Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Bývalý ředitel městské policie v Blansku řídil opilý a lhal

  • 4
Blanenské městské policii šéfoval Martin Janíček dlouhé roky. Loni v červenci nečekaně na vlastní žádost post ředitele opustil. Místo si našel na odboru dopravy krajského úřadu. Podle informací MF DNES chvíli po odchodu Janíčka vyšlo najevo, že se dostal do křížku se zákonem.

Před třemi lety na severu Moravy způsobil dopravní nehodu, navíc při ní řídil opilý. Šéfa strážníků tak stíhá policie a hrozí mu trest. Kromě nehody i za to, že i když předloni v létě přišel na půl roku o řidičský průkaz, řídil dál. A podváděl.

"Kontaktovala nás blanenská policie, to bylo ale až asi měsíc po jeho odchodu loni na přelomu srpna a září. Zajímalo je, zda řídil služební vozidlo. Až poté jsme se dozvěděli o té dopravní nehodě i o rozhodnutí o odebrání řidičského průkazu z června roku 2007. A že měl na půl roku zakázáno řídit," uvedl tajemník radnice v Blansku Josef Kupčík.

Půl roku řídil i přes zákaz služební auto

Janíčkovi nadřízení o ničem nevěděli. Úředníci na oddělení přestupků vše zatajili a ředitel městské policie tvrdil, že se do křížku se zákonem nedostal. Služební auto tak řídil půl roku i bez řidičského průkazu.

"Strážníci mají povinnost odevzdat každý rok čestné prohlášení, že nemají žádné přestupkové řízení. To jsme měli od pana Janíčka podepsané, netušili jsme, že je nějaký problém," dodal Kupčík.

Úředníka, který vedení radnice odebrání řidičského průkazu neohlásil, propustili. S bývalým ředitelem policie však vedení města zpětně nic neřešilo.

Případem se zabývá policie, bývalý šéf strážníků už si vyslechl i obvinění z trestného činu. Z jakého, to policie i státní zastupitelství tají. Zda jde o řízení pod vlivem návykové látky a maření úředního rozhodnutí, nikdo říci nechce.

Trestný čin

"Máme indicie, že byl spáchán trestný čin, vyšetřování ale ještě nebylo ukončeno. Vše je v přípravném řízení, proto zatím více nemohu říci," uvedl pouze blanenský státní zástupce Pavel Kuthan.

Sdílnější nebyli ani policisté v Blansku. Podle mluvčí nyní žádné informace nebudou podávat, protože "věc je stále v šetření".

Podobné to bylo i ve Vyškově, kam případ předali, aby vyloučili podezření z podjatosti. "Zatím jsme spis neobdrželi, vím ale o tom, že k nám má přijít," tvrdil vedoucí vyšetřovatelů Jan Molčan. Podle vedení blanenské radnice se už vyškovští policisté o případ sami zajímali.

Jaké jsou okolnosti tři roky staré dopravní nehody a proč řídil bez oprávnění, to nechce rozebírat ani Martin Janíček.

"Věc není uzavřená, stále platí presumpce neviny, zatím není co říci," uvedl pouze. Odmítl, že by jeho odchod souvisel s obviněními. "Bylo to mé osobní rozhodnutí, nemělo to s nehodou ani dalším vyšetřováním nic společného," dodal bývalý šéf blanenských strážníků a nynější krajský úředník.

To částečně potvrdila i starostka Blanska Jaroslava Králová: "Na jeho odchodu jsme se dohodli, nebyla jsem už delší dobu spokojená s tím, jak plní úkoly, ani s organizací práce městské policie. O vyšetřování se začalo mluvit až poté. Je ale možné, že on k tomu přihlédl," uvedla.

Zda stíhání skončí obžalobou, nebo bude zastaveno, by mělo být podle státního zástupce jasné do 14 dnů. "Na moji práci to ale nebude mít negativní vliv," věří Janíček.