Solární elektrárna. Ilustrační foto

Solární elektrárna. Ilustrační foto | foto: AP

Další solární elektrárna na jihu Moravy: cestu k Pohansku mají lemovat panely

  • 5
Sílu "moravského slunce" chce využít stejnojmenná společnost k výrobě elektřiny. V Břeclavi hodlá postavit další solární elektrárnu, a to těsně u cesty k zámečku Pohansko. Silnici k půvabné památce tak zřejmě bude lemovat pás obřích zrcadel.

Cyklisté, bruslaři i pěší turisté, kteří zamíří k zámečku Pohansko, si budou muset možná brzy clonit oči. Přímo u cesty k památce chce soukromý investor postavit další břeclavskou fotovoltaickou elektrárnu.

Pozemky už firma koupila. Chybí pouze poslední kousek, který jí na posledním zasedání městského zastupitelstva Břeclavští odmítli odprodat.

Odpůrci tohoto záměru uvnitř vedení města totiž nechtějí, aby cestu k jedné z nejkrásnějších památek Lednicko-valtického areálu lemovala plocha zrcadel.

"Panely se k památce nehodí"

"Do Lednicko-valtického areálu se takové plochy nehodí. Nepůsobí na mě příliš příznivě, když u cesty k takové památce mají být solární panely," míní zastupitel za ČSSD Miloš Petrů.

Nadšený není ani zastupitel Leopold Levák (KSČM). "Jednu fotovoltaickou elektrárnu už tu máme. Nesouhlasím s tím, aby se zde objevila další. Navíc se obávám rizik a nákladů spojených s jejím odstraněním," upozorňuje.

Podle vedoucího stavebního úřadu v Břeclavi Ivana Sulovského ale výstavbě elektrárny nic nebrání. "Přestože je to cesta k lichtenštejnské památce, v územním plánu je tato oblast zanesena jako výrobní plocha. Takže záměr výstavby fotovoltaické elektrárny je zcela v souladu s územním plánem," vysvětluje.

Pozemek města firma nutně nepotřebuje

Zastupitelé přesto odmítli pozemek prodat. To však samo o sobě stavbě zabránit nemusí. Moravské slunce, které sídlí v Moravském Žižkově, už totiž odkoupilo sousední pozemky od soukromých majitelů.

Městský pozemek nemusí nutně potřebovat a budování elektrárny může bez překážek začít. Navíc je ještě ve hře možnost pronájmu městského pozemku.

Proti stavbě solárních zrcadel není břeclavský starosta Dymo Piškula (SNK ED). "Je to jedna z mála průmyslových zón, které v Břeclavi máme. Ty plochy jsou k podobným záměrům přímo určené," upozorňuje.

Novela zákona reaguje na nárůst solárních elektráren

"Je ovšem otázkou, jestli firma má po změně podmínek o stavbu elektrárny ještě zájem," upozorňuje jeho stranický kolega Libor Nazarčuk. Těsně před schválením je totiž novela zákona, která umožňuje Energetickému regulačnímu úřadu snižovat výkupní ceny energie z fotovoltaických článků meziročně o víc, než dosud možných pět procent. Změna by se týkala elektráren, které by byly připojeny po roce 2011.

Vláda tak reaguje na prudký nárůst počtu solárních elektráren, které dobře vydělávají na státem garantovaných výkupních cenách a poklesu cen za komponenty elektráren.

Pokud by se Moravské slunce přece jen do projektu pustilo, bylo by podle Nazarčuka ideální dopad na turisty co nejvíce zmírnit. Alespoň tak, že firma oddělí zrcadla od cesty pásem zeleně.

Další případní zájemci o výstavbu slunečních zrcadel už by však v Břeclavi mohli narazit. Zastupitelé pravděpodobně vyvolají diskuzi o tom, zda budou výstavbu podobných zařízení v budoucnu ještě podporovat prodejem či pronájmem městských pozemků.