Čeští vědci na Antarktidě - Mapovací práce spolu s argentinskými kolegy – Zaznamenávání hranic křídových souvrství | foto: J.M. Lirio

Čeští vědci na Antarktidě se chystají na krutou zimu

Čeští vědci bádající na Antarktidě osiřeli - na stanici J. G. Mendela na ostrově Jamese Rosse už jich zůstalo jen sedm. Ledová země jim navíc dává najevo, že léto už v Antarktidě končí a blíží se krutá zima.

Část letošní expedice už míří domů. "Do České republiky už dříve dorazila dvojice ornitologů Václav Pavel a Karel Weidinger. Další členové expedice, kteří ještě před týdnem čekali na argentinské antarktické stanici Marambio na vhodné letové počasí, v minulých dnech přibyli do Buenos Aires, odkud ve dvou skupinkách již odletěli do Prahy," popsal jeden ze členů expedice Miloš Barták s tím, že na stanici J. G. Mendela jich už je nyní jen sedm.

Práci vědcům komplikuje blížící se antarktická zima. "Nyní je počasí na ostrově Jamese Rosse velmi proměnlivé, střídají se prudké větrné bouře s obdobími několikadenního nebo někdy jen několikahodinového příznivého počasí," popisuje profesor Barták.

Antarktida tak vědcům dává najevo, že tamní léto je již za nimi a postupně nastupuje zimní počasí. "Sníh, který se nakupil v okolí stanice během posledních bouří, již neodtává ani za slunečných dnů," doplňuje s tím, že i za slunečných dnů teplota zůstává trvale pod bodem mrazu.

Před stanicí je rušno

Bouře a příboj vyplavily na mořský břeh před stanici také mnoho drobných mořských živočichů. "Ti slouží jako potrava zdejším ptákům, takže nyní máme před stanicí nebývale rušno, neboť nás svojí přítomností kromě obvyklých chaluh a rybáků provází navíc i početné hejno racků dominikánských, kteří běžně hnízdí jinde," popsal Barták.

Na terénní práce tak zbyly minulý týden vědcům jen dva dny. "Během nich jsme dokončili instalaci bambusových tyčí v různých částech ledovce Whisky Glacier. Tyče budou sloužit pro dlouhodobé sledování ablace ledovcové hmoty," uvedl Barták a zdůraznil, že se nejednalo o práci nikterak jednoduchou, protože pro každou z dvaceti tyčí museli vědci navrtat do ledovce úzký otvor minimálně do hloubky jednoho metru.

Čeští vědci na Antarktidě - Část stávající česko-argentinské posádky na stanici J.G.Mendela. Zleva doprava, sedící: Juan Manuel Lirio,  Daniel Nývlt, Jan Pobořil, stojící: Miloš Barták, Alan Mackern, Peter Pálka

Biologický program expedice pokračoval sběrem vzorků lišejníků a sinicových povlaků. "Mezi ty nejzajímavější patřil vodopád spadající ze strmé stěny stolové hory Lachman Crags. Jedná se o vodopád, v jehož bezprostředním okolí se vyskytuje specifická flóra, která je typická pro ekosystémy trvale smáčených skalních stěn. Díky mrazivému počasí několika posledních dnů však byl vodopád zcela zamrzlý a vytvářel na skalní stěně bizarní útvary ze zledovatělých povrchů a dlouhých rampouchů," popisuje profesor.

Nyní už zbývající posádka připravuje zazimování stanice. "Týká se to především postupného snižování zásob vody ve venkovních nádržích, technické údržby větrných elektráren a odklízení sněhu z míst u stanice, která musí být přístupná během posledních prací – například v okolí stožáru antény," shrnul Barták.

Pravděpodobný termín přesunu zbytku posádky na argentinskou stanici Marambio a poté do Česka je naplánován právě na první týden v březnu.