Část občanů městyse vyvolala referendum, protože se jim nelíbí, že platí za metr krychlový vody 89,96 koruny, zatímco například obyvatelé nedalekých Lysic 57 korun za kubík.

Část občanů městyse vyvolala referendum, protože se jim nelíbí, že platí za metr krychlový vody 89,96 koruny, zatímco například obyvatelé nedalekých Lysic 57 korun za kubík. | foto: Michal Sváček, MAFRA

Drahou vodu odmítli lidé v referendu. Městys ale netuší, kde vezme jinou

  • 73
Černé Hoře na Blanensku hrozí, že od příštího roku nebude mít zajištěnou dodávku pitné vody. Městys totiž k lednu 2016 opouští Svazek vodovodů a kanalizací měst a obcí okresu Blansko, jak si přáli občané v referendu. Radnice ale neví, odkud pak bude pitnou vodu pro své obyvatele brát.

O vystoupení ze svazku rozhodli obyvatelé městyse v referendu kvůli vysoké ceně vody dodávané svazkem. Výsledek plebiscitu je pro vedení radnice závazný.

Radnice proto sestavila výbor, který by měl vedení městyse do března předložit všechny varianty řešení, odkud bude od ledna 2016 vodu odebírat.

„Ti, kteří hlasovali pro vystoupení ze svazku, si neuvědomili, jaké potíže nás čekají, že nemáme vlastní zdroje vody a že nás odchod bude něco stát,“ uvedl starosta Černé Hory Ondřej Měšťan (nezávislý).

Městys bude moci v lednu 2016 i nadále od svazku vodu nakupovat. Tím ale původní problém s její vysokou ceny nevyřeší. Naopak hrozí, že se cena pro Černou Horu coby nečlena svazku zvýší. Na území městyse jsou sice dva vrty s pitnou vodou, ale ty provozuje svazek a patrně se jich nebude chtít vzdát. „Vybudovat nové vrty, to je otázka několika let,“ uvedl starosta.

Část občanů městyse vyvolala referendum, protože se jim nelíbí, že platí za metr krychlový vody 89,96 koruny, zatímco například obyvatelé nedalekých Lysic 57 a Rájce-Jestřebí 56 korun za kubík. Tam ale radnice cenu vody dotují ze svého.

Černá Hora má dva tisíce obyvatel, přičemž do referenda se loni v říjnu mohlo zapojit celkem 1 610 lidí. Hlasovat přišlo 921 z nich, tedy přes 57 procent voličů. Do hlasování se muselo zapojit nejméně 35 procent voličů, výsledek je tedy platný a pro radnici závazný. V referendu se 52,54 procenta lidí vyslovilo pro vystoupení městyse z okresního vodárenského svazku.

Referendum se ze stejného důvodu v obci konalo už v roce 2009. Tehdy ale kvůli nízké účasti nebylo platné.

,