Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: Radek Miča, MAFRA

Čerstvé mléko bude dostupnější. Kraj rozdá dotace na automaty

  • 3
Čerstvě nadojené mléko, které není pasterizované ani jinak upravené, by už brzy měli ochutnat nejen ti, kteří doma chovají krávu. Vedení kraje totiž chce podpořit zemědělce a pomocí speciálního dotačního programu jim hodlá rozdat dotace na pořízení mléčných automatů.

"Naším cílem je podpora zemědělských podnikatelů v Jihomoravském kraji a také zlepšení přístupu obyvatelstva k čerstvému nepasterizovanému mléku. Podpora pořízení mléčných automatů by měla přispět k jejich rovnoměrnému rozmístění na území celého kraje," uvedl hejtman Michal Hašek (ČSSD).

Doplňuje se i několikrát za den

Mezi lidmi je o čerstvé mléko obrovský zájem. Automaty pojmou jen 200 litrů. Chuťově je navíc mléko z nich s tím kupovaným nesrovnatelné.

Například ve Vyškově, kde podobný automat nedávno zřídili, jej zemědělci musejí doplňovat i několikrát během dne. A zájem je i jinde. Překvapení to je i pro samotné zemědělce.

"Nedávno jsme zkoušeli automat v Letovicích. Propagaci jsme tomu ani nikde nedělali, lidi si to ale řekli. A když jsme se pak k automatu přesunuli z jednání, které jsme měli, a chtěli ho vyzkoušet, na všechny už se ani nedostalo. Takový zájem jsme rozhodně nečekali," popsal předseda okresní agrární komory v Blansku Kamil Vystavěl.

Dotace až sto tisíc

Přímý prodej čerstvého mléka už tento týden schválila Rada kraje. Ve čtvrtek o něm bude jednat i zastupitelstvo.

"V návrhu rozpočtu se zatím počítá s celkovou částkou 1,5 milionu korun. Minimální výše dotace by byla 50 tisíc korun, maximální sto tisíc. S tím, že každý žadatel by musel z vlastních prostředků zaplatit alespoň padesát procent nákladů," popsal mluvčí krajského úřadu Jiří Klement.

O peníze si bude možné zažádat od 1. ledna do 30. června, vyplácet se budou zpětně, až žadatelé předloží účty za pořízení automatu.

Platí přitom jednoduché pravidlo. Kdo dřív přijde, má větší šanci, že podporu z kraje získá. Pokud se plánovaných jeden a půl milionu vyčerpá dřív než v červnu, s uvolněním dalších peněz totiž už kraj nepočítá.

Dotaci ale mohou dostat i ti, kteří už automat mají, respektive ho zřídili letos po prvním říjnu.

"Naším cílem je, aby byla garantována snadná dostupnost čerstvého mléka pro co největší množství obyvatel kraje," vysvětlil Hašek.

Záruky jsou i na to, aby mléčné automaty, které podléhají přísným hygienickým pravidlům, hned tak nezmizely. Pokud zemědělci chtějí dotaci dostat, musí se totiž zavázat, že mléko z automatů bude k mání nejméně další dva roky od chvíle, co s krajem podepíší smlouvu.

Automaty pomůžou, ale nespasí

Zemědělci, kteří letos už několikrát vyrazili do ulic demonstrovat za vyšší výkupní ceny mléka, v automatech vidí také pomocníka s odbytem této suroviny. A snad i malý příslib vyšších tržeb.

"Určitě by to pro nás byla pomoc. A doplnění. Jen mléčné automaty nás ale nespasí. V současnosti se vypije 12 až 14 procent produkce mléka, vše ostatní jde na zpracování do mléčných výrobků. Navíc velikost automatu je limitovaná, zásobníky jsou na dvě stě litrů, každý větší podnik jich přitom denně vyprodukuje několik tisíc," vysvětlil Kamil Vystavěl.

Přesto lidé, kteří s dobytkem pracují, věří, že by se i díky mléčným automatům mohl mezi Jihomoravany zvýšit zájem o kvalitní domácí výrobky a mléko přímo z kravína.

"Když si dáte krabicové mléko na půl roku za okno, nic to neudělá. Kolik v tom asi je mléka? Normální by nic podobného nevydrželo, není to přece cihla. Už se vyrábí i smetanové ledňáčky bez smetany. Mléko z krabic nám doma nepije ani kočka. A většina lidí to pravé, neupravené přímo od krávy snad ani v životě neochutnala," dodal agrárník.

Když zastupitelé dotacím ve čtvrtek dají zelenou, zájemci o podporu stačí vyplnit formulář na webových stránkách kraje a poslat jej spolu s dalšími náležitostmi po prvním lednu na kraj.