Ilustrační snímek.

Ilustrační snímek. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Benzin drahý jako v Praze. Nejdražší je na dálnici D1

  • 7
Letní cestování autem je na jižní Moravě výrazně levnější než před rokem. Za litr benzinu i nafty zaplatí řidiči v kraji v průměru o čtyři koruny méně než v loňském červenci. Nic to však nemění na tom, že jsou zde pohonné hmoty spolu s Prahou dlouhodobě nejdražší v celé zemi. Například na D1 u Troubska zaplatí řidiči za litr běžného naturalu 37,90 koruny.

V prázdninovém období bývají benzin a nafta dražší než obvykle. V sobotu byl celorepublikový průměr ceny naturalu 33,09 koruny, na jižní Moravě se pak prodával za 33,53 koruny. Pro srovnání – průměrná cena ve Středočeském kraji byla 33,17 a v Moravskoslezském 33,05 koruny.

„Ceny pohonných hmot jsou záležitostí jednotlivých společností,“ uvedl ředitel České asociace petrolejářského průmyslu a obchodu Jan Mikulec s tím, že téma dále komentovat nemůže.

Provozovatelé čerpacích stanic se dívají na ceny konkurence

Důvodem vysokých cen na jižní Moravě jsou zřejmě větší marže provozovatelů pump. Ovlivňuje je ale i řada dalších věcí. Například umístění čerpacích stanic. Tankovat u dálnice nebo rychlostní silnice znamená zaplatit víc. Prodejní cena se mnohdy vytváří tak, že se provozovatelé čerpacích stanic dívají na ceny konkurence.

„Ceny na stojanech jsou zpravidla velmi odlišné i v rámci jednotlivých sítí. To znamená, že cena u hlavních dopravních tahů, například u dálnice D1, je výrazně odlišná od cen u čerpacích stanic, které se nachází u silnic nižšího významu. Rozdíl je často i čtyři koruny na každém natankovaném litru. Ceny na stojanech jsou tedy velmi ovlivněné umístněním čerpací stanice a konkurencí v jejím nejbližším okolí,“ potvrdil Damir Durakovič, ředitel společnosti Axigon, která zajišťuje firemní tankovací karty.

Ceny mohou zvyšovat i případné kartelové dohody. V roce 2002 prokázal Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) nedovolené slaďování cen několika firmám. I nyní dostává řadu podnětů, na kartelovou dohodu ale v posledních letech už nenarazil.

„ÚOHS dlouhodobě monitoruje trh pohonných hmot. Nadto každoročně obdrží okolo desítky podnětů s podezřením na možné zakázané dohody o určování cen mezi prodejci. V naprosté většině případů se nicméně již na první pohled jedná o takzvané cenové následování dvou či více čerpacích stanic, které jsou umístěny blízko sebe. To není protizákonné. Úřad tedy nezahajuje správní řízení. Řada uvedených podnětů se týká Jihomoravského kraje. Ale v tomto kraji je rovněž vyšší kupní síla, čemuž zpravidla prodejci pohonných hmot přizpůsobují svoji obchodní politiku,“ uvedl mluvčí ÚOHS Martin Švanda.

„Ceny jsou tu vysoké. Tankování na dálnici se úplně vyhýbám, dál od ní a od centra měst je benzin levnější. Snažíme se ušetřit tak, že naši řidiči jezdí ekonomičtěji,“ konstatoval majitel těšanské autodopravní firmy Michal Vlček.

V Jihomoravském kraji jsou nejlevnější benzinky dlouhodobě na Hodonínsku a Znojemsku. Lidé šetří i tankováním v Blansku, Blučině, Hodějovicích u Slavkova a Strážnici. Naopak nejdražší benzin v kraji je na Břeclavsku, cena za litr se zde pohybuje těsně pod 34 korunami.

Autoškoly naučí řidiče, jak jezdit, aby ušetřili

Další možností, jak ušetřit na palivu, je úsporná jízda. Lekce ekonomického řízení nabízí řada autoškol. „Kurzy hospodárné jízdy jsou poměrně oblíbené, a to jak pro jednotlivce, tak pro celé firmy, které školíme. Řidiči se posunou ve svých dovednostech, včas předvídají. Zlepší si manipulaci a využívání moderních technických prostředků na autě, seznámí se s hlavními zásadami ekodrivingu. Nejenže uspoří, ale řídí i bezpečněji. Krátkodobý kurz dle evropského standardu Ecowill stojí okolo tisíce korun, ale jsou i varianty dlouhodobějšího kurzu,“ řekl majitel a lektor Autoškoly Club Dalibor Tichý.

Jihomoravané si také zvykli tankovat v Rakousku. To už ale není tak výhodné jako dříve. Litr naturalu tam stojí 1,22 eura, tedy 33 korun. „Průměrná cena benzinu se v Rakousku pohybuje okolo 32,82 koruny za litr. Průměrná cena nafty je nižší, 29 korun za litr. Lidé, kteří žijí blízko hranic, mohou ušetřit tak, že natankují v Rakousku anebo se podívají na web ceskybenzin. cz a najdou čerpací stanici, která nabízí nízké ceny pohonných hmot,“ řekla analytička Eva Mahdalová ze společnosti Colosseum.