Studenti gymnázia Kryštof Otto Fučík (vlevo) a Pavel Mrázek chtějí prorazit s...

Studenti gymnázia Kryštof Otto Fučík (vlevo) a Pavel Mrázek chtějí prorazit s návrhem moderní školní lavice. | foto: Nikol Muselíková

Chytré školní lavice zařídí i dobití notebooku. Vymysleli je gymnazisté

  • 5
Klasická školní lavice s háčkem na tašku a přihrádkou na učebnice už školákům nestačí. Myslí si to aspoň studenti Pavel Mrázek a Kryštof Otto Fučík. Přišli proto s unikátním projektem „smart lavic“, které v sobě budou mít zabudovány zamykatelné prostory a také napájení elektřinou.

Přestože je jim teprve 15 let a studují brněnské EKO Gymnázium, mají ambice podnikání rozjet a novým nábytkem potěšit žáky základních i středních škol. Zabodovali s ním v regionálním kole finále soutěže pod názvem Soutěž a Podnikej.

„Když jsme vymýšleli, o čem náš podnikatelský plán bude, chtěli jsme nejdříve vyvinout mobilní aplikaci. Pak jsme ale zjistili, že všechny, které bychom mohli potřebovat, už existují,“ říká Mrázek.

Zaměřili se tak na školní prostředí a na řešení problémů, se kterými se potýkají denně. „Něco takového nám ve škole chybí. Učitelé na našem gymnáziu podporují výuku s notebooky, ale nemáme je všichni kde napájet,“ popisuje Fučík, který se stará o design lavic.

Oba chtějí celkově vylepšit zázemí pro každého studenta tak, aby si měl kam odložit všechny věci, které při vyučování potřebuje. „První verze pojede na lithiovou baterii, kterou do lavice zabudujeme. Ta se bude každé tři dny dobíjet. Další verze pak budou napojené přímo do sítě,“ popisuje Mrázek fungování chytrých lavic.

Místo klasické desky bude mít jejich návrh speciální zásuvku na sešity a pití nebo uzamykatelný prostor na notebook. „Spíše než typickou lavicí to nazýváme pracovním stolem do škol,“ říká Fučík.

Vytváří model a obvolávají školy

Každý stůl je koncipován pro jednoho žáka a má polohovatelnou psací desku s prohlubní na psací potřeby. „Nejde o předělávání lavic, které ve školách jsou. Je jednodušší vytvořit úplně nový design, který bude přizpůsobený tomu, co do lavice chceme zabudovat,“ tvrdí Mrázek.

V soutěži, ve které projekt uspěl, prezentují studenti středních škol své podnikatelské nápady. „Líbil se jim nápad i to, jak jsme měli vymyšlený podnikatelský plán. Teď pracujeme na realizaci, takže vytváříme model a obvoláváme školy, kterým naše lavice prezentujeme,“ popisuje Mrázek.

Přípravy směřují k 20. lednu, kdy soutěž vyvrcholí celostátním finále. V něm ambiciózní středoškoláci usilují o hlavní cenu – obchodní cestu do Chicaga. V celostátním kole jsou Pavel s Kryštofem zdaleka nejmladší, všem jejich soupeřům je více než 18 let.

Starší konkurenty ale zvládli porazit už na regionální úrovni, proto si věří i ve finále. „Pokud by se nám podařilo zvítězit i na celostátní úrovni, poletíme do Chicaga, kde naše lavice představíme investorům a dohodneme jejich výrobu,“ těší se Fučík. Brno

Podnikat ale chtějí i v případě neúspěchu. „Máme školy, které by naše lavice využily, a plánujeme udělat také nové židle,“ shodují se chlapci.