Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Chřipka na jižní Moravě ustupuje, epidemie ale stále trvá

  • 1
Chřipková epidemie je na ústupu, masivní útok virů ztrácí na síle. Podle sdělení Státního zdravotního ústavu klesl počet nemocných v tomto týdnu asi o sedm procent. Zatím se však nedá jednoznačně říct, že je chřipka pryč.

Počet nemocných se na jižní Moravě pohybuje stále kolem dvoutisícové hranice epidemie.

"Oproti minulému týdnu klesl počet virových onemocnění v Brně o devět procent, stále však dosahuje hodnot epidemie," uvedla Ivana Šafránková z epidemiologického oddělení Krajské hygienické stanice v Brně. Na sto tisíc obyvatel připadá v tuto chvíli 2 280 nemocných.

Větší pokles zaznamenaly statistiky na venkově. K lékařům chodí s chřipkou o osmnáct procent lidí méně než před týdnem, to je 2 027 nemocných na sto tisíc obyvatel.

"Pokles je evidován ve všech věkových skupinách a zřejmě jsme již těsně za vrcholem letošní chřipkové epidemie," řekla Šafránková. Kvůli stále vysoké nemocnosti však hygienici nedoporučují, omezují, či přímo zakazují návštěvy nemocnic, domovů důchodců a podobných zařízení.

Zákaz návštěv stále trvá také ve Fakultní nemocnici v Bohunicích. "Opatření jsme přijali už sedmého února, na doporučení krajské hygienické stanice a stále trvá," potvrdila tisková mluvčí nemocnice Anna Nesvadbová.

Během příštího týdne hygienici očekávají snížení počtu pacientů díky školním prázdninám. Děti v některých okresech zůstanou doma a je pravděpodobné, že viry se nebudou hromadně přenášet.

Rozdíly v počtu přicházejících marodů se v jednotlivých regionech liší. Zatímco na Břeclavsku se lékaři diví, že čekárny před ordinacemi jsou poloprázdné, na Hustopečsku mají pacientů víc než dost. "Máme plnou čekárnu, lidí s virózou chodí stále víc," potvrdila sestra praktického lékaře Ladislava Kelbla z hustopečského Domu zdraví.

Jinak je na tom ordinace praktického lékaře Petra Bartla ve Vranovicích na Břeclavsku. "Na to, že je epidemie, je v čekárně míň lidí, než jsme zvyklí. V loni jsme ve stejném období ošetřovali kolem osmdesáti lidí, letos jich máme kolem čtyřiceti," pozoruje změnu lékař.

Důvodem jsou podle něj změny v platbách za nemoc. První tři dny nemají totiž lidé placené. Zhruba tak dlouho trvá přeléčení chřipky.

"Raději si vezmou volno a přeléčí se doma sami," míní Bartl.