V brněnské zoo se narodilo šest vlčat arktických, ta už  podstoupila i očkování

V brněnské zoo se narodilo šest vlčat arktických, ta už podstoupila i očkování a dostala i injekci s čipem. | foto: Zoo Brno

Šest vlčat z brněnské zoo dostalo čip a hned pelášilo ke smečce

  • 5
Šest mláďat vlků arktických z brněnské zoo zvládlo očkování a s ním vlčata dostala i nezbytný čip. Hned pak utekla zpět pod ochranu své smečky. Malým vlkům je zhruba osm týdnů.

Brněnská zoo se rozrostla o čtyři samce a dvě samičky. "Smečku tvoří alfa samec, který má k sobě alfa a beta samici. Dále jsou v ní i jejich mláďata, některá už dospělá," uvedla mluvčí zahrady Lucie Kapounová.

Čipování je prvním z důležitých událostí v životě mláďat. "Jde vlastně o takový elektronický průkaz totožnosti, který si zvíře nosí stále u sebe," vysvětlila Kapounová.

Očkování vlčat v Brně

Čip představuje váleček z biokompatibilního materiálu se zalisovaným "elektronickým srdcem", které v sobě nese numerickou informaci.

"Toto číslo je jedinečné, na světě neexistují dva číselně shodné čipy. Pro jejich implantaci jsou navíc přesně stanovená a mezinárodně uznávaná pravidla, která říkají, že umístění čipu by mělo být na levé straně těla zvířete. K zavedení čipu pak slouží jednorázová sterilní dutá jehla, ze které se čip do podkoží vytlačí," popsala mluvčí.

Vlci žijí v přísně organizovaných společenských skupinách. Díky tomu mohou společně lovit a také se bránit území náležící smečce. Jejich úspěch při lovu spočívá ve vytrvalosti. Když je třeba, pronásledují kořist po celý den a noc.

Podle mluvčí se dá snadno poznat, jak si který člen smečky stojí. "Čím výš zvíře v žebříčku stojí, tím výš nosí ocas a vypíná i svůj trup," poznamenala mluvčí.

Vlci arktičtí se v brněnské zoo množí od roku 2008 a každoročně se narodí okolo šesti až deseti mláďat. Ve volné přírodě žijí v arktické oblasti Aljašky a Kanady. Chladnému podnebí je vlk arktický dobře přizpůsoben narozdíl od jiných druhů má hustší srst a kratší čumák, končetiny i uši.