Babička týraného vnuka Vlasta O. u Městského soudu v Brně.

Babička týraného vnuka Vlasta O. u Městského soudu v Brně. | foto: Otto Ballon Mierny, MAFRA

Čtenáři chtějí přispět babičce popáleného Tomáška

  • 5
Úterní článek o malém Tomáškovi z Brna, kterého jeho matka v červenci 2008 popálila na nohách, vyvolal mezi čtenáři MF DNES a iDNES.cz vlnu solidarity. Lidé píší a volají do redakce a chtějí přispět penězi i materiálními dary.

Nejméně tři lidé již svůj dar i potvrdili. Tomáškova babička Vlasta R., která se teď o chlapce sama stará, by mohla dostat příspěvky v řádech stokorun měsíčně. - Čtěte více: Soud s matkou, která týrala syna vařící vodou, byl odročen

Peníze potřebuje na nákladnou léčbu rozsáhlých popálenin, které chlapci matka způsobila. Předloni ho postavila do vany s horkou vodou. Z následků popálenin se letos pětiletý Tomášek stále léčí, prodělal již několik operací a stále potřebuje nákladné masti a speciální návleky.

Pomoc babičce popáleného dítěte

Zájemci mohou babičku kontaktovat na mailu: vlar@seznam.cz

"Klidně bych teď té babičce poslala tisícovku, a pak pravidelně měsíčně zhruba 300 korun. Vím, že to není žádná velká částka, ale třeba za to půjdou koupit potřebné obvazy," slíbila například Pavlína Jurková z Brna.

"Bude to znít škaredě, ale je mi milejší přispívat dětem u nás, než někde ve světě. Říkám si, že tady také hodně lidí trpí. Vidím tady zdravé maminky, jak své děti odkládají do baby-boxů. Děti si prostě rodiče nevybírají," myslí si žena, která chce týranému Tomáškovi pomoci.

Babička popáleného chlapce z Brna

Přitom se sama nikdy s týráním nesetkala. "Četla jsem články o malém týraném Tomáškovi a poté, co jsem probrečela štos kapesníků, bych se ráda optala, jestli neprobíhá nějaká sbírka, na kterou mohu přispět," napsala jiná čtenářka.

Tisícikorunu slíbila poslat Tomáškově babičce taky Pavla Slavíčková z Vyškova. "Je to dost hrozný případ. Když jsme se o něm dočetli, trklo nás to a rozhodli jsme se přispět," líčila čtenářka. Ani ona se přitom nikdy nesetkala s týráním.

Speciální biotronickou lampu nabízí nadace

Na léčbu rozsáhlých popálenin na nohách a jizev po operacích pětiletý Tomášek potřebuje speciální biotronickou lampu. I tu byla ochotná jedna čtenářka zapůjčit.

"Lampu už naštěstí nepotřebujeme. Ozvala se mi totiž jedna nadace, která mi chce lampu za asi dvacet tisíc koupit novou. Zaplatí mi i speciální návleky na Tomáškovy nohy a mast na změkčení jizev," reagovala Tomáškova babička Vlasta R.

Ohlasy čtenářů na článek o nemocném chlapci ji moc potěšily. "Je to krásný. Dojímá mě to. Lidé mi taky píšou maily, snažím se jim odpovídat. Je zvláštní, že nám chtějí pomáhat obyčejní lidé. Od doby, co se o Tomáškovi píše, se mi prakticky neozvala žádná firma. Jen obyčejní lidé," podivuje se babička chlapce.

Po měsíci v babiččině péči může chlapec znovu chodit

Když Tomáška Vlasta R. dostala v prosinci 2008 do předběžné péče, nebyl vůbec schopný chodit. "Za měsíc jsem ho postavila na nohy. To je to hlavní - že už chodí," popisuje babička.

Aby se chlapec mohl postavit na nohy, musel prodělat několik operací. Nebude mít od nich ale pokoj ani teď. "Asi dvakrát do roka musí na operaci, při které mu vyříznou kousky kůže a nahradí ji jinou. Potíž je ale v tom, že ty štěpy s ním nerostou. Proto ho to čeká až do dospělosti," předvídá Vlasta R.

Tomáškovy nemocné nohy musí také třikrát denně masírovat a natírat mastí, která změkčuje jizvy. "Jedna dvacetigramová tubička stojí přes 200 korun a od ledna už mi na ně téměř nepřispívá pojišťovna. Jen za tuto mast zaplatím měsíčně asi tisícovku," líčí babička.

Tomášek také nosí speciální návleky, ty přijdou ročně na šest tisíc. "Za poslední tři měsíce mě tak léčba stála asi 12 a půl tisíce. A to nemluvím o hospitalizacích Tomáška v nemocnici. Na ty si musím brát neplacenou dovolenou," pokračuje žena ve výčtu nákladů na léčbu.

"Chci mít jistotu, že kdyby se mi něco stalo, Tomášek bude v pořádku"

Sociální pracovnice se podle slov Vlasty R. o Tomáška příliš nezajímaly. "Ta první mi jen oznámila, že Tomášek je hyperaktivní a o nějakých dávkách ani nepadlo slovo. Jen díky známé jsem pak od magistrátu začala dostávat pět tisíc měsíčně jako příspěvek na péči. Ale sami se mi ani neozvali," stěžuje si šestapadesátiletá žena.

Ačkoli už měla jít do důchodu, stále pracuje v nemocnici u Milosrdných bratří na částečný úvazek, aby vydělala peníze, které bude později Tomášek potřebovat. Její plat činí 5 až 10 tisíc korun. Závisí to na velikosti dovolené, kterou si musí brát na vnukovu léčbu.

"Chci, aby lidé věděli, že my na jídlo máme. Snažím se ale mít určitou rezervu, abych měla jistotu, že když se se mnou něco stane, Tomášek bude v pořádku," vysvětluje babička.

Již 28. ledna se rozhodne, zda jí soud Tomáška svěří do péče natrvalo. O chlapce má zájem i jeho biologický otec. Ten se s Tomáškem začal stýkat až poté, co byl zahájen proces s jeho matkou.

"Na kluka posílá tisícovku měsíčně a jednou za dva týdny si ho bere na víkend k sobě," popisuje Vlasta R. Doufá ale, že Tomášek připadne jí.