Takto vypadá klasická GPS navigace. Firma z Brna ale vyvinula čidlo, které je přesnější a to i v uzavřených prostorách.

Takto vypadá klasická GPS navigace. Firma z Brna ale vyvinula čidlo, které je přesnější a to i v uzavřených prostorách. | foto: iDNES.cz

Čidla z Brna jsou efektivnější než GPS. Výrobce dostal od investora miliony

  • 19
Technologie z Brna dokáže určit na centimetr přesně polohu lidí nebo strojů v prostoru. Její vývojáři teď na další zlepšování dostali od investora milion dolarů, tedy asi 24 milionů korun. „Snažíme se vše dělat bezdrátově. A vyrábíme pouze v Brně,“ sděluje Milan Šimek ze společnosti Sewio.

Fotbalový trenér potřebuje na tréninku přesně ohlídat, který z hráčů se fláká a kdo maká naplno. Strojírenská firma zase musí zajistit, aby se její nebezpečný stroj vypnul, když se k němu někdo přiblíží na tři metry.

V obou případech může posloužit technologie vyvinutá brněnskou firmou Sewio. Se svými bezdrátovými čidly, která umožní s přesností na několik centimetrů určovat polohu lidí i strojů v prostoru, obstála ve světové konkurenci natolik, že od investora získala na další rozvoj milion dolarů, tedy zhruba 24 milionů korun.

„Zákazníky máme zatím především z Ameriky. Minimalizujeme množství kabelů, snažíme se vše dělat bezdrátově. Vyrábíme pouze v Brně,“ říká Milan Šimek, výkonný ředitel společnosti Sewio.

Ta teď získala peníze od společnosti Y Soft Ventures, která poskytuje rizikový kapitál startupům ve střední a východní Evropě.

„Stávající technologie mají problém v budovách, kde je ruší zdi a beton, ta jejich je velice přesná a funguje skoro pořád,“ uvedl investiční ředitel společnosti Y Soft Ventures Miloš Sochor.

Přístroj monitoruje ochranku i auta na lince

Běžně se při určování poloh lidí či strojů používá satelitní technologie GPS, která je ale závislá na signálu z družic obíhajících kolem země.

Tam, kde chybí přímý výhled na oblohu, tak GPS využít nejde. A díru na trhu brněnská firma Sewio zaceluje. Speciální bezdrátová čidla by se v budoucnu mohla upotřebit třeba i ve výrobních halách mladoboleslavské Škodovky.

Mohou automaticky řídit vozítka, která rozvážejí po tovární hale díly. A sledovat pozici jednotlivých automobilů na výrobní lince.

Když pak pracovník zamíří přitáhnout kolo ke špatnému autu, nástroj se mu automaticky vypne.

Ale Sewio dokáže monitorovat třeba i pohyb mužů ochranky po budovách, aby mohli efektivněji hlídat prostor. Na zpěváka, na kterého speciální senzory dohlížejí na pódiu, zase může přesně cílit osvětlení.

„Pracujeme i s výrobci dronů. Venku je možné létající přístroje navigovat pomocí GPS. My chceme být systém, který umí navigovat drony uvnitř hal,“ dodal Šimek.

Sewio přitom využívá takzvaného internetu věcí. Díky speciálním senzorům by tak mohly chytře komunikovat i doteď „hloupé“ přístroje. Třeba nákladní vozíky ve skladech se díky němu mohou automaticky pohybovat po optimálních trasách.

V Brně sídlí mnoho podobných firem

„Internet věcí je budoucností spotřební elektroniky, a tak není divu, že láká investory. Je to prozatím ještě neobsazený sektor trhu, kde se mohou prosadit i menší, vysoce inovativní společnosti. Konkrétně Brno se může pochlubit tím, že zde sídlí mnoho takovýchto společností. Je tak velmi pravděpodobné, že v budoucnu uslyšíme o dalších transakcích tohoto typu,“ konstatoval analytik ze společnosti Cyrrus Jiří Šimara.

Firmy, které se internetem věcí zabývají, podporuje také Jihomoravské inovační centrum (JIC). O prázdninách odstartovalo další kolo takzvaného akcelerátoru StarCube.

Tři měsíce v něm budou přihlášené začínající firmy z 22 zemí světa zdokonalovat své produkty za podpory expertů i peněžních dotací. Z JIC přitom v minulosti vyšlo i Sewio.