Vyškovský pivovar by se mohl díky církevním restitucím vrátit církvi.

Vyškovský pivovar by se mohl díky církevním restitucím vrátit církvi. | foto: Radek Miča, MAFRA

Restituce: dům na Kolišti se může vrátit židům, pivovar arcibiskupství

  • 7
Církve na jižní Moravě začnou příští rok chystat žádosti o majetek, který se jim bude vracet v restituci. Týká se to třeba pozemků ve vyškovském pivovaru, někdejšího rabinátu v Brně a některých lesů a polí.

Do padesátých let minulého století býval v brněnské ulici Koliště rabinát a sídlo židovské obce. "V tísni a za velmi nevýhodných podmínek objekt prodala," popsal osud stavby místopředseda židovské obce Pavel Fried.

Nyní to vypadá, že budova číslo 45 by se mohla židům vrátit díky schválenému zákonu o církevních restitucích, který začne platit od příštího roku.

"Neměl by to být zásadní problém, budova se už léta v podstatě nevyužívá, roky trval soudní spor o její vydání. Schválený zákon na takové případy pamatuje," řekl Fried.

Pozemky zablokované kvůli restitucím

Údaje jsou v metrech čtverečních

Blanensko 452 091 - louky, orná půda

Brno-město 68 231 - vodní plochy, zahrady, ostatní plochy

Brno-venkov 5 576 871 - orná půda, louky, ovocné sady

Břeclavsko 5 656 058 - orná půda, vinice, neurčené plochy

Hodonínsko 3 136 691 - orná půda, vinice, ovocné sady

Vyškovsko 3 888 590 - hlavně orná půda

Znojemsko 8 455 156 - především orná půda, louky

(Zdroj: Pozemkový fond ČR)

Podle něj nejde jen o nápravu majetkové křivdy, ale i o stránku emocionální. Budova totiž tvořila logický celek s takzvanou Novou synagogou zbořenou za vlády komunistů.

"Jinak židovským obcím nepřipadne žádný velký majetek," upozornil Fried s tím, že rozsáhlé židovské pozemky a stavby byly většinou už dříve převedeny do majetku obcí a měst a na ně se nový zákon nevztahuje.

Brněnské biskupství by mohlo dostat 1 800 hektarů půdy

Jedním z nejbolavějších případů církevních restitucí na jihu Moravy je vyškovský pivovar. Nechybělo mnoho a vaření piva tam po 330 letech skončilo. Z velké části právě kvůli protahujícím se sporům o církevní majetek.

V areálu, který založil olomoucký biskup Karel z Lichtenštejna, patří dodnes některé pozemky církvi. Podle mluvčího z olomouckého arcibiskupství Jiřího Gračky ale zatím není jasné, zda o ně nakonec požádají.

"Celý příští rok chceme na základě dokumentů a využitelnosti pozemků mapovat, o jaký majetek budeme usilovat," vysvětlil Gračka.

Pokud by se nakonec arcibiskupství rozhodlo o pozemky v pivovaru žádat, snažilo by se podle Gračky hledat řešení přijatelné i pro stávajícího provozovatele vyškovského pivovaru.

"Pravděpodobně bychom pozemky prodali nebo pronajali. Až pokud bychom nenalezli shodu, budeme přemýšlet, co dál," dodal.

Brněnské biskupství a jeho 449 farností dostanou podle restitučního zákona zpátky přibližně 1 800 hektarů půdy. I v tomto případě se teprve chystají podklady pro žádosti. Ty je potřeba podat do konce následujícího roku.

"Dosud sami nevíme, jak velké finanční odškodnění naše biskupství dostane. O návrhu rozdělení se teprve jedná," uvedla mluvčí brněnského biskupství Martina Jandlová.

Na zákon o restitucích ale nečekaly pouze církve. Hektary pozemků byly kvůli sporům o majetek zablokované v několika jihomoravských vesnicích. Ty na místě nemohly stavět, v obcích vznikaly nelogické proluky a lidé mezitím odcházeli bydlet jinam. To je příklad Předklášteří na Tišnovsku nebo Zbraslavi. Nyní by se situace mohla začít řešit.

,