Zavedení daně u vína způsobí, že litr vína na jihu MOravy zdraží až o 45 korun. Ilustrační snímek

Zavedení daně u vína způsobí, že litr vína na jihu MOravy zdraží až o 45 korun. Ilustrační snímek | foto: Jiří Salik Sláma, MAFRA

Daň z vína nás zničí, bouří se vinaři z jižní Moravy. Kraj chystá petici

  • 79
Pokud vláda zavede plánovanou daň z vína, tak nás to zlikviduje, nechali se slyšet vinaři z jižní Moravy. Lidé by totiž podle nich nakupovali levnější vína ze zahraničí. Spolu s vinaři se proti tomuto návrhu postavil i Jihomoravský kraj, který chce proti dani zorganizovat celorepublikovou petici.

Říkají mu tiché víno, nešumí ani není perlivé. A má nulovou spotřební daň. To ovšem platilo jen doposud. Teď vláda plánuje, že po lihu a pivu zavede spotřební daň i z vína. Protlačuje ji ministr financí Miroslav Kalousek, aby dal do pořádku nesrovnalosti v daňovém systému.

Vítěze letošního ročníku soutěže Salon vín - Národní soutěž vín se stal Ryzlink Vlašský ročník 2009, výběr z hroznů. Na snímku David Šťastný (vlevo) a Marek Šťastný, generální ředitel Vinných sklepů Valtice.

To se nelíbí jihomoravským vinařům a vinohradníkům. Daň z vína by měla jediný efekt: lidé by začali jezdit nakupovat levněji do zahraničí. Ministr Kalousek přitom vychází z obecného tvrzení, že když se z každého alkoholického nápoje platí spotřební daň, tak proč ne z vína.

"Není truňk jako truňk, jak říká Kalousek. Při výrobě lihoviny přivezete vlakem obrovské nádrže 96procentního lihu a naředíte ho s vodou. To stejné u europiva, kde koncentrát promícháte s vodou. Žádný z nich není tak svázán s pěstováním," míní ředitel Vinných sklepů Valtice Marek Šťastný.

Výroba vína je běh na dlouhou trať

Podle něho vysázení hektaru vinice vyjde na milion korun, po čtyřech letech práce se vinař dočká první sklizně.

"Návratnost investice se pohybuje mezi deseti až patnácti lety. Až budeme víno vyrábět tak, že přivezeme prášek z jižní Afriky nebo Uzbekistánu, naředíme ho vodou a prodáme, klidně zvednu ruku pro spotřební daň," vysvětlil Šťastný, jehož společnost obhospodařuje největší plochu vinic na jižní Moravě.

Daňová novinka by podle vinařů nahrála okolním státům, jako jsou Rakousko, Slovensko, Maďarsko či Německo. "V žádné z těchto zemí není na víno uvalena spotřební daň. Zvláště na jižní Moravě by na to doplatila vinařská turistika, hosté by se přesunuli do Rakouska," upozornil předseda Svazu vinařů ČR Jiří Sedlo.

O 45 korun dražší litr vína

Kolik by měli vinaři do státní kasy odvádět, ještě není přesně určeno. Nejvíce se spekuluje o deseti korunách za litr. Stát by tak získal ročně asi půl miliardy korun.

Rakvický vinař Miloš Michlovský

Stejně velký obnos by se však podle vinařských odborníků tratil na úbytku daně z přidané hodnoty. "To je podhoubí pro šedou ekonomiku," míní rakvický vinař Miloš Michlovský.

"Za poslední dva roky, kdy bylo míň našeho vína a víc dovozového, se objevili v obchodě s vínem hráči, které nikdo neznal. Asi dvacet procent nových firem najednou prodávalo víno, protože to byl dobrý byznys," poznamenal Michlovský.

Daň z vína

"Nechceme, aby vinaři a vinohradníci byli poškozeni hloupým nápadem ministra financí Miroslava Kalouska." hejtman Michal Hašek.

"Slovenská vláda zrušila spotřební daň z medoviny a ovocného vína po měsíci, protože zjistila, že jejich prodej se zastavil a začalo propouštění," ředitel Vinařského fondu Jaroslav Machovec.

"Kdyby byl pro vinaře vstupní náklad patnáct korun na litr, pro koncového zákazníka by to bylo pětačtyřicet korun." vinař Miloš Michlovský.

Protestující vinaře podporují i radní Jihomoravského kraje. "Pokud ministr financí neustoupí od tohoto záměru, okamžitě nejen na jižní Moravě rozjedeme spolu s vinaři petiční akci," řekl hejtman Michal Hašek.

Podle hejtmana už teď vinaři státu slušně platí. "Odvádí DPH, daň z příjmu, platí příspěvek do vinařského fondu. Je nesmyslné je teď v době hospodářské krize zatěžovat hrozbou zavedení spotřební daně," míní hejtman.

Michlovský už počítal. "Kdyby byl na začátku náklad vinaře kolem 15 korun za litr navíc, zákazník by platil kolem 45 korun," říká vinař.

"Teď jsme u pár výrobků za rok 2009 upravovali ceny. Navýšení deseti korun na litr zbrzdilo prodej o deset procent," říká Michlovský. Podobně by to prý dopadlo i s vínem, na které by byla uvalena spotřební daň.