Nejkrásnějším nádražím se pro letošní rok stalo nádraží v Brně-Chrlicích (na...

Nejkrásnějším nádražím se pro letošní rok stalo nádraží v Brně-Chrlicích (na snímku z 11. listopadu). V anketě pro něj hlasovalo téměř dva tisíce lidí ... | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Květiny, perníková chaloupka a milí lidé zdobí nejkrásnější nádraží

  • 2
Ještě před třemi lety bylo nádraží v Brně-Chrlicích zašlou, ničím nevýraznou budovou. Díky rekonstrukci a zaměstnancům, kteří se jej snaží zvelebovat, ho teď lidé zvolili nejkrásnějším nádražím roku.

Nádraží Brno-Chrlice je na první pohled klasická železniční budova. Pak ale zaujme dokonale upraveným čistým prostředím. Zastávku oživují květiny, nástupiště zase dřevěná perníková chaloupka, která spolehlivě zabaví děti při čekání na vlak.

A zaměstnanci, v některých případech věrní zástavce několik desítek let, se vždy snaží chovat příjemně. Díky tomuhle všemu se městská část Chrlice může chlubit oceněním za nejkrásnější nádraží roku. V anketě pro něj hlasovaly téměř dva tisíce lidí z celkových 6 700 (více o anketě naleznete zde).

Ještě před několika lety by určitě nádraží takové ocenění nedostalo. Před třemi lety jej ale nechaly České dráhy zrekonstruovat. „Už to bylo potřeba. Budova měla oprýskanou fasádu, a když zapršelo, všude byly kaluže. Vůbec se tam nedalo stát,“ popsala bývalá starostka a současná zastupitelka Chrlic Ivana Telecká.

Podle ní si České dráhy nádraží všimly, až když jeden z chrlických občanů podal stížnost na to, že si na místním nádraží nemůže koupit zlevněnou jízdenku do Prahy. Stanice se totiž jmenovala jen Chrlice a levnější jízdenky se vydávaly pouze ve stanicích, které měly v názvu Brno. Jméno města se tak před dvěma lety skutečně do názvu zastávky dostalo.

Vydařená propagace nádraží

Anketu o nejkrásnější nádraží vyhlásila Asociace Entente Florale - Souznění, jejímž cílem je zvelebování měst a vesnic. S nápadem přihlásit do ní chrlické nádraží přišel výpravčí z Kojetína na Přerovsku Jaroslav Bělka, jenž po trase vedoucí přes Chrlice jezdí.

„Nám se jeho návrh zalíbil, tak jsme to zkusili. Ale úplně největší zásluhu na tom má naše dlouholetá výpravčí Vladimíra Šebelová, která se stará o květiny,“ uvedla Telecká.

„Je tu nejdéle sloužící výpravčí od roku 1978,“ řekl ČTK její kolega Jaroslav Přikryl, který přišel do Chrlic v roce 1997 jako signalista. Vítězství v soutěži bere s kolegy jako ocenění snahy cestujícím zpříjemnit pobyt na nádraží. „Budeme se snažit, aby to tu vypadalo ještě lépe, bude-li to v našich silách,“ doplnil Přikryl.

Cenu si v úterý převzala zastupitelka Telecká, jelikož se v soutěži hodně angažovala. V anketě mohl od 10. října hlasovat každý. Na výběr bylo z deseti finalistů, které pořadatelé vybrali ze všech nominovaných nádraží.

„Chrlice jsme se do finální desítky rozhodli zařadit, protože je to nádraží pěkné, má příjemný personál, hezké prostředí s kytičkami. Ale o to, že je nejhezčí, se zasloužili místní. Asi tomu udělali opravdu dobrou propagaci,“ řekla organizátorka soutěže Drahomíra Kolmanová.

Je pěkné, ale už jsem viděl hezčí, tvrdí majitel místní restaurace

A Chrlice si na propagaci svého nádraží daly opravdu záležet. „Dali jsme poutač do Brněnského Metropolitanu. Dále jsme vytiskli kartičky s fotografií nádraží a informací o možnosti hlasování. Ty jsme pak rozdávali lidem ve vlaku nebo na různých akcích,“ dodala Telecká. 

Ne všichni ale s oceněním souhlasí. Petr Honzák, majitel místní restaurace a penzionu U Honzáků, se domnívá, že jsou i hezčí nádraží, která by si ocenění zasloužila více.

„Určitě je hezké, všechno tam funguje, jak má, ale připadá mi zvláštní, že získalo cenu jako nejhezčí. S dětmi občas v létě vlakem cestujeme a už jsem viděl i lepší nádraží. Nevím, zda je to třeba tím, že stálo tolik peněz,“ řekl Honzák.