Vánoční strom v Brně.

Vánoční strom v Brně. | foto: MAFRA

Církve v Brně vyslaly kometu. Zve ke křesťanské oslavě Vánoc

  • 1
Tři brněnské církve se spojily, aby pozvaly co nejvíce lidí k návštěvě betlémů a dalších adventních a vánočních programů. Křesťanské Vánoce, jak se jejich iniciativa nazývá, začínají adventní přípravou a vrcholí dobou okolo Štědrého dne. Do Brna také v sobotu skauti přivezou betlémské světlo.

"Nápad vznikl před šesti lety v Brně," připomíná ředitel Pastoračního střediska brněnské diecéze Roman Kubín. Od loňského roku se akce, kterou spolupořádá římskokatolická a českobratrská církev s Bratrskou jednotou baptistů, rozšířila po celém Česku a zvolila jednotný vizuální styl s hlavním motivem, kometou. Ta podle organizátorů symbolizuje nejen Vánoce, ale také období adventního očekávání.

"Nápis na kometě, kterou navrhl brněnský grafik Jiří Maška, zve návštěvníky k prožití křesťanských Vánoc, návštěvě betléma nebo jiného programu pořádaného ve farnostech a sborech," upřesňuje Kubín.

Církve zřídily web krestanskevanoce.cz, kde nabízejí přehled programů. Těch má diecéze naplánováno přes dvě stě. "Chceme, aby adventní program pomohl přiblížit a zpřítomnit poselství Vánoc. Myslím, že všichni od nich očekáváme spolu s oslavou - ať už vnější formou dárků nebo návštěvou bohoslužby - ještě něco dalšího," říká k tomu brněnský biskup Vojtěch Cikrle, který projekt zaštiťuje.

Do Brna míří plamínek z Vídně

V sobotu převezmou čeští skauti ve Vídni betlémské světlo a Brno se již tradičně stane jeho první zastávkou v Česku. Plamínek zažehnutý v místě narození Ježíše Krista přivezl poprvé do Brna už v roce 1990 zdejší rodák Jan Svoboda.

"Původně měla převoz světla obstarávat Praha, podle slov Vídně se ale k ničemu neměla, a tak jsme se do příprav pustili sami," vzpomíná Svoboda. Vedle technických problémů, kdy přemýšleli, v čem světlo převážet, kterými vlaky a kam jet, musel vymyslet i celou legendu a směřování této akce.

"Na rozdíl od Rakouska nebylo pořádání charitativních akcí v naší republice ještě zvykem. Nezbylo, než postavit celou hru na skautských principech a idejích, pomocí kterých jsme chtěli připomenout i význam Vánoc jako duchovních svátků klidu a míru, nikoliv honby za materiálními požitky," dodává.

Světlo předají skauti do rukou generálního vikáře brněnské diecéze Jiřího Mikuláška v neděli v devět hodin při mši v katedrále svatého Petra a Pavla. "Po skončení bohoslužby si lidé mohou světélko v lucernách či na hořící svíci odnést domů," zmiňuje ještě Svoboda. Betlémské světlo pobude v Brně do příští soboty.

Pod hlavičkou Křesťanských Vánoc vznikl i adventní program pro školy. Žáci prvního stupně se tak mohou zúčastnit akce "Půjdem spolu do Betléma", která přiblíží biblický vánoční příběh a tradici stavění betlémů. "Chceme, aby si žáci uvědomili původ a smysl vánočních svátků a učili se objevovat a chránit tradice i kulturní dědictví," zmiňují organizátoři.

Padesátiminutový program mohou děti navštívit až do 20. prosince v kryptě katedrály na Petrově v Brně. Tam je k vidění i výstava obrazů malířky Jany Hejlové z Letovic a betlémů ze soukromých i farních sbírek katedrály.

Betlém z knihy rekordů

Výstav betlémů je po celém Brně několik, o všech Křesťanské Vánoce na svých webových stránkách informují. Jeden z nich se dokonce objevuje v české knize Guinessových rekordů. "Židenický perníkový betlém vznikl z iniciativy paní Vlasty Šimoníkové v roce 2008 a zdobí ho 1 215 figurek," uvádějí organizátoři Křesťanských Vánoc.

Katedrála svatého Petra a Pavla v adventním čase představí i několik koncertů. Sobotní podvečery 14. a 21. prosince rozezvučí skladby klasiků Bacha nebo Mendelssohna-Bartholdyho v podání různých interpretů.