Celní správa - zásahová jednotka

Celní správa - zásahová jednotka | foto: iDNES.cz

Celníci zabavili 45 tisíc padělků. Skončily v drtičce

  • 2
Tolik zboží by už slušně zaplnilo i velký obchod. Místo toho na 45 tisíc zcela nových a neobnošených kusů oblečení a obuvi, ale i hodinek, batohů, kabelek, peněženek či cédéček a DVD nosičů zešrotovala před několika dny drtička a zbytek spálila spalovna odpadu.

Důvod? Všechno to zboží, které vážilo celkem šest tun, byly nelegální padělky imitující zboží světových značek.

Během minulých měsíců je při raziích odhalili celníci a inspektoři České obchodní inspekce v tržnicích na Hatích u Znojma a v Olomoucké ulici v Brně.

Padělky skončily v drtičce

Asijské tržnice

Asijská tržnice na Hatích patří, podobně jako ta brněnská v Olomoucké ulici, k největším na Moravě. Za levnými nákupy na bývalý hraniční přechod míří hlavně Rakušané.

Celníci a pracovníci České obchodní inspekce na Hatích pravidelně zabavují tuny padělků. Třeba v červnu při dvou kontrolách zabavili plagiáty za celkem 30 milionů korun.

A loni v listopadu tam dokonce zabavili přibližně 28 tisíc padělků za 33 milionů korun.

"Likvidace zajistila, že nedošlo k následnému prodeji padělků a nikdo tak neměl z trestné činnosti neoprávněný prospěch," přiblížila Jana Rennerová z Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových.

Zabavit a zlikvidovat plagiáty z tržnic nařídil Okresní soud ve Znojmě a rovněž Městský soud v Brně. Zboží napodobující světoznámé výrobce následně zničila drtička a spalovna odpadu na Vysočině.

"Vše bylo v souladu s právními předpisy mechanicky zlikvidováno za přítomnosti našich zaměstnanců," ujistila Rennerová.

Pomůžou v dětských domovech

Ne všechno zabavené zboží z asijských tržnic však nekompromisně míří k likvidaci. Část nyní poslouží i humanitárním účelům.

"Jedná se o takové využití padělků, při němž dochází k zajištění základních potřeb lidí, kteří se ocitli v tíživé životní situaci nebo je postihla nějaká mimořádná událost," vylíčila mluvčí jihomoravských celníků Lada Temňáková.

Vše ale musí mít jasný řád. Postup je následující: desítky tun zabavených padělků ze všech tržnic v zemi putují nejprve na pobočku celního ředitelství v Hradci Králové. Odtud pak míří k různým neziskovým organizacím, které o to zažádají.

Tyto organizace musí nejprve na svoje náklady odstranit ochranné známky z textilií, tedy užívaná loga firem, jako jsou Gucci, Puma, Lacoste, Armani, Dolce Gabbana či Diesel. Poté mohou zboží využívat pro své vlastní potřeby.

A ještě jedna důležitá nezbytnost: "Se vším musí nejprve souhlasit majitel příslušné ochranné známky," upozornila mluvčí celníků.

Mezi největšími zájemci o takové textilie jsou pak většinou dětské domovy, charity, ústavy sociální péče, domovy důchodců a někdy i psychiatrické léčebny.