Karel Doležal odpovídal na otázky čtenářů iDNES.cz

Karel Doležal odpovídal na otázky čtenářů iDNES.cz | foto: Monika Hlaváčová, MF DNES

Co je důležité, každý pozná, až se mu něco stane, odpověděl čtenářům šéf Úrazovky Doležal

Žabovřeský místostarosta Karel Doležal je pověřen vedením Úrazové nemocnice v Brně. Šéfuje jí 16 dní. A že má v nové funkci napilno, se ukázalo i při on-line rozhovoru. "Musím začít odpovídat později, měl jsem nečekané jednání," omluvil se Doležal a dodal: "Na mnoho otázek si musím sehnat podklady, nechci střílet od boku."

Doležal v on-line rozhovoru přiznal, že je jeho snahou vrátit Úrazovou nemocnici do systému traumacenter, v dnešní době alespoň jako krajské traumacentrum.

odpovědi šéfa úrazové nemocnice čtěte - zde

"Nemocnici je třeba konsolidovat, nastavit vnitřní audit, uklidnit personál a okamžitě zahájit jednání s pojišťovnami. Úrazová nemocnice bude výkladní skříní města," tvrdil Doležal po nástupu na Ponávku.

"A není přece jen lepší nechat se ošetřit v moderním traumacentru?" zeptal se čtenář iDNES.cz, který narážel na vybavení Úrazovky.

zajímavé odpovědi karla doležala

Kdyby se vám něco stalo, kam byste chtěl, aby vás záchranka odvezla?
Vždy tam, kde bude erudovaný tým, který se o mě v nejkratší době postará. A v Brně, jak doufám, je těchto míst již více.

Co je důležitější: postavit nový fotbalový stadion, nebo doplácet na Úrazovku?
To každý z nás pozná, když si tu kostičku zlomí. Stadion - i třeba nový - nepomůže. Ale sportoviště jsou určitě také nezbytná.

"Jediná odpověď zní - přijďte se podívat do Úrazovky a zeptejte se stávajících pacientů. Od počátku roku jsou lůžka z více jak 90 procent obsazena," odpověděl Doležal.

Do funkce ředitele ho dosadili brněnští radní

Brněnští radní ho do funkce dosadili na Nový rok, v den, kdy se díky zvláštnímu zákonu stalo Brno vlastníkem Úrazovky. Tím ji fakticky zachránilo před zrušením.

Od 3. ledna, kdy začal Úrazovku vést, už jednašedesátiletý ekonom překonal své předchůdce - například Františka Jimramovského, který odstoupil z funkce za necelý měsíc. Navíc současný šéf Fakultní nemocnice Brno Roman Kraus Úrazovce šéfoval ještě kratší dobu. Funkci převzal 22. prosince právě po Františkovi Jimramovském.

"Za mého působení na ministerstvu došlo ke třem výměnám ministrů, toť důvod, proč jsem přijal nabídku v Brně," odpověděl někdejší náměstek ministerstva zahraničí Doležal čtenáři, zvědavému na to, jak na kariéru na ministerstvu vzpomíná.

Někdejší náměstek ministerstva zdravotnictví a bývalý ředitel nemocnice v Hodoníně i té v Hustopečích v minulosti působil třeba také jako náměstek ředitele Nemocnice Milosrdných bratří v Brně nebo předseda krajské zdravotní komise.

Funguje traumacentrum?

"Tamní vybavení je zastaralé, prostory nevyhovující a nemocnice se nemá kam rozvíjet," popisoval pak bývalý mluvčí ministerstva Tomáš Cikrt Úrazovou nemocnici s tím, že Úrazovka dopadla v hodnocení odborné komise téměř nejhůř v republice.

"Naše traumacentrum je funkční, plně personálně i přístrojově vybavené, pacienty přijímá," ujistil však nově pověřený ředitel Karel Doležal.

Do čela Úrazovky se chystá postavit nejen jako "dočasně pověřený vedením", ale i jako právoplatný ředitel.

Doležal: Byl bych dobrý ředitel

Právě Doležal by totiž měl být jedním z kandidátů do výběrového řízení o post nového šéfa Úrazovky. Věří, že ředitelem by byl dobrým. I přesto, že třeba z čela hodonínské nemocnice jej v roce 2003 odvolali kvůli špatnému hospodaření. "To bylo politické rozhodnutí," vysvětluje dnes.

O budoucnosti Úrazové nemocnice má jasno. "Musíme tu situaci zklidnit. Potom i pojišťovny, aspoň doufám, nasmlouvají zpět výkony, které tam jsme schopni dělat. Traumacentrum se vytrhlo, ale když se stane vlakové neštěstí, budou se pacienti rozvážet do většiny nemocnic a Úrazovka bude mít pořád své místo na trhu," věří Doležal.