Voda ve Vranovské přehradě bývá v parnech znečištěná sinicemi.

Voda ve Vranovské přehradě bývá v parnech znečištěná sinicemi. | foto: aje

Vranovskou přehradu chtějí vyčistit způsobem, který zabral už v Brně

  • 4
Do dvou let chtějí vodohospodáři zkvalitnit vodu ve Vranovské přehradě na Znojemsku. Povodí Moravy hodlá s Jihomoravským krajem investovat na tyto účely asi 30 milionů korun. Přehradu mají vyčistit stejné metody, které pomohly k průzračnější vodě v Brněnské přehradě.

Vranovská přehrada má problém s přemnoženými sinicemi, které způsobují zelenání vody a jsou zdraví škodlivé, ve své západní části - pod hradem Bítov.

"Opatření se budou týkat i přítoků do nádrže ze sousedních Dolních Rakous," uvedl generální ředitel Povodí Moravy Radim Světlík.

Čištění Brněnské přehrady

Brněnská přehrada má zřejmě nejhorší časy za sebou. Letoškem skončily tříleté rozsáhlé práce na jejím vyčištění od přemnožených sinic a začalo pětileté období, v němž by měli vodohospodáři už jen udržovat vodu čistou a monitorovat její kvalitu.

Vyčištění brněnské nádrže, která patří k oblíbeným výletním cílům na jižní Moravě, přišlo asi na 140 milionů korun. Technicky šlo o ojedinělý projekt, který využíval nejmodernější vědecké postupy.

"Východní část, tedy vranovská pláž, má dlouhodobě kvalitní vodu ke koupání. Bohužel situace u Bítova je zcela jiná a turisty odrazuje od návštěvy našeho regionu," popsal starosta Vranova nad Dyjí Lubomír Vedra.

Odborníci budou situaci u Bítova podrobně sledovat. Počítají s tím, že by se na přítocích vysadil rákos a orobinec, které mají schopnost zachytit nečistoty ve vodách přitékajících do nádrže. Navíc napomáhají k jejich přirozené likvidaci.

Vodu budou provzdušňovat aerační věže

Do projektu se patrně kromě sběru sinic a nečistot plovoucích po hladině zapojí i takzvané aerační věže. Používají se s úspěchem na Brněnské přehradě, dříve značně zamořené sinicemi. Věže jsou upevněny na dně, vodu promíchávají a provzdušňují.

Sinice lze likvidovat také vsypáváním síranu železitého do vody. Podle Světlíka jde opět o postup, který se osvědčil na Brněnské přehradě. Hlavním úkolem bude zkvalitnit vodu v Želetavce a také na tocích přitékajících na Moravu z Dolních Rakous.

Vranovsko nabízí turistům nejen přehradu umožňující koupání a plavbu na výletních lodích, ale také Národní park Podyjí a četné památky, k nimž patří barokní zámek ve Vranově nebo hrad Bítov.