Legendární stadion Lužánky se stal místem, kde brněnská Zbrojovka získala svůj jediný titul. Dnes toto sportoviště chátrá. Ilustrační snímek

Legendární stadion Lužánky se stal místem, kde brněnská Zbrojovka získala svůj jediný titul. Dnes toto sportoviště chátrá. Ilustrační snímek | foto: Otto Ballon Mierny, MAFRA

Čtenářům na jižní Moravě nejvíc chybí fotbalový stadion Lužánky

  • 47
Čtenáři iDNES.cz v anketě rozhodli, že jim na jižní Moravě nejvíce chybí legendární fotbalový stadion Lužánky, který nyní zarůstá plevelem. Z celkového počtu 2 942 hlasů jich stadion získal 1 272. Na dalších místech se pak objevil brněnský Špalíček a lázně Riviéra.
Velký Špalíček v Brně

Šéf brněnských památkářů Petr Kroupa považuje za nejhorší zásah do kulturní historie jihomoravské metropole stavbu Velkého Špalíčku (obchodní centrum a multikino) na místě bývalých gotických domů. "Obchody a kina si postavíte kdekoliv chcete. Ale historii si postavit nemůžete," poznamenal. Středověké domy sice nebyly v dobrém stavu, ale tvořily přístup ke katedrále svatých Petra a Pavla na Petrově.

Výsledky ankety najdete zde

Slavné Lužánky postupně mizí z očí

Smutný pohled na rozpadající se ochozy legendárního fotbalového stadionu za...

Těžký osud mají i sportoviště, která dosloužila. Fotbalový stadion Lužánky, který pojal až 50 tisíc diváků, už zarůstá bujnou vegetací.

"Divadel je myslím dost, pěkných, úspěšných s kvalitními herci. Staví se další u Měnínské brány pro JAMU. Ať se staví klidně i jinde. Ale moderní fotbalový stadion a multifunkční hala v Brně prostě schází. A opuštěné Lužánky jsou ostuda hlavního města Moravy," soudí například Libor Pospíšil ze sdružení Věříme Zbrojovce.

Brněnská Riviéra v Pisárkách patřila na přelomu 19. a 20. století k oblíbeným výletním místům

Zašlou slávu brněnských sportovišť byl poznamenán i unikátní projekt říčních lázní Riviéra u řeky Svratky.

Přitom někdejší lázně v brněnských Pisárkách patřily na přelomu 19. a 20. století k oblíbeným výletním místům.

Okno do historie

Sochu Masaryka promítli v sobotu v Rudce u Kunštátu - Monumentální socha

Už jen na obrázcích se lze podívat na prvorepublikovou Masarykovu sochu u Rudky na Kunštátsku. Na přelomu 20. a 30. let dvacátého století ji navrhl a za pomocí kameníků i "vysochal" samouk Stanislav Rolínek.

Na začínajícího umělce se tehdy obrátil bývalý starosta nedalekého Kunštátu František Burian. Socha vznikla na úbočí pahorku u Rudky, kde vyčnívalo několik pískovcových skalek.

Z té nejvyšší vznikla podle poštovní známky desetimetrová socha Tomáše Garrigua Masaryka, která spočívala na téměř čtyřmetrovém podstavci. Po éře nacistů a komunistů z ní přežily jen obří boty.

Redlichova vila v Hodoníně

Ostatní ankety najdete zde

Z povrchu zemského zmizela i honosná vila rodiny Redlichů, kteří provozovalí v Hodoníně cukrovar. Secesní stavbu si v areálu podniku postavili v roce 1886.

Honosná vila rodiny Redlichů, která provozovala v Hodoníně cukrovar.

V roce 1944 byla při bombardování města zasažena i vila. O šedesát let později, při likvidaci cukrovaru, proběhla řada jednání o tomto památném objektu. Na rekonstrukci ale peníze nebyly. Budovu se nepodařilo zařadit ani mezi architektonické památky. Protože vila nebyla chráněna zákonem, majitel ji mohl v roce 2005 nechat zbourat.

Znojemská synagoga

O Křišťalové noci 10. listopadu 1938 shořela židovská synagoga ve Znojmě

O Křišťálové noci 10. listopadu 1938 shořela židovská synagoga ve Znojmě. Po více než 700členné židovské obci tak ve městě zbyla po druhé světové válce jen hrstka památek.

Modlitebna předválečné znojemské židovské obce stála na nynějším náměstí Svobody. V místech, kde nyní stojí budova finančního úřadu a úřadu práce (více).