Projekt Wilson. Armáda pokutovala Brno za nedodržení podmínek smlouvy.

Projekt Wilson. Armáda pokutovala Brno za nedodržení podmínek smlouvy. | foto: Archiv MAFA

Co s Wilsonem? Město nechá pozemek odležet

  • 2
Deset milionů korun z městského rozpočtu už je na cestě na ministerstvo. Zastupitelé v úterý přes odpor ODS schválili zaplacení pokuty za armádní pozemek na Kraví hoře. I přestože existuje šance, že by ji platit nemuseli.

Proč tedy radniční koalice zaplacení pokuty prosadila?

Město na tom ve finále paradoxně může vydělat. Podmínka nekomerčního využití areálu, kvůli které ministerstvo obrany městu pokutu vyměřilo, je totiž časově omezená na deset let.

Kdyby zastupitelé v úterý nerozhodli o zaplacení pokuty, vyvíjel by se spor nejspíš následovně: tak, jak popisoval místostarosta Brna-středu Libor Šťástka, by ministerstvo odpustilo pokutu a začalo jednat o zrušení podmínky nekomerčního využití.

Město by ale za lukrativní parcelu nezatíženou žádnými podmínkami zaplatilo ministerstvu minimálně dvojnásobek pokuty jako tržní cenu pozemku. Podle vedení města by to mohl být až pětinásobek. Tato varianta je ale pasé a hraje se úplně jiná hra. Jednou z možností je uskutečnit výše zmíněný scénář, jen prodražený o desetimilionovou pokutu.

. ANALÝZA

Středobodem kauzy Wilson je armádní pozemek na náměstí Míru na Kraví hoře. Město jej získalo bezplatně od ministerstva obrany a městská část Brno-střed na něm plánovala postavit polyfunkční dům Wilson s byty, obchodem, restaurací či klubovnou pro místní.

Porušila přitom ale podmínku nekomerčního využití areálu a uzavřením smluv se soukromým investorem navíc obešla vedení města Brna.

Za porušení podmínky vyměřilo ministerstvo městu desetimilionovou pokutu.

V úterý zastupitelé rozhodli, že ji zaplatí.

Mnohem pravděpodobnější je ale varianta největšího zisku vyměněného za trochu trpělivosti: smlouva zůstane v platnosti i s podmínkou nekomerčního využití. Město dá prostor místním občanům, kteří proti plánovanému polyfunkčnímu domu Wilson protestovali, ať se činí a přemění zchátralý areál na své vysněné volnočasové centrum doplněné o služebnu policie nebo poštu.

Podmínka? Město to nebude platit. Politici moc dobře vědí, že policie ani pošta nemá pražádný důvod do areálu chodit a platit likvidaci ekologické zátěže nebo nové stavby. "Nemáme důvod rozšiřovat počet služeben nebo je přesouvat," potvrdila i mluvčí strážníků Denisa Kapitančiková.

Obyvatelé Masarykovy čtvrti tak budou mít svůj vysněný pozemek, nikdo ale nebude chtít investovat do jeho sanace a přestavby potřebné peníze. Opět minimálně desítky milionů. Město jim bude ochotno symbolicky přispět nebo se za ně zaručit při jednáních, nicméně šance, že by se s pozemkem něco v příštích letech stalo, bude mizivá.

A v tu chvíli přijde na řadu opět smlouva s ministerstvem. Ta totiž stanovuje "ochrannou lhůtu" nekomerčního využití na deset let. Třetina z této doby už je pryč.

Někdy kolem roku 2015 tedy bude mít město volné ruce, lukrativní pozemky do té doby nejspíš ještě získají na ceně a komerčnímu využití areálu nebude nic bránit.

A bude záležet jen na osvícenosti budoucího vedení města, jestli v nové stavbě zbude místo na obyvatele městské části alespoň tolik, kolik ho mělo být v domě Wilson.