Výstava o Moravském krasu v Moravském zemském muzeu v Brně.

Výstava o Moravském krasu v Moravském zemském muzeu v Brně. | foto: Otto Ballon Mierny, MAFRA

Co jste ještě nevěděli o Moravském krasu, můžete zjistit v muzeu

  • 0
Moravské zemské muzeum v Brně vyrukovalo s pilotní výstavou sezony Moravský kras známý i neznámý. Vstup do expozice věnované nejvýznamnější krasové oblasti republiky, jejíž rozloha je téměř sto čtverečních kilometrů, se nejprve věnuje přírodě.

"Návštěvníky čeká řada skvostných přírodovědných preparátů. Tajnou jeskyňkou sestoupí zájemce až do podzemí krasu a na pomyslné dno propasti Macocha," poznamenal k úvodní části jeden z autorů výstavy Slavomír Brodesser.

Lahůdkou pro oko bude dioráma jeskyně se skutečnou krápníkovou výzdobou. V sousedství tohoto výjevu zájemce narazí na originální skafandr, se kterým ve 30. letech minulého století zkoumal známý sportovec a člen badatelského týmu profesora Karla Absolona Karel Divíšek podzemní toky v jeskyních, včetně ponorné říčky Punkvy na dně slavné propasti.

Výstava o Moravském krasu v Moravském zemském muzeu v Brně.Výstava o Moravském krasu v Moravském zemském muzeu v Brně.

Rozmanitou zvířenu Moravského krasu tady třeba zastupují netopýři, jejichž silueta je i ve znaku krasové oblasti a jejichž dvaadvacet druhů ze čtyřiadvaceti registrovaných tady přímo žije.

"Živá i neživá příroda tady zůstala v mimořádné kvalitě. Výstava by tedy měla být i jakousi pozvánkou k nám," sdělil Leoš Štefka ze správy CHKO Moravský kras.

Nálezy z Býčí skály

A toto nádherné území, jak upozorňují další organizátoři, přitahuje lidi od nepaměti. "Zájem o Moravský kras je odvěký. Krajina vábila pravěké obyvatele stejně jako později ve středověku. Už v 17. století začal vědecký zájem o kras. To vše jsme chtěli ve výstavě zohlednit," dodal Martin Oliva z ústavu Athropos.

Výstava o Moravském krasu v Moravském zemském muzeu v Brně.

Návštěvník se v expozici, která potrvá až do konce února příštího roku, dočká i slavného nálezu badatele Jindřicha Wankela v Býčí skále v 19. století.

Realistické dioráma představuje zčásti situaci, v jaké slavný vědec nalezl kosterní pozůstatky čtyřiceti lidí ze starší doby železné s mnoha cennostmi. Podle jeho závěrů byl v jeskyni pohřben velmož.

Při této příležitosti se měly konat i lidské oběti. Nové poznatky archeologů ale ukazují, že Býčí skála byla spíše významným obětištěm. Výstava představuje obě vědecké teorie a návštěvníka čeká kupříkladu replika proslulé unikátní bronzové plastiky býčka, jako i ukázky keramických a bronzových nádob.

Výstava o Moravském krasu v Moravském zemském muzeu v Brně.

V rozlehlé kolekci kromě trojrozměrných exponátů či fotografií čekají na návštěvníky mnohé zajímavosti. Vedle umělé jeskyně či kostry pravěkého medvěda jsou to právě a hlavně cenné archeologické nálezy. Ředitel muzea Martin Reissner upozorňuje, že výstava je letošní stěžejní akcí muzea.

Modely pecí z huti Františka

Expozice se věnuje také lidskému osídlení krasu a připomíná dlouhou zdejší tradici ve výrobě železa. Proto jsou tady k vidění také modely železářských pecí a informace o historické huti Františka, která je nejstarší technickou rezervací v zemi.

Chráněná krajinná oblast Moravský kras byla vyhlášena v roce 1956 jako druhá nejstarší v republice. Je zde pět přístupných jeskyní, které ročně navštíví asi 350 tisíc turistů z celého světa. Nejznámější jsou Punkevní jeskyně propojené se dnem propasti Macochy.