Karlovi Kačmaříkovi brání k vjezdu do jeho domu firma prodávající kočárky. | foto: Otto Ballon Mierny, MAFRA

Chce jen na vlastní dvůr. Banální spor ale úřady řeší několik měsíců

  • 9
Karel Kačmařík se od začátku roku nedostane do vlastního dvora. Vjezd mu blokuje soused, jemuž pozemek před vraty na rohu Křenové a Štěpánské ulice v Brně patří. Shodnout se nedokázali, a tak se Kačmařík v polovině března obrátil na úřad Brno-střed. Po pěti měsících je však věc stále nevyřešená.

Takový úkon přitom podle právníka obvykle trvá několik dní, maximálně týdnů. "Chybou je, že na pozemek před dvorem není uvaleno věcné břemeno," řekl Kačmařík. Podle něho firma Inpros, která v roce 1991 pozemek projektovala, na břemeno prostě zapomněla.

Tehdy to nevadilo, protože pozemek vlastnilo město Brno. V roce 2003 jej ale odkoupili manželé Krškovi.

Stížnost putovala po odborech tři měsíce

Na začátku letošního roku Krškovi nabídli Kačmaříkovi smlouvu. Může projíždět jejich pozemkem výměnou za parkovací místo ve dvoře. To Kačmařík kvůli nedostatku místa odmítl.

Na pozemku Krškových se pak objevily kovové sloupky s řetězem bránícím ve vjezdu do dvora. A spory se vyhrotily. Kačmařík vyčítá Krškovým schválnosti, manželé zase jemu udávání, focení a právníky.

Karlovi Kačmaříkovi brání k vjezdu do jeho domu firma prodávající kočárky.

"Je to dlouhodobá záležitost, on nám vždycky dělal problémy. My jsme mu navrhli normální smlouvu, ale to on ne," vzkázal Zdeněk Krška.

Vjezd potřebuje kvůli podnikání

Pro Kačmaříka je parkování ve dvoře velmi důležité. U své prodejny elektroniky na rohu Křenové a Štěpánské potřebuje parkovací místo. Do dvora se však nedostane, na Křenové lidé parkovat nemohou a Štěpánská je rozkopaná.

"Když někdo zaparkuje dvě stě metrů daleko a pak musí přenášet třeba sto beden, příště si rozmyslí, kde nakoupí," povzdechl si Kačmařík, kterému rychle poklesly zisky.

Karlovi Kačmaříkovi brání k vjezdu do jeho domu firma prodávající kočárky.

Zvažoval soud kvůli věcnému břemenu, advokát mu však poradil jiný právní prostředek. Žádost na ochranu pokojného stavu.

"Je to vlastně ochrana ustáleného stavu. V tomto případě to byl vjezd, který byl na místě desítky let," objasnil Jiří Odehnal, právní zástupce Karla Kačmaříka.

Případ se měl rychle vyřešit

Tento prostředek se používá pro předběžná rozhodnutí v případech, kdy je potřeba rychle zasáhnout. Takovým případem byl ten Kačmaříkův kvůli jeho klesajícím ziskům.

"Podle správního řádu má příslušný úřad zasáhnout do třiceti dnů. Jinak to ani nemá smysl," řekla právnička Helena Svatošová.

Karlovi Kačmaříkovi brání k vjezdu do jeho domu firma prodávající kočárky.

Úřad na Brně-středu však rychle nejednal. "Nejprve byl spis na odboru dopravy, pak jej poslali na bytový odbor. Odtud putoval na stavební úřad, zpět na bytový odbor a pak na odbor dopravy na magistrátu. Tady konstatovali, že se jich to netýká, a poslali spis zpět na bytový odbor, ještě se k němu však musel vyjádřit krajský úřad," popsal Odehnal tříměsíční kolečko.

Řešení se znovu oddálilo

Až v polovině června přišlo rozhodnutí, které ukládalo Krškovým povinnost překážky ve vjezdu odstranit. Avšak s možností se odvolat. Na to reagoval advokát Odehnal snahou o zrušení této možnosti, když už předtím došlo k průtahům. Nastala pak kuriózní situace. "Odbor považoval naši připomínku za odvolání a vyřešení se oddálilo," řekl Odehnal.

Když se vše vysvětlilo a zdálo se, že už nic nestojí v cestě, objevila se další překážka. Magistrát se ještě dotazoval Krškových, zda neměli nějaké důvody, které jim bránily odvolání podat. "To je z právního hlediska nesmysl. Jen ten, kdo chce odvolání podat, musí být aktivní. Ne úřad," doplnil Odehnal.

Soudu se Kačmařík nevyhne

Po pěti měsících se proto z praktického hlediska nic nezměnilo. Karel Kačmařík dál nemůže parkovat ve dvoře.

"Ve své právní praxi jsem se s tak laxním jednáním nesetkal. Je to exemplární případ v nerozhodnosti správy," kroutil hlavou advokát Odehnal.

Další postup už má Kačmařík jasný. Co nejrychleji

Váš názor

Narazili jste také na pomalé úředníky?

Pište na eliska.kolinkova@mfdnes.cz

dosáhnout konečného rozhodnutí ze strany úřadů a pak se obrátit na soud kvůli věcnému břemenu.

"Zřejmě napíšu ombudsmanovi a starostovi Šťástkovi kvůli nekompetentnosti úředníků. Lidi by také mohlo zajímat, že pokud vysoudí pan Kačmařík peníze za prodlevy způsobené úředníky, zaplatí to daňoví poplatníci," dodal Odehnal.

Co na to úřady? Podle mluvčího Brna-středu Romana Buriána se ke konkrétnímu případu nemohou vyjádřit, protože je předmětem správního řízení a spis je přístupný jen jeho účastníkům. A k časové prodlevě v určitých případech dojít může.

U své prodejny elektroniky na rohu Křenové a Štěpánské potřebuje pan Kačmařík parkovací místo. Do dvora se však nedostane.