Lidé, kteří se nemohou starat své vážně nemocné blízké, se mohou obrátit na organizace poskytující potřebnou péči. (Ilustrační snímek)

Lidé, kteří se nemohou starat své vážně nemocné blízké, se mohou obrátit na organizace poskytující potřebnou péči. (Ilustrační snímek) | foto: AP

Další organizace požadují peníze na péči o umírající, zelenou má Charita

  • 0
V únoru by měl kraj podpořit projekt domácí hospicové péče, který vypracovala Diecézní charita Brno. Chce jí dát osm milionů. Ostatní organizace nabízející podobnou péči chtějí, aby kraj pamatoval i na ně.

Začátkem minulého roku Česká televize odvysílala pořad Umírání v Česku zblízka. Týkal se problémů s paliativní péčí. Tedy s péčí o umírající lidi. O ty, kteří mají před sebou své poslední dny a chtěli by je dožít v klidu doma, ale rodina se jim nemůže nepřetržitě od rána do večera věnovat.

V takové situaci se mohou obrátit na organizace, které jim doma zajistí potřebnou zdravotní i sociální péči. Jenže tam nastává ten problém – pojišťovny nejsou zrovna ochotné paliativní medicínu uznat a organizacím ji proplácet. Pomoct se snaží i Jihomoravský kraj, který dojednává spolupráci s Diecézní charitou Brno, které by rád na paliativní péči v kraji poskytl osm milionů korun. Takový „monopol“ se nelíbí ostatním organizacím.

O penězích se definitivně rozhodne v únoru

V diskusi zmíněného pořadu ostře vystupoval právě ředitel Diecézní charity Brno Oldřich Haičman. Organizace má zkušenosti s domácí hospicovou péčí už z Vysočiny, kde ji ve třech oblastech hradí kraj. Podobný model by chtěla přenést i na jižní Moravu.

„V té televizi jsem asi hodně prudil, protože po ní mi hejtman Michal Hašek zavolal, abych napsal projekt. Učinil jsem tak loni v březnu a pak se nic nedělo. Až minulý týden jsem si v novinách přečetl, že nám chce věnovat osm milionů,“ popsal Haičman, jak k podpoře kraje přišel. O tom, že peníze by Charita rozdělila mezi sedm jihomoravských oblastí, MF DNES informovala už začátkem tohoto týdne. (více se dočtete zde)

Zda slíbené peníze opravdu dostanou, bude jisté až v únoru. Přesto jsou na jižní Moravě další organizace nabízející domácí péči o lidi v posledním stadiu života. Pokud by kraj penězi podpořil jen Charitu, cítily by se ukřivděné.

Třeba takový Hospic svaté Alžběty v Brně, jenž je financován z dotací a různých darů. „Každá koruna je dobrá. My se bez sponzorů neobejdeme. Už tak jako sestry máme nižší platy, než jsou ty tabulkové. Bylo by nám líto, kdyby peníze dostala jen Charita,“ uvedla Jana Tesařová, která má v hospicu domácí péči na starosti.

Jedno pracoviště a vyškolení zaměstnanců 1,1 milionu korun

Stejného názoru je ředitelka obecně prospěšné společnosti Remedia Plus v Břeclavi Jana Pěčková, poskytující služby potřebným osobám. Mezi nimi také lidem na smrtelné posteli. Ačkoli nejsou přímo hospicovým zařízením, svým klientům nabízejí v podstatě stejnou péči. „Spolupracujeme se zdravotními sestrami a zajišťujeme, aby chodily ke klientům domů. Pokud někdo má zájem, domlouváme i duchovní pomoc,“ řekla ředitelka Pěčková.

K poskytování plnohodnotné hospicové péče je zapotřebí tým pracovníků složený z lékaře, sestry, terapeuta, psychologa a dalších kvalifikovaných zaměstnanců. „Kdybychom měli víc peněz, mohli bychom si dovolit také psychologa. Líbí se mi to téma, je to dobrá myšlenka, ale rozdělit tolik peněz jen jedné organizaci a bez výběrového řízení by mi přišlo nespravedlivé,“ myslí si Pěčková.

Hašek s Haičmanem už vypočítali, že jedno oblastní pracoviště a vyškolení potřebného počtu zaměstnanců by vyšlo na 1,1 milionu korun. Tato částka je podle Pěčkové nadsazená.

Petr Sokol ze společnosti Nová ekonomika, která se zabývá veřejnými zakázkami, se domnívá, že výběrové řízení v tomhle případě nutné není. „Pravděpodobně lze vyhlásit výběrové řízení i na poskytovatele hospicové péče. Stejně tak je možné podpořit organizace, aniž bych je nechával soutěžit, protože mi nejde o výběr varianty, ale o podporu konkrétních subjektů,“ řekl Novotný.

Náměstek hejtmana Roman Celý z KDU-ČSL už ale několikrát sdělil, že chce, aby podporu dostaly i další organizace.