Obraz Josefa Čapka Poutník vydražený v akčním domě Zezula za téměř dva miliony korun. Obraz na snímku drží Antonín Zezula.

Obraz Josefa Čapka Poutník vydražený v akčním domě Zezula za téměř dva miliony korun. Obraz na snímku drží Antonín Zezula. | foto: Monika Hlaváčová, MF DNES

Čapkův Poutník se prodal za téměř dva miliony, čínský svitek za milion a půl

  • 1
Slavný obraz Josefa Čapka "Poutník" vydražil v sobotu v Brně a kupec za něj dal téměř dva miliony korun. Nový majitel je Čech a obraz poputuje do jeho soukromé sbírky. Na aukci se prodal také Špálův obraz U Vltavy za 900 tisíc a čínský svitek za jeden a půl milionu. Vyvolávací cena přitom byla jen čtyři tisíce korun.

Oba obrazy patřily k nejdražším položkám sobotní akce v aukčním domě Zezula. Spolu s nimi se dražily také grafiky, šperky, sklo nebo keramika.

Vyvolávací cena Čapkova Poutníka byla jeden milion osm set padesát tisíc. Ačkoli o něj měl zájem jeden z kupujících na telefonu, nakonec ho vydražil muž přímo v sále vily na Hlinkách. Nový majitel za něj zaplatil ještě o padesát tisíc korun navíc.

Poutník patřil Halasovi

"Moc víc už bych za to nedal," řekl po aukci sběratel ve středních letech. "Cena do dvou milionů je optimální," dodal.

Obraz Josefa Čapka Poutník vydražený v akčním domě Zezula za téměř dva miliony korun. Obraz na snímku drží Antonín Zezula.

Obraz dali k prodeji potomci básníka Františka Halase, jemuž Čapek dílo věnoval darem za války. Původně se obraz jmenoval "Spěchající poutník", ale v akčním domě Zezula se drží pozdějšího názvu Poutník.

"Pod tímto názvem bylo dílo publikováno v Halasově sbírce esejů Obrazy," vysvětlil majitel aukčního domu Tomáš Zezula.Václav Špála u Vltavy.

Majitel aukčního domu Tomáš Zezula byl s průběhem dražby spokojený. Kromě Čapkova obrazu kulhajícího muže se podařilo vydražit i další ozdobu akce: olej Václava Špály U Vltavy z roku 1921.

Špálův obraz se prodal o sto tisíc dráž

Ten spadá do krajinářského (zeleného) období malíře, grafika a ilustrátora silně ovlivněného kubismem. Z vyvolávací ceny 790 tisíc stoupla nakonec cena vydražená na 890 tisíc korun.

Dílo vzniklo v roce 1921. "Špála v této etapě začíná malovat své krajiny v plenéru a vrací se ke klasickému pojetí obrazu, aniž by se vzdával poučení kubistického období, charakterizovaného rychlou, energickou malbou a barevnou výstavbou obrazu," charakterizují obraz v aukčním domě.

Čínský svitek překvapil

Za osmdesát pět tisíc korun se také vydražil obraz Antonín Procházky "Hlava".

"Jsem s dnešní aukcí naprosto spokojený vzhledem k tomu, jak se vyvíjí trh. Nejnižší polohy sice vypadly zcela, ale vysoké a také střední dopadly dobře," řekl Zezula v polední přestávce.

Dopoledne se dražily fotografie, grafiky, knihy, mapy a obrazy. Odpoledne došlo na šperky nebo nábytek.

"Dražily se ještě dvoje velmi zajímavé a drahé hodiny a také svitky v části Asiatika, tedy předmětech z Japonska, číny a podobně," dodal Zezula.

Právě čínský svitek se stal největším překvapením aukce. Neznámý kupec ho vydražil za jeden a půl milionu korun, vyvolávací cena přitom byla jen čtyři tisíce korun. Svitek byl zřejmě starší než se aukční síň myslela.

Svitek mohl vlastnit někdo významný

Čínský horizontální svitek je podle on-line katalogu aukční síně malovaný barvami a tuší na papíře. Vyobrazuje scénu s říční krajinou zarostlou bambusy s literáty a architekturou. Jeho délka je 710 centimetrů.

"Cenu, za níž se svitek prodal, považujeme všichni za naprosto ojedinělou. Je to snad poprvé na českém trhu, kdy takový druh asiatika za takovou cenu prodal," uvedla Naďa Knyblová z aukční síně Zezula. Cena při dražbě vzrostla 375 krát.

"Datace svitku sedí, neurčili jsme správně autorství, případně vlastnictví," řekl po aukci překvapený Zezula. Podle něj nerozhoduje o ceně pouze autor a stáří svitku, ale i to, kdo svitek vlastnil.

"Což je něco, co se svými možnostmi nemohu rozpoznat. Neměl jsem ani avízo od znalců, kterých jsem se ptal, nikdo mě na to neupozornil," podotkl. Na svitku jsou čínské poznámky vlastníků, ve kterých sbírkách se pohyboval.

Svitek vydražil Asiat, který byl na aukci osobně. O ceně podle Zezuly rozhodlo také to, že o něj soupeřil s jiným kupcem, který přihazoval on-line.

, ,