Centrum Břeclavi hlídají nové bezpečnostní kamery. (Ilustrační snímek)

Centrum Břeclavi hlídají nové bezpečnostní kamery. (Ilustrační snímek) | foto: Jan Markovič, iDNES.cz

Centrum Břeclavi ohlídá sedm kamer, poznají i kradené auto

  • 1
Sedm nových kamerových bodů ohlídá od teď problematické Shopping centrum v centru Břeclavi i jeho okolí. O napojení na nejmodernější systém v zemi uvažují i okolní obce a břeclavští obchodníci.

Moderní kamerový systém, který je v provozu teprve od Nového roku, už stihl projít zatěžkávací zkouškou. Jedna ze sedmi otočných kamer umístěných přímo uprostřed města jen kousek od Shopping centra zachytila totiž před pár dny přepadení ženy dvojicí mladíků.

Radnice, policie i strážníci si tak nyní od nového systému s dohlížecím centrem až pro tři operační důstojníky slibují nejen snížení pouliční kriminality. "Slibujeme si od něj prevenci, uklidnění situace v problémových místech a také ze zkušeností z jiných lokalit víme, že kde je kamerový systém, výrazně roste i hodnota lokality," uvedl starosta Břeclavi Oldřich Ryšavý (ČSSD).

Rozsáhlé bezpečnostní opatření urychlily události, při nichž si loni na jaře vymyslel báchorku o napadení trojicí Romů patnáctiletý Petr.

"Byl to pouze jeden z momentů, který radnici přesvědčil o nutnosti přebudovat zastaralý kamerový systém. I policie a soudci mě totiž upozorňovali, že výstupy ze stávajícího systému jsou natolik nekvalitní, že je nelze použít u soudu jako důkazní prostředek a pro trestní řízení," vysvětlil starosta Břeclavi.

To se už ovšem s novými kamerami stát nemůže. Systém za téměř čtyři miliony korun je totiž momentálně nejmodernější v Česku. Radnice přitom věří, že vysoká počáteční investice, na kterou přispěl stát i kraj, se jí v budoucnu mnohonásobně vrátí.

Slibuje si totiž, že díky kamerám, které budou v provozu čtyřiadvacet hodin denně, ubude nejen zlodějiny a přepadení, ale také sprejerství a dalšího vandalství na městském majetku a památkách.

"Tento systém je schopen zachytit velmi kvalitně nejen závadné jednání v ulicích například u problematické mládeže, identifikovat a označit hledané osoby, umí třeba i rozpoznat SPZ aut a porovnat je s databází odcizených vozidel," přiblížil šéf břeclavských strážníků Stanislav Hrdlička.

Jen za pár měsíců, kdy radnice nainstalovala před samotnými kamerami po městě alespoň takzvané fotopasti, klesly náklady na odstraňování černých skládek o celou polovinu.

Až padesát kamer

V příštích dvou letech by se navíc díky své kompatibilnosti mohl systém rozrůst až na padesát kamerových bodů v problémových ulicích a sídlištích po celém městě. A nejen to.

Zájem napojit se na břeclavský "dispečink" a seznámit se s technologií třetí generace mají už i okolní obce. "Uvažujeme o tom, že také pořídíme kameru kvůli problémovým lidem, kteří se stahují do určitých míst," uvedl starosta Lanžhota František Hrnčíř.

A nebude zřejmě sám, komu možnost využít Břeclav jako supervizora bezpečnosti učaruje. "Po otevření diskotéky Millenium na kraji obce se už také objevily problémy," přistoupí možná na spolupráci i velkopavlovický starosta Pavel Procházka.

"Taková spolupráce je výhodná a velmi efektivní pro okolní obce. Budovat malé kamerové systémy a nemít stejně operativu je jen vyhazování peněz," posvětil případnou spolupráci Tomáš Koníček z odboru prevence kriminality ministerstva vnitra. "A zájem využít systém už projevili i břeclavští podnikatelé na pěší zóně," přiblížil ještě místostarosta Břeclavi Luboš Krátký (ODS).