Švábenský přijal od podnikatele peníze za interní informace. (Ilustrační snímek)

Švábenský přijal od podnikatele peníze za interní informace. (Ilustrační snímek) | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Soud potvrdil bývalému elitnímu detektivovi šest let za korupci

  • 7
Bývalý elitní policista z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Stanislav Švábenský si za korupci definitivně odpyká šest let vězení. Rozhodl o tom ve středu olomoucký vrchní soud. Potvrdil tak výši trestu udělenou krajským soudem, proti jehož rozsudku se detektiv odvolal.

Odvolací soud mu navíc na návrh žalobkyně uložil zaplacení pokuty ve výši 200 000 korun.

Švábenský se jednání ve středu neúčastnil, omluvil se kvůli nemoci. Trest si odpyká za přijetí úplatku, zneužití pravomoci úřední osoby a podvod.

„Je nemorální, aby policistovi, který poruší služební přísahu a obchoduje s informacemi, byl zachován tento profit. Podle našeho názoru je kromě trestu nutné uložit také trest peněžitý,“ uvedl předseda senátu Milan Kaderka.

Bývalý policista půjde za mříže kvůli tomu, že podle soudu poskytoval v letech 2009 až 2011 informace o postupu trestního řízení, které policie vedla proti podnikateli s barevnými kovy Janu Švédíkovi z Bruntálska. Dostal za to od podnikatele údajně stovky tisíc korun a nové auto.

Bývalého policistu usvědčila výpověď podnikatele

Švábenský podle obžaloby také zavedl Švédíka do systému policie jako informátora. Díky tomu například zjišťoval, zda mu neodposlouchávají telefon.

Obhájce Švábenského ve středu žádal vrchní soud, aby jej zprostil obžaloby nebo případ vrátil krajskému soudu. Jeho klient odmítl, že by získával informace nad rámec své činnosti a že by je prodával stíhanému podnikateli. Odmítl také, že by za to dostal osobní vůz.

Policistu však usvědčila podle spisu mimo jiné samotná výpověď stíhaného podnikatele, který se k uplácení přiznal. Uložení peněžitého trestu žádala žalobkyně.

„Jeho motivem byla zištnost, jde o nejvíce zavrženíhodné jednání příslušníka policie. Jde o způsob určitého policejního podnikání, částka, kterou obžalovaný získal, přesahuje přitom dosavadní praxi,“ uvedla žalobkyně Jarmila Ošlejšková.

Ženu soud zprostil obžaloby

Vrchní soud se kromě Švábenského zabýval také případem celnice Světlany Ťavodové, která podle obžaloby poskytovala Švédíkovi informace od celníků.

Ženu krajský soud zprostil obžaloby, s čímž žalobkyně nesouhlasila. Žádala, aby se její případ vrátil na krajský soud. Podle ní soud vyčlenil z důkazů jen to, co se mu hodilo.

„Ještě nikdy jsem se ve své praxi nesetkala s tím, že by nalézací soud ignoroval výpovědi svědků v přípravném řízení,“ řekla státní zástupkyně. Vrchní soud jí však nevyhověl a zproštění potvrdil, jednání obžalované podle něj nevykazuje znaky trestného činu.

Jiný policista putoval do vězení loni

Švábenský nebyl jediným policistou, kterého nadstandardní vztahy se stíhanými podnikateli dostaly před soud. Zdejší vrchní soud již loni v říjnu poslal za korupci na osm let do vězení bývalého elitního policistu ÚOUZ Mariana Hanáka.

Za braní statisícových úplatků od vyšetřovaných podnikatelů musí navíc zaplatit 3,5 milionu korun. I jeho mimo jiné usvědčila výpověď podnikatele Švédíka.

Bývalý elitní detektiv podal v červnu ústavní stížnost.