Café Fara v Klentici získalo cenu Grand Prixe za kombinaci historické stavby a moderní dostavby. | foto: Ivana Solaříková, MF DNES

Galerii i kavárnu v Mikulově zdobí tituly, vyhrály Grand Prix architektů

  • 1
Prestižní soutěžní přehlídku soudobé české architektury Grand Prix architektů opanovaly stavby z Mikulovska. Ceny ve svých kategoriích si odnesla tamní galerie v Mikulově, na kterou přivezli vápenec až z Chorvatska, a kavárna v Klentnici, jež zaujala harmonií historické stavby s moderní dostavbou.

Grand Prix architektů je letos pro Mikulovsko mimořádně úspěšný. V kategorii novostaveb zvítězila mikulovská Galerie Závodný a cenu za rekonstrukci si odvezlo i podpálavské Café Fara v Klentnici.

Autorem Galerie Závodný je místní architekt Štěpán Děnge. Na návrhu s ním spolupracoval jeho syn Jakub. "Je to obrovské ocenění. Já jsem ale spokojen především s tím, že lidem se stavba líbí," říká oceněný Štěpán Děnge.

Ještě před začátkem stavby přitom v Mikulově kolovala petice, v níž lidé vyjadřovali nespokojenost s modernou uprostřed historického města. Právě citlivé zasazení do koloritu města však porota ocenila.

Stejně jako perfektně zvládnuté detaily, jednoduchost, účelnost, poetiku prostoru, kulturní význam. "Chtěla jsem, aby stavba vycházela z místních materiálů. A přestože jde o novostavbu, měla do okolní historické zástavby co nejlépe zapadnout," řekla majitelka galerie Vladimíra Brucháčková Závodná loni v prosinci.

Vápenec přivezli z ostrova Brač

Architekt navrhl použít vápenec, z nějž je vytvořena celá Pálava. Kámen ovšem stavitelé přivezli z chorvatského ostrova Brač.

Fasáda je rozčleněna dvěma druhy vápence a každý má jinou strukturu. Jeden je čistější, na druhém jsou mnohem patrnější fosilie. Jedinečné je i zpracování kamene na rozích. Každý je vytesán z velkého kvádru, který je "vydlabaný" tak, aby na nároží nebyla patrná žádná spára. Bloky bílého kamene pokrývají dům od země až po špičku střechy.

"Je to obdivuhodný počin soukromého investora vytvořit důstojný a inspirativní prostor pro architekturu a umění. Galerii zvenku laskavě obepíná přírodní kámen plynule přecházející do interiéru. Přírodní krása a barva vápence s rozmanitou strukturou spolu s minimalistickým výrazem a kompaktností formy působí stoicky klidně a nechává přirozený prostor tomu podstatnému - kultivované prezentaci umění," hodnotila porota, jejíž předsedkyní byla slovenská architektka Andrea Klimko.

Areál Café Fara v Klentnici z dílny architekta Marka Štěpána oslovil porotu harmonickou kombinací historické stavby s moderní dostavbou. Kavárna manželů Radka a Petry Džuibanových sídlí v pozdně barokní budově bývalé fary, kterou architekt citlivě zrekonstruoval.

Loni ke Café Fara přidal ještě dřevěný penzion strohého a moderního, přesto laskavého vzhledu. "Obě části propojuje shodná atmosféra. Novostavba, přestože používá archetypální tvar a tradiční materiály, vyniká řadou originálních a inovativních motivů. Výsledkem dlouhotrvajícího procesu obnovy je živý areál, svým měřítkem, členitostí i výrazem respektující a zároveň rozvíjející charakter místa," obdivovala porota originální dřevěnou stavbu, která doplňuje starou farní budovu.