještě na vypracování revizního znaleckého posudku, který už měl být nějaký čas hotový.

"Znalecký ústav požádal o prodloužení lhůty s tím, že posudek předloží nejpozději na konci září. Hlavní líčení se proto odročuje na 22. října," uvedla Bartošová. Ve stejný den by mohl zaznít i rozsudek nad Zemanem.