Hotel Avion v centr Brna.

Hotel Avion v centr Brna. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Hotel Avion v Brně chátrá a potřebuje 80 milionů. Město mu chce pomoci

  • 36
Hotel Avion je jednou z nejdůležitějších funkcionalistických staveb v Česku. Stojí v centru Brna, které se právě tímto architektonickým směrem chlubí a láká na něj turisty. Hotel je však zavřený a chátrá. Nová pravidla Ministerstva kultury pro rozdělování dotací dávají stavbě naději na opravu.

Brněnský hotel, který je nejužším ve střední Evropě, je navzdory památkové ochraně řadu let v zanedbaném stavu.

Jeho majiteli Stanislavu Berouskovi se nedaří sehnat potřebných 80 milionů korun potřebných na opravu podle projektu Evy Jiřičné, který se líbí i památkářům. Neuspěl ani s žádostí o dotace z evropských fondů.

Hotel Avion

  • Klíčové dílo funkcionalismu v Brně navrhl ve 20. letech minulého století architekt Bohuslav Fuchs na velmi úzké, původně středověké parcele (8 x 34 metrů).
  • Stavba byla dokončena roku 1928 a sloužila jako hotel s kavárnou. Od 80. let probíhaly částečné opravy, stav hotelu se ale zhoršoval. Stanislav Berousek koupil Avion v roce 2005. Projekt na rekonstrukci navrhla Eva Jiřičná, Berouskovi však chybí peníze.

A právě kvůli tomu se nyní do jednání vložilo město Brno. Chce totiž využít toho, že Ministerstvo kultury nastavuje pravidla pro dotační období 2014 až 2020. Na případ Avionu proto město úředníky upozorňuje.

„Významu hotelu pro město Brno jsme si plně vědomi. Proto se snažíme využít každou možnost, která by napomohla k jeho rekonstrukci a uvedení do provozu,“ popisuje Marie Zezůlková z Kanceláře strategie města Brna.

Ministerstvo ještě neví, kolik peněz bude rozdělovat

Zástupci magistrátu se proto sešli s majitelem hotelu a po společné dohodě „přibalili“ Avion ke svým památkám.

„Ministerstvo nás původně oslovilo s prosbou o dodání projektových záměrů týkajících se památek ve správě města. Iniciativně jsme se rozhodli shromáždit tyto záměry i za ostatní správce národních kulturních památek, které se nacházejí na území města Brna, a proto došlo i na jednání s panem Berouskem jako vlastníkem hotelu Avion,“ vysvětlila Zezůlková.

Chátrající památka ještě rozhodně nemá nic jistého. Jednání jsou teprve na začátku a ani Ministerstvo kultury zatím neví, kolik peněz bude mít k dispozici.

„Programový dokument Integrovaného regionálního operačního programu nebyl doposud schválen Evropskou komisí, proto není možné v tuto chvíli plánovat ani vypisovat žádné konkrétní výzvy,“ vysvětlila mluvčí ministerstva Helena Markusová.

Avionu uškodila jeho výjimečnost

Přímluva města však může Avionu výrazně pomoci. Právě na chybějící podporu politiků a města Brna si totiž Stanislav Berousek dlouhodobě stěžoval. Když například v roce 2009 žádal o dotace z Regionálního operačního programu Jihovýchod, peníze nedostal.

Rekonstrukce hotelu ztratila v hodnocení body například i za to, že nebude splňovat parametry čtyřhvězdičkového ubytování. I když totiž Jiřičná s Berouskem plánovali hotel vybavit komfortně, v hotelu bude vždy málo místa. Avionu tak při rozdělování peněz paradoxně uškodila jeho výjimečnost.

Komise také v roce 2009 zhodnotila, že v centru Brna je turistů dostatek a další už nejsou potřeba. Po neúspěchu s žádostí o dotace se Berousek obracel na hejtmana Michala Haška (ČSSD), o pomoc žádal i brněnského primátora Romana Onderku (ČSSD) a nakonec se rozhodl hotel prodat.

Kupce však nenašel. A špatný stav nemovitosti už odmítá komentovat, stejně jako jednání o jejím prodeji či případných dotacích.