Premiér Petr Nečaš (ODS) se v Brně setkal se svými spolustraníky.

Premiér Petr Nečaš (ODS) se v Brně setkal se svými spolustraníky. | foto: Jiří Salik Sláma, MAFRA

Dodržuj volební sliby, vyzvali Nečase členové brněnské ODS

  • 9
Předseda ODS Petr Nečas se ve čtvrtek vypravil do Brna besedovat se spolustraníky. A neměl to jednoduché. Zástupci strany z Lesné ho vyzvali ke svolání mimořádného sjezdu, na kterém by se volil nový předseda a lídr do parlamentních voleb v roce 2014. Stejný požadavek dosud veřejně vznesli jen straníci z Mladé Boleslavi.

O tom, že je situace ve straně vypjatá, svědčí i způsob zveřejnění brněnské výzvy k výměně předsedy. Občanští demokraté z Lesné ji schválili doslova v předvečer Nečasovy návštěvy v Brně.

Co zaznívá ve výzvě ODS z Lesné

Vyzýváme ke svolání mimořádného volebního kongresu nejpozději v červnu 2013. 

Personální výměna a dodržování programu strany i za cenu opuštění vládní koalice je cestou k opětovnému získání důvěry voličů. 

Stanovy by se měly změnit tak, aby počet delegátů sněmu nebo kongresu odpovídal jednoznačně lineárně volebnímu výsledku na příslušné úrovni. A to na všech úrovních strany.

Zdroj: Usnesení místního sdružení Brno-Lesná

"Je potřeba i za cenu bolestivých opatření začít dodržovat volební sliby. Říkali jsme, že daňové přiznání bude na jednu stránku a daňový systém bude co nejjednodušší. Přitom realitou je naopak spíše záplava nařízení a zákonů," vysvětlil svou motivaci navrhovatel usnesení Vítězslav Dostál (ODS).

Podle něj řadoví občanští demokraté z Brna některá rozhodnutí svého prvního muže příliš nechápou. "Ať už je to amnestie podepsaná bez schválení vládou nebo jmenování Karolíny Peak ministryní obrany," vyjmenovává člen ODS.

Proč s podobným usnesením veřejně přišli po oblastním sdružení z Mladé Boleslavi jen právě oni, předseda místního sdružení Martin Prchal (ODS) nezdůvodnil. "Je to spíše náhoda," tvrdí Prchal.

Sám Nečas nechce dělat z brněnského usnesení velké závěry. "Zmíněné sdružení má patnáct lidí. Je jedno ze stovek v České republice. Respektuji jejich názor, ale není důvod, aby ODS po čtyřech měsících měla volební kongres, když poslední se konal v listopadu loňského roku," uvedl Nečas.

Někteří politologové však poukazují na to, že hlasy, které zazněly takto nahlas, jsou jen ilustrací potíží řešených mnoha řadovými členy.

"Ve straně je obrovská nervozita. Členové ODS jsou v situaci, kterou zažili naposledy v roce 1997. Krom přesunu do opozice hrozí, že se ODS stane tou druhou menší stranou na pravici," vysvětlil politolog Lubomír Kopeček z Masarykovy univerzity.

Buňce na Brně-jihu šéfuje nová tvář a přibývají členové

Pavel Blažek, který stojí v čele brněnské ODS, se k věci nevyjádřil. Nepříliš čitelný je přitom i děj v další brněnské buňce ODS. V místní organizaci Brno-jih přibývá členů a do čela buňky se rychle vyšvihl Brňanům dosud neznámý člověk, zato však blízký Blažkovi.

Zatímco v září 2012 měla ODS Brno-jih 123 členů, nejaktuálnější březnové číslo z interní databáze ODS i přes klesající preference ODS hlásí už 185. Další viditelnou změnou je obsazení postu jeho předsedy, kterým se stal brněnský rodák Aleš Musil.

Dříve působil jako ředitel pražského zastoupení francouzské banky BNP Paribas či právník Microsoftu. Teď má dnešní poradce evropské komise, který střídavě žije v Bruselu a v Praze, funkci předsedy místního sdružení ODS, které zahrnuje členy například z Komárova či Heršpic.

Na dotazy MF DNES týkající se jeho brněnské politické kariéry slíbil odpovědět, z důvodu údajné pracovní vytíženosti však okomentoval prostřednictvím SMS pouze nárůst členů jeho organizace. "Sám nevím, kolik má naše sdružení členů. Stranické příspěvky jsou splatné až 31. 3. A zatím zaplatilo jen 49 lidí. Možný je naopak výrazný úbytek," řekl Musil.

Lidé z ODS Musila prohlašují za přítele a spolužáka šéfa brněnské ODS a ministra spravedlnosti Pavla Blažka. Sám Musil je také například členem rozkladové komise ministerstva spravedlnosti. I když Musil vstoupil do ODS teprve loni v září, za dva měsíce nato už řečnil na brněnském kongresu ODS mezi největšími špičkami strany.

Předsedou sdružení se stal po rezignaci Radomíra Jonáše, bývalého náměstka primátora známého jako nejsilnějšího zastánce kontroverzní směny pasáže Jalta za městské domy. Ten mu nyní dělá zástupce. "Pan Musil přišel, nabídl spolupráci, my ji přijali. Je to schopný člověk," vysvětlil Jonáš.