Černé stavby u Nových Mlýnů

Černé stavby u Nových Mlýnů | foto: Radek Miča, MAFRA

Černé stavby mají z Nových Mlýnů zmizet

  • 5
Na jedné straně stojí podivný svět různorodých staveb stlučených ze dřeva. Často je tvoří nefunkční vraky aut a ledabyle zaparkovaných vysloužilých karavanů. Za jejich odstranění bojuje už desetiletí obec Šakvice i sdružení Zelené Podluží. Vadí jim nevzhlednost podivné osady i devastace krajiny kolem Novomlýnské nádrže.

Druhou zájmovou stranu představují rozčarovaní rybáři. Černé stavby tu vybudovali většinou oni. Přišli z různých koutů republiky. Někteří z nich tam strávili celá léta. Teď musí pryč. Radnice objevila způsob, jak se jich zbavit. Boudy strhne nový nájemce. Obecní pozemky, na nichž chaty stojí, totiž radnice pronajala soukromému investorovi, který tu na osmi hektarech postaví fotovoltaickou elektrárnu. Hotová má být do konce roku.

"Stavební povolení bude vydáno, až vstoupí v platnost nový regulační územní plán," potvrdila starostka obce Milena Brzobohatá. O změnu plánu požádala obec už v loňském roce. Schválen by měl být v nejbližší době.

Černé stavby u Nových Mlýnů Černé stavby u Nových Mlýnů Černé stavby u Nových Mlýnů

Na šedesát nedovolených příbytků musí jejich majitelé odstranit do konce května. Nařízení obce je nekompromisní, přečetli si ho už všichni obyvatelé lokality. Visí totiž na zábradlí jednoho z obydlí. Pokud neposlechnou, může se jim likvidace prodražit.

Chataři se přesunou jen o pár metrů dál

"Po uplynutí lhůty zahájí stavební úřad řízení o odstranění stavby. Konečné rozhodnutí učiní soud. Následnou likvidaci staveb by pak museli uhradit lidé, kteří je postavili," potvrdila vedoucí stavebního úřadu v Hustopečích Dagmar Sedláčková.

Podle ní by to byl nejméně efektivní způsob pro všechny. Varuje však, že tentokrát by celý úřední proces proběhl velmi rychle. "Odhaduji, že do září by bylo rozhodnuto," upřesnila.

S konečnou platností se tak stane to, co léta brali chataři na lehkou váhu. Četná nařízení úřadů léta ignorovali. Doufali, že se situace srovná a stavby zůstanou. Teď je srovná buldozer, pokud tak předtím neučiní sami.

Černé stavby u Nových Mlýnů Černé stavby u Nových Mlýnů

Sluneční elektrárna vyřeší ale jen část problému na břehu Novomlýnské nádrže. V těsném sousedství lokality je totiž ještě jedna podobná. Jen o něco více nevzhledná. Nachází se totiž na území několika soukromých vlastníků. Vypadá však doslova jako exotická chudinská čtvrť. Oprýskané maringotky, plechové boudy, domky sbité z kdejakého kusu dřeva. Mezi nimi šňůry na prádlo a přetékající popelnice, dřevěné záchodky.

Právě sem se stěhují už nyní někteří lidé z vystěhovaleckého území. Nechtěli k tomu ale nic podrobnějšího říci. "Stěhujeme se jen o kousek dál," říkají. Jméno si nepřáli zveřejnit.

Podle Jiřího Válka, právního zástupce občanského sdružení Zelené Podluží, které léta za odstranění prapodivných staveb neúspěšně bojuje, se celý problém jen přesouvá o kus dál. "Už teď se pohybují ve vedlejší lokalitě stovky lidí."

Rojí se další stavby

"Chybí tu záchody, voda, jímky. Všechny splašky jdou do vody v přehradě," nastínil jen část problémů. To nechtěně potvrdili i někteří rybáři. "Ryby tu už žádné nejsou a voda v létě strašně smrdí," zmínil se jeden z nich, který postával v hloučku u oprýskané maringotky.

Černé stavby u Nových Mlýnů Černé stavby u Nových Mlýnů Černé stavby u Nových Mlýnů

Podle Válka by měl stavební úřad nařídit odstranění staveb i na území soukromých vlastníků půdy a trvat na jejich provedení. To však podle stavebních úředníků není jednoduché. "V minulosti se nám už podařilo některé objekty odstranit. Ale o kus dál vyrostly hned další čtyři. Přitom řízení trvá třeba i dva roky," míní Dagmar Sedláčková ze stavebního úřadu v Hustopečích.

Řešením je nový územní plán soukromníků

Šakvice - Podle odborníků je hlavním problémem na druhém pozemku, který vlastní soukromníci, nevydařený regulační plán území. Už deset let se podle něj mohou v lokalitě postavit jen apartmánové rekreační domy. Některé z nich jsou velké přes tři pozemky. Ty však jejich majitelé neprodají. Chtějí na nich stavět sami.

To by však vyžadovalo další změnu územního plánu. "Museli by si o ni ale požádat jednotliví vlastníci pozemků a také zaplatit," říká starostka Milena Brzobohatá. To je však podle ní složitá záležitost.
Větší skupina jednotlivců se domlouvá vždy komplikovaněji, než když vlastní pozemek jeden subjekt. Tak jako v případě lokality, kde se má stavět elektrárna. Tam je majitelem obec.

"Doporučili jsme jednotlivým majitelům, aby založili nějaké sdružení, které o změnu požádá společně," dodala starostka.
Podle ní by se tak vleklý problém s černými stavbami mohl vyřešit. Majitelé by mohli požádat o stavební povolení na běžné rekreační stavby.

Zájem by prý měli. Je to však dlouhodobá záležitost, a tak budou břehy nádrže dál hyzdit plechové boudy a nevzhledné maringotky. Podle starostky nelze tyto kreace ani zlegalizovat. "Ani bychom to nechtěli. Vypadá to hrozně," říká. Výjimkou je v současné době jen jediný z dálky zářící legální dům.