Ilustrační snímek.

Ilustrační snímek. | foto: Velké Bílovice

Čím víc medailí, tím lepší víno? Omyl. Pořádek udělá certifikace soutěží

  • 0
Někteří lidé si myslí, že čím více medailí najdou na lahvi, tím lepší kupují víno. Ne vždy se jeho kvalita dá odhadnout podle zlatých nálepek ze soutěží. V jejich úrovni je mnohdy propastný rozdíl a lidé se v nich jen stěží orientují. Pořádek by v tom měl udělat nový systém certifikace soutěží.

Někde musí být degustátoři profesionálové, jinde stačí mít alespoň trochu „napito“. Někde se medaile rozdávají jen špičkovým nápojům, jinde je zase získá „za účast“ téměř každý. Soutěže a výstavy vín jsou mnohdy výrazně rozdílné. Navíc je jich tolik, že se v nich většina spotřebitelů jen stěží vyzná.

Kdo už má certifikát

  • Salon vín – Národní soutěž vín ČR
  • Oenoforum * Vinum Juvenale
  • Meditrina – ženy vína
  • Soutěž o zlatý pohár Víno a delikatesy
  • O hustopečskou pečeť * Vinařské Litoměřice
  • Valtické vinné trhy
  • Jarovín Rosé * Cuvée Ostrava
  • 30 vín Modrých Hor
  • Grand Prix Vinex

„Dnes si mohou v hospodě u stolu sednout tři strejdové, uspořádat soutěž, a aniž by ochutnali vína, rozeslat medaile, které si vinaři dají na lahve. Hlavně pořadatelé větších hodnocení tedy chtěli, aby vzniklo něco, co určí kvalitu, standardizuje postupy,“ podotýká organizátor mezinárodní soutěže Jarovín Rosé Branko Černý.

Proto vznikl systém certifikace, který by měl zákazníkům výrazně usnadnit orientaci. Těm nejlepším soutěžím bude certifikát udělovat Národní vinařské centrum ve spolupráci se Svazem vinařů.

Pořadatelé musí zajistit degustátory s evropskými zkouškami

Získat jej není vůbec snadné. Pořadatelé soutěží musí mimo jiné zajistit tým degustátorů s evropskými zkouškami. Musí používat spolehlivý elektronický systém hodnocení, mít vína nachlazená na konkrétní teplotu, podávat je v odpovídajících sklenicích a u každého vzorku navíc také zajistit jeho analytický rozbor.

„Nastavením pevných pravidel chceme odlišit kvalitní, certifikované soutěže od těch, které kritéria skutečně prestižního hodnocení vín nesplňují,“ vysvětluje Pavel Krška, ředitel Národního vinařského centra.

Podle něj certifikace také posílí důvěru lidí v ocenění z vinařských soutěží. „Medaile v nepřeberném a nepřehledném spektru hodnocení různých úrovní mohou ztrácet vypovídací hodnotu. Díky certifikaci vinařských soutěží medaile naplní smysl své existence, tedy budou garantovat kvalitu,“ dodává.

Zpřehlední se prostředí hodnocení vín, tvrdí Krška

Zatím se certifikát podařilo získat pouze dvanácti tuzemským soutěžím. Mezi nimi jsou například i Valtické vinné trhy, které se návštěvníkům otevírají právě dnes odpoledne ve 14.30, pokračovat pak budou v sobotu od 10 hodin.

„Valtické vinné trhy hodnotím jako špici mezi českými vinařskými soutěžemi. Ocenění z této akce jsou mezi vinaři velmi vážená, vína totiž hodnotí nejlepší odborníci z republiky,“ komentuje kvalitu soutěže několikanásobný držitel jejího šampiona mezi bílými víny, vinař Miroslav Volařík.

Certifikát má pozici podobných soutěží posílit. Naopak ho nedostanou ty, v nichž se objeví vína ze zahraničních hroznů či nápoje s přidanými barvivy a dalšími nepovolenými látkami. Podle Kršky se tak prostředí hodnocení vín zásadně zpřehlední. Zůstanou soutěže certifikované, s garantovanou úrovní, a pak ty ostatní.

K těm druhým jmenovaným budou zřejmě patřit také Mikulovské vinné trhy, jež se odehrají v sobotu 21. května a nabídnou přes tisíc vzorků. Jejich pořadatel Josef Ševčík certifikát nepovažuje za nutný.

„Cítím to ze strany pořadatelů jiných soutěží jako jakýsi tah proti konkurenci, kterou pro ně představujeme. My na to ale nehledíme. Vzorky u nás hodnotí sami vinaři, kteří znají víno odmalička a mnohdy mají jazyk vytříbenější než degustátoři sotva po škole. Děláme to rádi, lidé nás chválí, a to je podstatné,“ míní organizátor návštěvnicky oblíbené akce.

,