Valentina Firsová, za svobodna Zezulová, která žije v české vesnici

Valentina Firsová, za svobodna Zezulová, která žije v české vesnici Novgorodkivka na Ukrajině. | foto: Michal Horák

Ve vesnici uprostřed Ukrajiny se mluví česky. Už sto padesát let

  • 13
Vesnici Čechohrad na mapě Ukrajiny nenajdete. Přesto existuje. Ves, kterou v roce 1861 založili Češi, totiž dnes nese název Novgorodkivka. Ačkoli se potomci Čechů již od války sezdávají s Ukrajinci, stále se tu v některých rodinách mluví česky.

No obec narazila při své výpravě pojmenované Melitopol skupina skautů z Brna, se kterými vyrazila na dobročinnou misi na Ukrajinu i korektorka MF DNES Vendula Pavlíčková a spolupracovník redakce Michal Horák. V odlehlé vesnici Sněgurovka je čeká oprava rozbořeného kostela.

Ještě předtím ovšem stihli poznat Novgorodkivku. "Nikdo jí však neřekne jinak než Čechohrad. Založili ji Češi, které na konci 18. století pozvala carevna Kateřina Veliká při budování Oděsy. Do Melitopole dorazilo osm rodin v roce 1861 a tehdy jim úřady přidělily půdu pro stavbu vesnice," líčí na rozpálené ulici čtyřiašedesátiletá Valentina Firsová, za svobodna Zezulová.

Právě její předci patřili mezi zakladatele Čechohradu.

Chodí tu i Mikuláš s čertem

Stopadesátiletá historie vesnice přinesla mnoho zvratů. Při poválečném vyhánění Němců i jiných národností ze Sovětského svazu zemědělskou usedlost zachránilo před naprostým zničením jen přejmenování. Dnes tu žije 16 národností, český živel je však stále nejviditelnější.

"Většina mladých už odjela do Česka, ale desítky rodin tu stále drží české zvyky. Na Mikuláše chodí po ulicích čerti a andělé, na Velikonoce u nás kluci mrskají děvčata a v květnu stavíme májku," popisuje rodačka, která se v roce 1999 starala například o stavbu zdejšího katolického kostela. Vsi Čechohrad věnovala celou sbírku svých básní psaných staročeštinou.

V Čechohradě se dnes jazyk předků děti učí v Českém centru. "Chodí sem po odpoledních sedm druháků a takových patnáct třeťáků. Snažíme se hlavně konverzovat, gramatiku probíráme spíš nenápadně, formou her," popisuje uprostřed českého muzea učitel Jiří Bernkopf z Prahy.

Dvořákovi, Procházkovi, Svobodovi. Tahle jména stále v Novgorodkivce převládají. A zdá se, že se díky lidem, jako je Valentina Zezulová, čeština z těchto míst jen tak neztratí.