Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Čekáme dopis, už tři léta

  • 7
Nejen slovo robot, ale i anglický výraz pro dálkový autobus "coach“ má původ v češtině. Je odvozeno od sousloví "kočí vůz“, kterým se mimo jiné převážely písemnosti. Věhlas českého poštovnictví se tak nepřímo otiskl do významného světového jazyka.

Pošta je jedna z těch institucí, o níž nemáme nejmenší ponětí, jak pracuje, ale přesto na ni spoléháme. Vhodíme dopis do schránky a netušíce, kolika rukama a stroji projde, víme, že za pár dní se octne u adresáta.

Dva a půl milionu zásilek denně. Tak trochu kouzelný mechanismus, o kterém se nepochybuje. Má neochvějná důvěra v něj byla narušena před třemi lety. Psal jsem kamarádovi ze zahraniční brigády na farmě. Svěřoval jsem se mu se svou frustrací z tamějšího prostředí. Sáhodlouhý dopis jsem smolil po večerech při svíčce, závěrečné korektury jsem dělal na koleně v rozhrkaném autobusu. Ještě teď si vzpomínám, jak se mi v dusném a nevětraném prostoru dělalo nevolno.

. Očima studenta

MF DNES přináší cyklus názorových textů studentů brněnské žurnalistiky.

Mé hořekování si nikdy nepřečetl. Říkali jsme tomu mrtvý dopis a nedokázali si to vysvětlit. Až před měsícem nám svitlo. Neznámý pachatel, zřejmě vášnivý, leč nemajetný čtenář, si do své nory u břeclavského nádraží nasyslil za pět let 71 pytlů s listovinami.

Česká pošta slíbila, že dodatečně doručí dvacet pět tisíc dopisů nalezených kdesi v tunelu. Napjatě očekávám, jestli mezi nimi bude i ten můj. Pakliže ano, kouzlo se pro mě opět scelí.