Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Černý kašel se vrátil na jižní Moravu, onemocnělo 31 lidí

  • 0
Když před pár lety brněnští lékaři jako první upozornili, že se do Česka vrací černý kašel, dívali se na ně v Praze, jako by spadli z Měsíce. Letos už epidemiologové na jižní Moravě napočítali jednatřicet nemocných s černým kašlem, zhruba polovina z nich má brněnské bydliště.

V "úrodných" letech 2004 a 2005 zaznamenali lékaři v kraji dokonce 247 a 225 případů. Se situací před rokem 1958, kdy začalo očkování, je to však nesrovnatelné. Tehdy byly nakažených desetitisíce.

Až dosud se žilo v přesvědčení, že nemoc, na kterou se ještě v 19. století často umíralo, vymýtilo očkování. Teď už ovšem návrat černého kašle zaznamenali i v Čechách. A možná to povede ke změnám v očkovacím kalendáři.

"Letos jsme u nás zaznamenali nejvýš miniepidemie, kdy černým kašlem onemocnělo několik členů rodiny. Léčila se tu například matka s dvěma dětmi. Nositelem onemocnění bývá většinou starší dospělý, který je s bakterií sžitý, aniž by mu ublížila. Nákaza se šíří vzduchem," popsala přednostka dětské infekční kliniky na Černopolní Drahomíra Bartošová.

V tamním Centru pro respirační infekce mají lékaři jemnější diagnostické síto, takže odhalí i nemoc s lehčím průběhem připomínající třeba zánět průdušek. Dříve lidé s černým kašlem dokonce mohli zemřít na udušení, moderní léčba antibiotiky ale na bakterie zabírá.

Možná přibude očkování Podle odborníků nemoc nejvíce ohrožuje kojence do tří měsíců, tedy před prvním očkováním, poté dospívající, jimž už nevydrží imunita získaná při posledním očkování v pěti letech.

Podle krajské epidemioložky Renaty Vaverkové se proto zvažuje přeočkování ještě v jedenácti letech. "Vakcína pro tyto starší děti už je na trhu, teď se na ni hledají v rozpočtu peníze," uvedla epidemioložka. Černý kašel se nejdříve projevuje jako nachlazení, ale později se přidává silný dávivý až štěkavý kašel, při kterém se nemocnému občas udělají pod očima podlitiny. Nemoc je provázena horečkami.