Michal Krištof (vlevo) a Ondřej Chybík ukázali model svého pavilonu pro Expo...

Michal Krištof (vlevo) a Ondřej Chybík ukázali model svého pavilonu pro Expo 2015. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Autoři českého pavilonu pro Expo cílí na Italy. Čekají tři miliony lidí

  • 0
Prestižní světová výstava Expo 2015 začíná v pátek v Miláně. A Brno má na akci, na které státy z celého světa prezentují to nejlepší, výraznou stopu. Český pavilon navrhla dvojice brněnských architektů ve studiu Chybík+Krištof.

Před pěti lety se Ondřej Chybík a Michal Krištof v brněnské vile Stiassni seznámili a rozhodli se společně založit vlastní architektonickou kancelář. Tento týden se v budově potkali dva absolventi brněnského Vysokého učení technického znovu.

Tentokrát ovšem představovali český pavilon na prestižní celosvětové výstavě Expo 2015.

Ani ne třicetiletí architekti ho sami pod značkou Chybík+Krištof navrhli z kontejnerů vizovické firmy Koma a se svým originálním řešením pak vyhráli náročnou soutěž.

Po tři čtvrtě roce stavění se v pátek budova otevře v Miláně. A architekti z Brna mají obrovskou zodpovědnost. Díky uspořádání výstavního areálu, kde se bude předvádět celkem 145 zemí, je totiž jejich stavba tím prvním a také posledním, co miliony návštěvníků uvidí.

„Věříme v to, že pavilonem projdou na tři miliony lidí. Nechtěli jsme vytvořit jen galerii, ale něco užitného a zábavného. Výstavní den pro návštěvníky bývá náročný. My jim nabídneme bazén, bar a restauraci i amfiteátr, ve kterém se budou konat divadelní představení. Na střeše bude umístěna zahrada,“ konstatoval Chybík.

Hlavním motivem stavby pro Milán je voda

Ve vile Stiassni nyní začala výstava, která jejich záměr představí i Brňanům. V Centru obnovy památek architektury 20. století, které vzniklo na zahradě nedávno opravené slavné funkcionalistické stavby, mohou návštěvníci spatřit i model českého pavilonu, jeho plány či fotky z výstavby.

A na Brno dva úspěšní brněnští architekti myslí i jinak.

„V Miláně se 15. května odehraje český den. Chtěli bychom, aby se tamní události přenášely do veřejného prostoru Brna,“ konstatoval jeden z pořadatelů brněnské výstavy Zdeněk Musil.

V jednání je podle Chybíka například opět vila Stiassni či náměstí Svobody. Pavilon byl navržen v Brně, vyrobila ho moravská firma Koma. „Myslíme si, že na Moravu patří,“ vysvětlil Chybík.

Hlavním motivem stavby, která bude lákat návštěvníky půl roku, což je doba konání světové výstavy, je přitom voda.

„Česko je střechou Evropy. Sice nemáme moře, ale díky tomu zase máme mimořádně vyvinutou síť plováren a koupališť, které v minulosti často byly z pera našich vynikajících architektů. Stačilo to spojit se schopností českých vědců,“ přiblížil důvody Chybík.

Dominantou českého pavilonu tak bude bazén čištěný nanotechnologickým postupem vymyšleným českými vědci. Mladí architekti jednoznačně cílí na domácí Italy, kteří podle očekávání mají v Miláně tvořit až 80 procent návštěvníků Expo 2015. Voda bude příjemným osvěžením v parném italském létě.

Pavilon po výstavě může fungovat jako školka

Unikátní pavilon je zástupcem takzvané modulární architektury. Celý totiž vznikl ze speciálních kontejnerů, které včetně veškerých zdí, oken či vnitřního vybavení vyrobila vizovická firma.

Následně putovaly na kamionech až do Milána, kde je stačilo pouze zakotvit na pozemku určeném České republice. Její pavilon tak stál jako úplně první.

Po konci výstavy ovšem na skládce neskončí. Architekti ho navrhli tak, aby mohl po převezení zpět do země původu sloužit dále. Ať už v celku, nebo po částech – jako galerie či mateřská školka.

Stavba bude na prodej za 50 až 60 milionů korun. Zájem má už teď například Praha. A Chybík s Krištofem nekončí. V Praze podle jejich návrhu firma Penta buduje celou novou čtvrť Waltrovka se sedmi stovkami bytů.