CIZINCI V BRNĚ: Vstávat brzy si Syřan zvykl. Postrádá vřelejší vztahy

  4:10
Původně si přijel devětadvacetiletý Syřan Ibrahim Nahhas do Brna udělat doktorát. Kvůli situaci v rodné zemi se nakonec usadil natrvalo. „Češi se o svou zemi starají, čtou a zajímají se o dění. V Sýrii se noviny hodí tak akorát na čištění oken,“ přibližuje.

Devětadvacetiletý Syřan Ibrahim Nahhas žije v České republice pět let. Původně přijel za studiem. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Narodil se v syrském Aleppu nedaleko tureckých hranic, spolu s rodiči tam žil do svých čtyřiadvaceti let, kdy jako student informačních technologií dostal stipendium a s ním i příležitost pokračovat ve vzdělávání na brněnském Vysokém učení technickém.

„Cítím se tady svobodný, to je mimo války další z důvodů, proč jsem se rozhodl nevrátit se do Sýrie. Žiji svůj život, aniž bych cítil tlak, kdy vás rodina a okolí nutí do něčeho, co nechcete. Tady vás lidé neodsoudí jen proto, že máte jiný názor. U nás riskujete, že vám komunita neporozumí a ztratíte přátele,“ líčí specialista na telekomunikace.

Doma se naposledy ukázal před čtyřmi lety a při té příležitosti se rovnou oženil. Manželka ho pár měsíců od veselky a po získání víza následovala do Brna, kde se jim před dvěma lety narodilo dítě.

„Rodiče s mým výběrem partnerky nesouhlasili, matce vadilo, že není z Aleppa. V Sýrii vám často už jako miminu vyberou profesní dráhu a jako teenagerovi přátele. Takhle tam někdy vypadá nesprávně použitá moc rodičů. Není jednoduché vzepřít se, ale já to udělal a nakonec souhlasili,“ přibližuje.

Jak připouští, zprvu mu dělalo problém pochopit „rytmus“ života v Brně, protože v arabských zemích lidé žijí dlouho do noci společenským životem, kdy se v domácnosti sejdou rodina i přátele.

„Odcházím z domu o půl šesté ráno a soused už se vrací z nákupu, kdy proboha vstával? Skutečně lezete z postelí hodně brzy a den využijete naplno. U nás obchody otevírají v jedenáct a v podobnou dobu taky většina lidí vstává,“ srovnává.

Obdivuje českou zodpovědnost, nadšení pro účast na veřejných záležitostech i motivovanost k práci. „Lidé si tady váží práce, respektují pracovní dobu. Syřany nízké platy moc nemotivují k loajalitě k firmě či organizaci. Je jim jedno, jestli přijdou pozdě nebo usnou za stolem. Já tam měl jako asistent na univerzitě 300 dolarů měsíčně. Ve své nynější práci jsem přes rok a už jsem si zvykl brzy vstávat a pracovat na dvanáctihodinové směny.“

Na veřejnosti arabsky raději nemluví

Protože pracuje v mezinárodní firmě, nerozvíjí svoji češtinu, jak by chtěl. „Devět měsíců jsem ji studoval šest hodin denně. Nemluvím plynule, ale rozumím a když mám nějaký problém, dokážu ho vyjádřit a formulovat myšlenky. Ze začátku mě šokovalo, jak těžký jazyk to je,“ přibližuje.

Ibrahim Nahhas

Devětadvacetiletý IT specialista pochází ze syrského města Aleppo. V Brně žije pět let, původně přijel kvůli doktorskému studiu na VUT. S manželkou vychovávají dvouleté dítě. Jeho rodiče zůstali v rodné zemi. Pracuje v mezinárodní firmě zaměřené na telekomunikace. S dalšími dobrovolníky byl pomáhat na maďarských hranicích uprchlíkům.

Arabsky na ulici poslední dobou raději nemluví, a to ani do telefonu. Vnímá, že po teroristických útocích v Paříži a v souvislosti s uprchlickou krizí se na něj lidé v takových situacích dívají podezřívavěji.

„Česká společnost se proměnila, před pěti lety byla situace lepší. Sám nemám vyloženě špatnou zkušenost, ale lidé jsou vystresovaní, vím to i od svých přátel, jejichž manželky častěji poslouchají komentáře kvůli šátkům a podobně. Ta moje ho nenosí. Překvapilo mě, že nás lidé spojují s těmi šílenci z IS.“

Situaci ve vylidněném rodném městě bedlivě sleduje. Jeho rodiče Aleppo opustit nechtějí, přestože tam není bezpečno a nefunguje ani elektřina. „Dvacet let pracovali, aby si mohli pořídit současné bydlení. Když teď opustíte v Sýrii svůj domov, ztratíte ho, protože vám ho někde zabere,“ objasňuje situaci.

V případě návratu do vlasti by podle svých slov zřejmě riskoval zatčení kvůli protivládním názorům. Anebo by skončil v armádě.

Cizinci v Brně

iDNES.cz přináší sérii příběhů cizinců, kteří se rozhodli usadit a trvale žít v Brně. Přibližuje názory, zkušenosti a pohled zpovídaného na život v jihomoravské metropoli a obecně v Česku. Popisuje počáteční těžkosti každého z nich i to, jak přivykali odlišné kultuře a zvykům.

  1. Zimě už lékař z Nigérie přivykl, s nedůvěrou se potýká
  2. Češi pracují bez hrdosti a chladně, míní učitel z Tokia
  3. Máte nejlepší MHD, chválí Srbka. Děsí ji ale zkoušky sirén
  4. Češi jsou drbny, hodnotí Mexičan. Chtěl sem už od Nagana
  5. Lísají se, pak seknou, hodnotí Čechy portugalský filmař
  6. Zdejší Vánoce mě stresují, přiznává učitelka z Tanzánie
  7. Mám rád český sarkasmus a přímočarost, říká Angličan
  8. Na Zélandu děti čůrat na kanál nedáváme, diví se chůva
  9. Češi jezdí agresivně, jako by řídili formuli, míní Američan
  10. Jste veselí a rádi pomůžete, oceňuje Rus. Štvou ho úřady
  11. Chrlíte negativní energii, zjistila Číňanka. Tibet řeší nerada
  12. Stěžujete si, aby vám ostatní nezáviděli, tuší Filipínec
  13. Ostraha obchodů zírá. Už se tomu směju, říká Brazilka
  14. Přeceňujete tituly a chybí vám sebevědomí, přemítá Švéd
  15. Čechovi prolomíte osobní zónu a je zle, poznal Bosňan
  16. Všeumělové, kteří jednají na rovinu. Tak nás vidí Kanaďan
  17. Češi se k vám bez pozvání nevetřou, oceňuje Venezuelanka

„Chybí mi ramadán, ale je pro mě nereálné držet ho v práci. Stejně tak postrádám halal maso, které považuji za zdravější, nicméně nevadí mi tady jíst normální. Nemůžu být Čechem, ale chci se integrovat, respektují váš životní styl. Pracujete tvrdě, protože máte rádi svou zemi a víte, jaká je její cena.“

Vztahy jsou o užitečnosti

Češi podle něj konzumují až příliš masa a pijí moc alkoholu. „Je to každého volba. Já se alkoholu nezříkám, ale chci se vždy kontrolovat, neopít se. Když sem Arab přijede, má z opilých lidí strach, ale teď už vím, že se chcete jen pobavit, ne být agresivní,“ míní.

Zpočátku si těžko zvykal na splachování toaletního papíru do mísy a podivoval se „českému stylu“ sprchování. „Často se sprchujete těsně předtím, než odcházíte z domu, což pro mě bylo dost divné. Proč bych si dával sprchu, když je venku taková zima?“ vypráví a potutelně se u toho usmívá.

Dřív se rovněž podivoval lásce Čechů ke psům, kteří součástí arabské kultury téměř vůbec nejsou. Mít v domácnosti psa muslimové považují za nečisté. Pro „západní“ hudbu se nenadchl, v autě poslouchá jedině arabskou.

Dalším překvapivým zjištěním byla nezávislost mladých lidí na rodičích, v Sýrii potomci žijí spolu s nimi zpravidla až do svatby, klidně do pětatřiceti let.

„Tyhle blízké vztahy mi chybí, zdejší rodiny se setkávají často jen při svátcích a zvláštních příležitostech. Mám přátele v práci, ale většinově nejsou opravdoví. Stejně jsem to cítil na univerzitě, někdo dá výpověď a tím to končí, už se nestýkáte. V Sýrii jsou přátelské vztahy pevnější a hlubší, vydrží vám dvacet třicet let. Tady se nesou spíš v duchu jakési užitečnosti,“ přibližuje.

U Syřanů prý nic jako občanská angažovanost neexistuje. „Za 24 let jsem tam nečetl jediné noviny, píšou o zfušovaných volbách a jediného člověka opěvují jako boha. V Sýrii se lidé o politiku nezajímají a noviny používají tak akorát na čištění oken. Češi rádi čtou, zajímají se, co se kolem nich ve městě a zemi děje. Když je někde problém, dají podnět k jeho vyřešení. U nás na to každý kašle, protože když nemáte svá práva, jste ve své zemi jako host.“

„Asad v nedávném rozhovoru pro ČT řekl, že postoj České republiky k situaci v Sýrii je vyvážený. Co to má jako být, podpora rovnováhy mezi diktaturou a revolucí? To je ostuda pro český lid, tohle není země Václava Havla. Být vámi, od žádného diktátora bych tohle slyšet nechtěl,“ uzavírá.

  • Nejčtenější

Soud zprostil Ukrajince viny za zabití Roma v Brně, šlo o nutnou sebeobranu

22. března 2024  6:42,  aktualizováno  11:42

Krajský soud v Brně zprostil viny sedmatřicetiletého Romana Rohozina, který byl původně obžalován z...

Budějovice odvrací i druhý mečbol, Litvínov vyfoukl Kometě třetí bod

24. března 2024  16:50,  aktualizováno  21:11

Zatímco Pardubice se Spartou už odpočívají, zbývající dvě čtvrtfinálové série se potáhnou minimálně...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Budějovice potřetí porazily Třinec, sérii rozsekne až sedmý duel. Litvínov jde dál

26. března 2024  17:15,  aktualizováno  22:41

Čtvrtfinálová série Třince proti Českým Budějovicím zůstává po šesti zápasech vyrovnaná. Oceláři ve...

Hazardér jel kanálem jako na tobogánu. Mohl se utopit i otrávit, varují vodárny

28. března 2024  6:26,  aktualizováno  11:20

Do útrob brněnské kanalizace nechal nahlédnout autor videa, které se nedávno objevilo na internetu....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Kometa v Litvínově srovnala sérii, Třinec nevyužil mečbol v Budějovicích

22. března 2024  16:50,  aktualizováno  21:26

Čtvrtými zápasy pokračovalo čtvrtfinále play off hokejové extraligy. Třinec si mohl zajistit postup...

Prvoligoví bezdomovci. Drnovické zastupitelstvo řeklo Vyškovu ne

28. března 2024  21:02

Třetím rokem jsou fotbalisté Vyškova mezi profesionály, nikdy však nehráli doma. Přesto bojují o...

Rozepře i chybějící lékaři. Problémovou nemocnici bude křísit další šéf

28. března 2024  15:35

V dlouhodobé krizi se zmítá městská nemocnice v Boskovicích. Jde přitom o významné zařízení, které...

Kamion s pěti sty selaty se na Znojemsku převrátil na bok, sto jich uhynulo

28. března 2024  12:11,  aktualizováno  13:42

Kamion s nákladem pěti stovek selat se dnes ráno převrátil na bok v Hostěradicích na Znojemsku....

V opilosti jsem odhodil cigaretu na smetí, tvrdí souzený o vzniku požáru

28. března 2024  13:01

Patnáct až dvacet let vězení hrozí osmatřicetiletému muži z Polska za dvojnásobný pokus o vraždu...

Smoljak nechtěl Sobotu v Jáchymovi. Zničil jsi nám film, řekl mu

Příběh naivního vesnického mladíka Františka, který získá v Praze díky kondiciogramu nejen pracovní místo, ale i...

Rejžo, jdu do naha! Balzerová vzpomínala na nahou scénu v Zlatých úhořích

Eliška Balzerová (74) v 7 pádech Honzy Dědka přiznala, že dodnes neví, ve který den se narodila. Kromě toho, že...

Pliveme vám do piva. Centrum Málagy zaplavily nenávistné vzkazy turistům

Mezi turisticky oblíbené destinace se dlouhá léta řadí i španělská Málaga. Přístavní město na jihu země láká na...

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo divadelních...

Stále víc hráčů dobrovolně opouští Survivor. Je znamením doby zhýčkanost?

Letošní ročník reality show Survivor je zatím nejkritizovanějším v celé historii soutěže. Může za to fakt, že už...