Vila v brněnských Černých Polích, kterou v roce 2010 výhodně získal Radomír...

Vila v brněnských Černých Polích, kterou v roce 2010 výhodně získal Radomír Vavrouch z ODS. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Bývalý místostarosta před odchodem z radnice získal výhodně vilu

  • 15
MF DNES odhalila další případ podivně rychlého zprivatizování obecního majetku někdejším představitelem radnice. Radomír Vavrouch (ODS), bývalý místostarosta městské části Brno-sever za ODS, těsně před odchodem z radnice v roce 2010 získal nájemní vilu v Černých Polích.

Transakce se nápadně podobá té, která nedávno proběhla na Brně-střed. Dnes už bývalý starosta Libor Šťástka (ODS) podepsal týden po volbách kupní smlouvu na obecní byt pro tajemníka radnice Stanislava Pšeju.

Dlouholetý úředník radnice a stranický kolega starosty zaplatil za byt o rozloze 168 metrů čtverečních v Solniční ulici pouze 1,5 milionu korun. Jeho cena na volném trhu by byla dvakrát až třikrát vyšší (o podezřelé smlouvě čtěte zde).

Podobně narychlo se schvalovala privatizace vily v Černých Polích i tehdejšímu místostarostovi Brna-sever Vavrouchovi. Koupil ji společně s manželkou a sestrou. Dnes dům vlastní jeho žena, sám Vavrouch má podle dokumentů uložených na katastrálním úřadě ve vile věcné břemeno užívání.

„Čekali jsme druhé dítě a potřebovali jsme větší byt než dva plus jedna. Už dřív jsem proto pátral po něčem větším,“ řekl v pondělí Vavrouch, proč se začal zajímat o vilu ze 30. let minulého století.

Podle realitek byla cena domu až trojnásobná

Na posledním zasedání brněnského zastupitelstva jen pár dnů před komunálními volbami v říjnu 2010 zastupitelé schválili záměr prodeje domu v ulici Trávníky. Dům se čtyřmi byty na lukrativním místě prodalo město za 3,6 milionu korun manželům Vavrouchovým a Andree Nimrichterové, která je sestrou Radomíra Vavroucha.

Zbylou čtvrtinu koupili manželé Vavrouchovi o tři měsíce později od posledního spolumajitele Martina Beránka za 660 tisíc korun.

Podle tehdejších nabídek realitních kanceláří se přitom cena podobných domů v jedné z nejvyhledávanějších lokalit v Brně pohybovala až na trojnásobku.

„Bydleli jsme v tomto domě do roku 2006, ale radnice nám jej ke koupi nenabídla. Nakonec jsme se odstěhovali,“ popsal Petr Raušer, jeden z bývalých nájemníků domu.

To ale Vavrouch popírá. Podle něj město nabízelo byty nájemníkům několikrát, ti je nechtěli. „Taky proto jsme pak nedostali dvacetiprocentní slevu, která je v podobných případech běžná. Město řeklo, že vilu nabízelo několikrát nájemníkům, a i když jsme se nastěhovali nedávno, nemáme na slevu nárok,“ popsal Vavrouch.

Odhalení těsně před podpisem

Podle nájemní smlouvy uložené na bytovém odboru radnice Brno-sever se Vavrouchovi do vily nastěhovali koncem roku 2008, díky výměně za jiný městský byt. A krátce poté začalo zastupitelstvo připravovat privatizaci vily.

Vedoucí bytového odboru městské části Brno-sever byla v té době Iva Venclíková, sestra tehdejšího starosty Lea Venclíka (ODS), který byl stranickým kolegou místostarosty Vavroucha.

Nové vedení radnice se snažilo prodej vily ještě na poslední chvíli zvrátit, nakonec se to ale nepovedlo. Pouze se zdržel podpis kupní smlouvy.

„Přišli jsme na to těsně před podpisem na magistrátě. Smlouvy jsou právoplatně uzavřené a právní analýza, kterou jsme si nechali udělat, považovala otevření smluv za značně problematické,“ popsal zastupitel Petr Hladík (KDU-ČSL), který byl v té době radním na Brně-sever.

S prodejem obecního domu Vavrouchově rodině se tehdejší starostka Sabina Tomíšková (ODS) nehodlala smířit. Právníci ale konstatovali, že jde o pochybení bytového odboru, komise a rady městské části. „Právní stanovisko bylo takové, že kolektivní orgán se dá těžko stíhat,“ dodal Hladík.

Nynější starosta Brna-sever Rostislav Hakl (ČSSD) říká, že o případu nic neví. „Obrátím se na našeho vedoucího bytového odboru a nechám záležitost prověřit,“ uvedl Hakl.

Mezitím ovšem Vavrouchovi vilu opravili a přistavěli další patro. Dnes je v tmavě šedém domě podle zvonků na dveřích pět bytů, všechny obsazené nájemníky. „Pořád něco spravuji. Po letech zjišťuji, že kdybych koupil novostavbu, udělal jsem líp,“ konstatoval Vavrouch, který byl po svém odchodu z radnice nějakou dobu i nezaměstnaný.

Protikorupční odborníci vidí v případu jasné pochybení. „Je to hrubé zneužití pravomocí a silný střet zájmů,“ řekl Martin Kameník z nevládní organizace Oživení, která dlouhodobě monitoruje korupci.

„Podobný scénář manipulace s privatizací obecních bytů jsme objevili už dříve v Praze 7. Nejdřív město nechtělo byty nájemníkům prodávat, pak získali nájemní smlouvu příbuzní vedení radnice a nakonec koupili byt od města za velmi nízkou cenu,“ dodal Kameník.