Brněnská přehrada - aerační lodě

Brněnská přehrada - aerační lodě - Lodě, které pomáhají zbavit nádrž sinic | foto: Petr Stružka

Čištění přehrady má zpoždění, ale i peníze navíc

  • 2
Léta už se plánuje čištění Brněnské přehrady. Už v polovině března na něj slíbila Evropská Unie dát dvě stě milionů korun. A hned ze startu nabírá celý projekt zpoždění. Povodí Moravy zaplatí kvůli skluzu necelé dva miliony korun navíc.

Už v červnu totiž mělo být hotové výběrové řízení na dodavatele aeračních věží, které budou do bahna dodávat kyslík. A tím znepříjemňovat život sinicím. A v červenci měly věže v přehradě vyrůst. Žádné tam nejsou a v dohledné době ani nebudou.

Kraj ještě nepovolil PAX 18

"Zajistili jsme místo nich dvě aerační lodě. Jedna dělá hlavně provzdušňování bahna a usazenin a druhá se zaměřuje na sběr sinic z hladiny přehrady," vysvětlil ředitel pro dotační projekty Povodí Moravy Cyril Kopřiva.

Speciální plavidla se však nedají uhradit z evropských peněz. Budou stát jeden a tři čtvrtě milionu. "Jednáme o tom, jestli nám na to přispěje kraj a město. Jinak to ale zaplatíme my. Nemůžeme nechat nádrž napospas. Jsou tam ještě ryby a škeble, které by bez kyslíku nevydržely," řekl Kopřiva.

A proč vůbec ke zpoždění došlo? Povodí Moravy totiž muselo výběrové řízení na dodavatele aeračních věží v červenci na dva týdny přerušit. Kraj totiž na základě námitek ekologů zamítl použití chemického přípravku PAX 18, se kterým se v projektu počítá.

Nyní Povodí Moravy chystá novou žádost. Čekat, jestli kraj použití chemické látky schválí, ale nemůže. "Museli jsme proto změnit podmínky výběrového řízení a nahradit PAX 18 a další látky na bázi hliníku variantními přípravky na bázi železa," vysvětlil ředitel pro dotační projekty Povodí Moravy Cyril Kopřiva.

Podle odborníka na sinice Blahoslava Maršálka ovšem PAX 18 toxický není. Používá se totiž běžně v Česku i v zahraničí. Například ve Spojených státech nebo Skandinávii. "Používá se ve vodárenství i v Česku a má všechny ekotoxikolocké zkoušky. Protestům nerozumím, jejich argumentace je podle mě účelová," podotkl.

V čištění přehrady se dá podle něho pohodlně pokračovat i bez schválení této látky. "Má to být pojistný mechanismus, ale až ve druhé či třetí obranné linii. Může se stát, že ani nebude potřeba," vysvětluje.

Odmítnutý protestuje

Další zpoždění způsobilo samotné výběrové řízení na dodavatele aeračních věží. Do soutěže se příhlásily firmy Imos a Metrostav. Kvůli nižší ceně vybralo Povodí Moravy Metrostav.

"Teď vyřizujeme námitky neúspěšného zájemce. Myslím však, že nejsou závažné," upozornil Kopřiva.

Aerační věže se tak na přehradě objeví nejdříve po prázdninách. "Vzhledem k tomu, že celá akce je plánovaná na tři roky, tak se to zpoždění srovná," ujišťuje Kopřiva.

Letos se ještě budou obnažené břehy přehrady ošetřovat vápnem a biopreparáty. Povodí chce také v nejbližších dnech vyčistit dno přehrady od pneumatik, PET lahví, zbytků munice či lodí.