Patrik Staško z Bavor je výrobcem vinných produktů. Na snímku je hořčice z

Patrik Staško z Bavor je výrobcem vinných produktů. Na snímku je hořčice z hořčičné mouky, semínka a odrůdy Zweigeltrebe. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Jihomoravští vinaři z révy čarují želé, omáčku, bonbony i hořčici

  • 23
Namazat víno na chleba, udělat z něj hořčici nebo upéct rohlík zkoušejí jihomoravští vinaři. Zdánlivě nesmyslné kombinace jsou překvapivě zdravé a chutné. A mohou být novým lákadlem pro turisty.

Od zrníčka po slupku teď zkoušejí jihomoravští vinaři využít vinnou révu. Z hroznů začínají vyrábět želé, bonbony, hořčici, marmelády, omáčky či vinný mošt.

Odpad révy i vylisované slupky využívají jako otop. "V Rakousku je využití sekundárních produktů révy už vcelku rozšířené. Když přijedete k vinaři, dostanete minimálně vinný mošt, džemy nebo želé. U nás teprve začínáme, nicméně takové využití révy má perspektivu a může být dobrou reklamou vinařství na jižní Moravě," říká Pavel Krška, ředitel Národního vinařského centra ve Valticích.

Vinná réva jinak

Karel Válka, Nosislav
hroznové želé, čokoládové bonbony plněné hroznovým želé
Vinařský dvůr, Němčičky
likérová vína, vínovice Proqin Velké Němčice vinná mouka, vinný olej
Pavel Košulič, Hustopeče
marmeláda z červeného vína, mošt
Vinselekt Michlovský, Rakvice
biomošt Sonberk Popice grappa Naturvini Bavory vinné želé, vinná hořčice, vinná omáčka, vinná marmeláda

To přichystalo pro vinaře výjezd do Rakouska, kde mohou načerpat inspiraci. Rakouští vinaři na Moravě byli už v lednu, aby nahlédli do kuchyní, v nichž se vaří marmelády z vína či pralinky plněné vinným želé. Ochutnali také med z úlů kolem vinic nebo vinné destiláty - grappu vyráběnou z matolin či vínovici.

Z vinné révy jde vyrobit i mouka

A také fortifikovaná, tedy dolihovaná vína. "Réva má široké využití. Štěpka z révy nebo sušené matoliny se dají využít na topení, z hroznových zrníček se dá vyrobit vinný olej, ale i mouka," naznačuje projektový manažer Národního vinařského centra Petr Gondáš.

Sám ochutnal pečivo z vinné mouky v rakouském Poysdorfu. Zdejší vinařství Oppenauer hroznová zrníčka rozemílá na mouku a ve spolupráci s tamějším pekařstvím peče rohlíky s patnáctiprocentní příměsí vinné mouky.

Do výroby vlastní mouky se pouští i Prokešovi z Velkých Němčic. Rodinné vinařství Proqin letos začalo vyrábět ze semínek révy vinný olej. Výlisky semínek je pak možné rozemlít právě na mouku.

"Je to bezlepková mouka s vysokou koncentrací antioxidantů. Pečivo z ní je zdravé, navíc je to specialita ideální k zakousnutí při degustacích," říká Martin Prokeš. A protože vinný olej dělá vinařství hned ze čtyř odrůd, možná by mohli jednou péct i odrůdový chléb.

Díky zpracování toho, co by jinak skončilo v odpadu, našla vinařství nové produkty. Zároveň lidem nabídla to, co na trhu zatím chybí. "Až mě překvapilo, jak lidé na tyto produkty slyší," říká Patrik Staško, jehož vinařství Naturvini v Bavorech produkuje vinné želé, omáčky či marmelády.

Speciality tvoří čím dál větší procento jeho zisku. "Jsou to pěkná čísla," hodnotí prodej za loňský rok.

Většinu vinných specialit ale zatím na trh dodávají cizinci. Například vinný olej se dováží jen z Francie, Itálie či Španělska. Českého producenta nemá.

Vinný olej má přitom široké spektrum využití. "Má vysoký kouřový bod, nepřepaluje se, proto je výborný na smažení. Používá se podobně jako olivový olej také jako zálivka do salátu," naznačuje Martin Prokeš.

Díky vysokému obsahu antioxidantů má vinný olej své využití ve farmacii. A pro nasycené mastné kyseliny se používá v kosmetice. "Různé jeho výtažky jsou doslova elixírem mládí. Proto bývá vinný olej často součástí krémů proti vráskám," vysvětluje.